Ukrajinska energetska kompanija DTEK, u vlasništvu oligarha Rinata Akhmetova, te dvojica njezinih predstavnika, Ivan Liakh i John Lawson Stuart, pod istragom su hrvatske policije i Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) zbog sumnji na gospodarsku prevaru i pranje novca u vrijednosti od najmanje 3,4 milijuna eura.
Unatoč toj istrazi, predsjednik uprave DTEK-a, Maksim Timčenko, nastavio je održavati bliske odnose s premijerom RH Andrejem Plenkovićem, s kojim se u proteklom razdoblju susreo na Davoskom ekonomskom forumu i u New Yorku, otkrivaju Index istrage
Detalji slučaja i sumnjivih transakcija
U središtu istrage nalazi se projekt izgradnje solarne elektrane u Okučanima, u kojem je DTEK, prema optužbama, jednostrano raskinuo ugovor sa splitskom tvrtkom, čime joj je onemogućena isplata ugovorenog iznosa, dok je DTEK stekao nezakonitu financijsku korist.
Osim sumnje na prevaru, istraga obuhvaća i moguće pranje novca putem sumnjivih pozajmica. Navodno je DTEK splitskoj tvrtki uplatio 1,4 milijuna eura kroz pozajmice s iznimno visokim kamatama, čime su generirane sumnjive financijske transakcije. Ovakav model transfera novca može biti korišten za prikrivanje stvarnog podrijetla novca ili za njegovo izvlačenje iz poslovanja na način koji prikriva ilegalne aktivnosti.
Politička povezanost i utjecaj na istragu
Ono što ovaj slučaj čini još osjetljivijim jest činjenica da unatoč tome što su istrage protiv DTEK-a u Hrvatskoj pokrenute prije više od godinu dana, kompanija i njezini visoki predstavnici i dalje uživaju političku potporu i pristup visokim dužnosnicima, uključujući i hrvatskog premijera Plenkovića.
Činjenica da je Plenković i nakon pokretanja istrage održavao susrete s čelnicima DTEK-a, uključujući i sastanke s Maksimom Timčenkom u Davosu i New Yorku, otvara ozbiljna pitanja o mogućim političkim vezama i zaštiti koju ova kompanija uživa u Hrvatskoj. Također, postavlja se pitanje zašto istraga traje tako dugo i je li uopće provedena učinkovito, s obzirom na ozbiljnost optužbi.
Šira slika: DTEK i poslovanje u regiji
DTEK je najveća privatna energetska kompanija u Ukrajini i dio holdinga SCM, koji je u vlasništvu Rinata Akhmetova, jednog od najbogatijih Ukrajinaca i dugogodišnjeg oligarha s političkim vezama. Tvrtka je prisutna i u Hrvatskoj, gdje razvija projekte u sektoru obnovljivih izvora energije, ali i u drugim državama regije, gdje je već bila predmet pravnih sporova i istraga.
Ova situacija otvara važna pitanja o sigurnosti ulaganja, političkim utjecajima na pravosuđe, kao i o transparentnosti poslovanja stranih investitora u Hrvatskoj. Dok DORH i policija vode istragu, ostaje nejasno hoće li se podići optužnice i hoće li odgovorni snositi pravne posljedice.
U međuvremenu, DTEK nastavlja poslovati u Hrvatskoj, dok se javnost pita koliko je pravosudni sustav u stanju provoditi istrage kada su u pitanju moćne kompanije s političkim vezama.
Kompletan istraživački članak čitajte OVDJE.