Prošlotjedni dvodnevni posjet ruskog predsjednika Vladimira Putina Sjevernoj Koreji (18. i 19. lipnja) i potpisivanje sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu i dalje je jedna od glavnih političkih i medijskih tema u svijetu. O tome svjedoče i slijedeće dvije vijesti – jedna iz SAD-a, druga iz Južne Koreje.
Tako je zapovjednik Vijeća načelnika stožera američkih oružanih snaga, general Charles Brown, izjavio kako bi potpisivanje navedenog sporazuma o strateškom partnerstvu između Rusije i Sjeverne Koreje moglo stvoriti napetosti između Moskve i Pekinga.
“Prema informacijama koje sam dobio o sporazumu, on je širok, ali nije pretjerano obvezujući. To pokazuje da žele surađivati, ali ne žele vezati ruke”, rekao je novinarima. Sporazum bi “mogao stvoriti malo više napetosti” između Kine i Rusije – kazao je vodeći američki general, napomenuvši kako će biti zanimljivo vidjeti na koji će se način dalje razvijati situacija između Moskve, Pekinga i Pjongjanga. Istodobno je priznao da su Sjedinjene Države zabrinute navedenim sporazumom između Rusije i Sjeverne Koreje.
Nakon sporazuma s Rusijom: Južna Koreja ispaljuje hice upozorenja
Južna Koreja prijeti isporukama oružja Ukrajini
Južna Koreja se neće pridržavati ograničenja isporuke oružja Ukrajini ako Rusija Sjevernoj Koreji prenese moderne vojne tehnologije, izjavio je jučer za medij KBS tamošnji čelnik Vijeća za nacionalnu sigurnost predsjedničke administracije Chang Ho-jin.
Odluka Seula da isporuči oružje Ukrajini ovisit će o Rusiji, rekao je Chan Ho-jin. “Savjetnik za sigurnost retorički se zapitao hoće li Južna Koreja ostaviti ikakvu crtu (ograničenja, op.GN.) ako Rusija Sjevernoj Koreji isporuči precizno navođeno oružje, nagovještavajući da bi Južna Koreja mogla isporučiti smrtonosno oružje Ukrajini ako Rusija prijeđe crtu.” – navodi spomenuti medij.
Podsjeća se kako je Jang u četvrtak rekao da će najviše vodstvo zemlje ponovno razmotriti pitanje opskrbe Ukrajine oružjem nakon što su ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un potpisali sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu, uključujući odredbu o međusobnoj pomoći u slučaju napada na jednu od njih. Kasnije tog dana, Putin je upozorio da bi bila “velika pogreška” ako bi Seul isporučio oružje Ukrajini.
Chan se dotaknuo i teme budućih odnosa Južne Koreje i Rusije. Ne samo Južna Koreja, već i Rusija treba uložiti napore u poboljšanje bilateralnih odnosa, rekao je, dodavši da bi Rusija trebala dobro razmisliti, ako Moskva želi obnoviti i razviti odnose sa Seulom nakon završetka rata u Ukrajini.
TOP VIJEST: Putin izjavio da sporazum sa Sjevernom Korejom predviđa međusobnu pomoć u slučaju agresije