Bybit, jedna od najvećih burzi kriptovaluta sa sjedištem Dubaiju, u petak je pretrpjela težak hakerski napad.
Šteta koju su hakeri učinili procjenjuje se na 1,5 milijardi dolara u digitalnoj imovini. Riječ je o potencijalno najvećoj krađi kriptovaluta u povijesti.
Napadači su naime kompromitirali Bybitove “hladne novčanike”, to jest, offline sustave za pohranu kriptoimovine. Nakon što su probili sigurnosni sustav ukradena su sredstva, poglavito kriptovalute ether, brzo prebacili na više novčanika odnosno prodali ili pak zamijenili za drugu vrstu imovine na različitim kriptoburzama i platformama.
“Budite bez brige – svi preostali hladni novčanici su sigurni. Povlačenja se odvijaju NORMALNO”, objavio je Ben Zhou, izvršni direktor Bybita, na platformi X.
Tvrtke specijalizirane za analizu blockchaina, poput Elliptica i Arkham Intelligencea, pratile su prebacivanje ukradene kriptoimovine po različitim računima nakon čega je dio nje ubrzo i unovčen.
Prema podacima Elliptica, ovaj napad nadmašuje sve dosadašnje krađe u kriptoindustriji, uključujući krađu 611 milijuna dolara s platforme za prijenos digitalne imovine Poly Network 2021. godine odnosno pelješenje 570 milijuna dolara s kriptoburze Binance 2022. godine.
Analitičari Elliptica napad su povezali s Lazarusom, ozloglašenim sjevernokorejskim hakerskim kolektivom koji je dosad ukrao milijarde dolara iz kriptosektora.
Radi se o skupini hakera koji sigurnosne propuste iskorištavaju kako bi financirali režim u Pjongjangu, a tragove kriminala prikrili koristeći napredne metode pranja novca.
“Označili smo adrese lopova u našem softveru kako bismo spriječili da se pokradena sredstva unovče na drugim burzama,”, izjavio je Tom Robinson, glavni znanstvenik Elliptica, piše CNBC.
Sigurnosni propust izazvao je nagli val povlačenja sredstava s Bybita, jer su korisnici počeli strahovati od potencijalnog sloma kriptoburze. Zhou je kasnije izjavio da su odljevi stabilizirani.
Kako bi umirio ulagače, najavio da je Bybit osigurao mostovni zajam od neimenovanih partnera za pokrivanje potencijalnih gubitaka, a sve kako bi burza mogla nastaviti poslovati.
Hakerski kolektiv Lazarus već godinama cilja kriptoplatforme – još 2017. probili su četiri južnokorejske burze i ukrali 200 milijuna dolara u bitcoinu.
Dok nadležne institucije i blockchain analitičari tragaju za ukradenim sredstvima, stručnjaci upozoravaju da veliki hakerski napadi i dalje predstavljaju jedan od glavnih rizika u industriji.
“Što više otežamo kriminalcima da profitiraju od ovakvih napada, to će se oni rjeđe događati,” zaključio je Robinson iz Elliptica.