Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i čelnik HDZ-a Andrej Plenković poručio je iz Mostara da je politička kriza u Bosni i Hercegovini iznimno ozbiljna te pozvao sve aktere na hitan povratak u okvire ustavnog poretka i smirivanje tenzija.
Plenković se u Mostaru sastao s izaslanstvom HDZ-a BiH koje je predvodio Dragan Čović, a nakon sastanka održana je i konferencija za medije.
„Zabrinuti smo zbog trenutne krize u BiH. Ovo nije prva kriza u proteklih 30 godina, ali aktualna situacija zahtijeva povratak u ustavne okvire kako bi se spriječile daljnje napetosti“, istaknuo je Plenković.
Najavio je da će zatražiti da se na idućem sastanku Europskog vijeća raspravlja i o situaciji u BiH.
„Tu sam inicijativu pokrenuo prije tri tjedna i ona je prihvaćena. Želimo da BiH ne bude zaboravljena u fokusu međunarodne zajednice i da europski lideri posvete pažnju ovoj zemlji, a ne samo globalnim temama poput Ukrajine ili Bliskog istoka“, rekao je.
Govoreći o pravnoj i političkoj eskalaciji, Plenković je poručio da je ključno vratiti se na temelje Daytonskog mirovnog sporazuma.
„Sve tendencije koje dolaze iz Republike Srpske, posebno one koje ukazuju na secesionizam i separatizam, loše su za funkcionalnost BiH i njezin opstanak. Hrvatska ima najveći interes da BiH bude stabilna država, s kojom možemo nastaviti suradnju i na europskom putu i na razini bilateralnih odnosa“, naglasio je.
Na pitanje o mogućnosti da Hrvatska uvede sankcije političarima iz Republike Srpske, kao što su to već učinile Njemačka i Austrija, Plenković je rekao kako ne vjeruje da bi takva inicijativa prošla na razini Europske unije.
„Hrvatska nije u istoj poziciji kao zemlje koje nisu susjedi. Mi smo najbliži – Banja Luka je sat i pol od Zagreba – i upravo zato želimo slati umirujuće poruke, ohrabrivati dijalog i vraćati stvari na pravo mjesto“, istaknuo je hrvatski premijer.
Upozorio je da bi dodatne napetosti mogle ugroziti funkcioniranje države, usporiti europski put BiH i pogoršati životne uvjete njezinih građana.
„Ne postoji drugi put osim europskog. Samo taj smjer može jamčiti skladno funkcioniranje, ravnopravnost konstitutivnih naroda – osobito Hrvata – te napredak u zakonodavstvu, ekonomiji i pravnoj prilagodbi prema EU“, zaključio je Plenković.