Osnivač kriptovalute Tron, Justin Sun, je 5. listopada izabran je za premijera Liberlanda, mikronacije smještene na nenaseljenom dijelu poplavne ravnice uz rijeku Dunav, u blizini hrvatsko-srpske granice, na području zvanom Gornja Siga. Uz Sunov izbor, u Kongres Liberlanda su ušli poduzetnik Evan Luthra, novinarka Jillian Godsi, bivši hrvatski političar Ivan Pernar i IT stručnjak Dorian Stern Vukotić.
Prema priopćenju Liberlanda, izbori su provedeni pomoću blockchain tehnologije, što je osiguralo transparentnost i pouzdanost, s ciljem postavljanja primjera za buduće političke procese širom svijeta. Ovaj dunavski entitet je dio šireg trenda među kripto entuzijastima i industrijskim liderima koji koriste blockchain tehnologije za izgradnju mikronacija i decentraliziranih mrežnih država.
Mikronacije poput Liberlanda i sličnih inicijativa, uključujući Bitnation iz 2014. godine, u kojem su svi građani te “države” odlučili to biti, nastoje iskoristiti decentralizirane sustave za jačanje suvereniteta. No, unatoč rastućem entuzijazmu, ovakvi pokušaji suočavaju se s velikim izazovima, uključujući pritisak većih i etabliranih nacionalnih država koje ove inicijative vide kao prijetnju svojoj teritorijalnoj i političkoj kontroli.
This is Liberland pic.twitter.com/f0fG2u18zD
— Ord 💩 (@whatstheticker) October 10, 2024
Rujanski napad
Sukladno tome, Liberland je urujnu prošle godine bio meta hrvatske policije, koja je u pratnji inspektora Hrvatskih šuma i rušilačke ekipe, prema lokalnim “vlastima”, “uništila privatnu imovinu i uhitila nekoliko Liberlandera”. Entitet je tad objavio popis oštećene ili uklonjene imovine, koji je uključivao dvije vrtne kućice i kućicu na plaži, vanjsku kuhinju s više hladnjaka i štednjaka, generatore i elektroničku opremu, Starlink antenu, bicikle, hranu i druge potrepštine.
Liberland je pritom naveo da su se stani državni organi ponašali neprofesionalno i vrijeđali ljude, a osnivač, češki političar i aktivist Vit Jedlička, je poručio: “Pozivamo međunarodnu zajednicu, ali i hrvatske političare da ovo zaustave. Ovo je nepotreban, ničim izazvan čin nasilja nad našom granicom i našim suverenitetom.”
Liberland, poznat i kao Slobodna Republika Liberland, je osnovan 2015. godine. Teritorij ove samoproglašene države se proteže na samo sedam kvadratnih kilometara, što je otprilike veličina Gibraltara. Liberland nije priznat od strane niti jedne zemlje. Jedlička, inspiriran klasičnim liberalnim idejama Ludwiga von Misesa i Ayn Rand, zamislio je Liberland kao mikronaciju s političkim sustavom temeljenim na laissez-faire kapitalizmu, minimalnoj vladi i ekonomiji koja bi se oslanjala na kriptovalute. Liberlandova vlada promovira slobodno tržište, decentraliziranu vlast i individualne slobode.
Porođajne muke
Osnivanje Liberlanda povezano je s neriješenim graničnim sporom između Hrvatske i Srbije koji je nastao nakon raspada Jugoslavije. Jedlička tvrdi da niti jedna od tih dviju zemalja ne polaže pravo na Gornju Sigu, što je potaknulo njegovu inicijativu za osnivanje nove države na tom području. Unatoč političkom i pravnom statusu, Liberland privlači pažnju kao eksperiment u stvaranju nove vrste suverenih entiteta usmjerenih na slobodu i digitalnu ekonomiju.
Iako su u kripto zajednici predlagani i drugi futuristički modeli poput “seasteadinga”, koji podrazumijeva stvaranje suverenih instalacija na moru, niti jedan od tih projekata još nije realiziran. Kritičari tvrde da mikronacije, unatoč tehnološkim inovacijama, moraju prevladati mnogo više od organizacijskih i tehnoloških prepreka kako bi osigurale dugoročnu održivost.
Zbog rješenja „makedonskog pitanja“ hoće li i Republika Hrvatska jednog dana morati promijeniti ime?