Zapovjedništvo za specijalne operacije Ministarstva obrane traži naprednu tehnologiju za korištenje krivotvorenog ljudskog ponašanja, piše The Intercept
Pentagonovo Združeno zapovjedništvo za specijalne operacije (JSOC) želi bolje alate koji mogu proizvesti otisak žive osobe na mreži korištenjem naprednih generativnih tehnologija, izvijestio je Intercept u četvrtak, citirajući dokument o nabavi.
Neklasificirani popis želja za kupnju izražava interes za proizvodnju lažnih slika, uključujući one ljudi s različitim izrazima lica, virtualnim okruženjima i “selfie video” koji može izdržati kontrolu algoritama društvenih medija i stvarnih ljudi. Rješenja bi također trebala pružiti audio slojeve specifične za lokacije simuliranih snimaka.
Pentagonova upotreba lažnih online persona, ili “lutke od čarapa,” datira najmanje više od desetljeća. Takvi se digitalni konstrukti koriste za širenje američke propagande, oblikovanje ili falsificiranje javnog mnijenja te za prikupljanje obavještajnih podataka, navode mediji.
Ranije ove godine, Reuters je razotkrio američku vojnu operaciju potkopavanja povjerenja javnosti u kinesko cjepivo protiv Covida-19 na Filipinima, zemlji koju Washington želi zadržati u svojoj orbiti dok istovremeno obuzdava regionalni utjecaj Pekinga.
Godine 2022. Pentagon je naredio reviziju svojih operacija psihološkog ratovanja, nakon što su divovi društvenih medija Facebook i Twitter (sada X) izvijestili da su otkrili i zabranili desetke botova kojima upravlja Središnje zapovjedništvo SAD-a.
Američka vlada redovito je optuživala svoje geopolitičke suparnike, uključujući Kinu, Rusiju i Iran, za ponašanje “operacije zloćudnog utjecaja” online koristeći sadržaj generiran umjetnom inteligencijom. Među ostalim oblicima miješanja, strane su vlade navodno utjecale na izbore u SAD-u.
Navodne metode nalikuju onome što je The New York Times opisao u lipnju kada je razotkrio operaciju izraelskog utjecaja usmjerenu na američke građane. Kampanja, koju je sponzoriralo izraelsko Ministarstvo dijaspore, koristila je sadržaj generiran umjetnom inteligencijom kako bi potaknula narative u korist bliskog američkog saveznika, tvrdi se u izvješću.
Daniel Byman, profesor sigurnosnih studija na Sveučilištu Georgetown, komentirao je disparitet između američkog osuđivanja metoda svojih protivnika i njegove očite namjere da koristi istu taktiku u vlastitim ofenzivnim operacijama.
PROČITAJ JOŠ:
Rusija i Iran podijeljeni oko američkih izbora – američki špijuni
SAD “ima snažan interes da javnost vjeruje da vlada dosljedno iznosi istinite (prema najboljem saznanju) informacije i da namjerno ne obmanjuje ljude,” rekao je. “Dakle, postoji opravdana zabrinutost da će se SAD smatrati licemjernim.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: