Slovačka je primila pismo u kojem hrvatska vlada nudi sigurnu rutu za transport nafte prema toj zemlji i Mađarskoj, no nejasno joj je kako bi to funkcioniralo, priopćio je danas slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanar, piše Reuters.
“Za koju cijenu? Kojim kapacitetima? To danas nitko ne zna”, rekao je šef slovačke diplomacije. Blanar se takvom izjavom donekle pridružio mađarskom kolegi Peteru Szijjartu koji je ranije danas Hrvatsku proglasio “nepouzdanom tranzitnom zemljom”.
Budimpešta i Bratislava prošli su se tjedan obratile Europskoj komisiji zbog odluke Ukrajine da kroz svoj teritorij zaustavi tranzit sirove nafte.
Premijer Andrej Plenković jučer je izvijestio da je uputio pisma Komisiji, Mađarskoj i Slovačkoj i izrazio spremnost Janafa za transport nafte prema dvjema državama u kapacitetu većem od 14 milijuna tona.
Optužba Budimpešte za koordiniranu igru Zagreba i Bruxellesa
No, slovački ministar je u petak ponovio da Bratislava od Europske komisije želi da utječe na Ukrajinu kako bi u potpunosti vratila dotok nafte iz Rusije. Szijjarto je na Facebooku kritizirao Hrvatsku da je “nepouzdana” jer je, kako tvrdi, od početka rata u Ukrajini podigla naknadu za tranzit nafte na pet puta više od prosječne tržišne naknade, onemogućila MOL-u da ugovori dugoročnu isporuku te nije provela investicije potrebne za povećanje kapaciteta.
Jadranski naftovod (JANAF) potom je u priopćenju odbacio sve njegove tvrdnje kao neistinite i naglasio da “može u cijelosti zadovoljiti potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Budimpešti za sirovom naftom”.
Prema Szijjartu, potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis je u četvrtak poslao pismu njemu i Blanaru u kojem je rekao da “Ukrajina ne ugrožava opskrbu ni Mađarske ni Slovačke, a osim toga, preko Hrvatske ide još jedan naftovod koji mogu koristiti”.
Ocijenivši taj odgovor iz Bruxellesa “nečuvenim”, Szijjarto je rekao da pismo izvršnog potpredsjednika “još jednom dokazuje da Ukrajinci mogu činiti što god žele državama članicama EU-a, osobito ako su te države za mir i ne isporučuju oružje”.
“Očito je slučajnost da je hrvatski premijer prekjučer napisao pismo predsjedniku Europske komisije u kojem reklamira naftovod koji prolazi Hrvatskom”, rekao je cinično Szijjarto dodajući da Plenkovićevo i pismo Dombrovskisa potvrđuju da je zapravo riječ o koordiniranoj operaciji iz Bruxellesa.
Odgovor hrvatskog ministarstva
Hrvatska je zatečena “politički duboko uvredljivom” izjavom mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta da je “nepouzdana tranzitna zemlja” i smatra da to nije “prijateljska gesta”, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, a prenosi HINA.
“Riječ je o politički duboko uvredljivoj izjavi kakvu doista nismo očekivali od predstavnika zemlje na čije smo nedobronamjerne poteze dugo odgovarali s krajnjom suzdržanošću i umjerenošću, vodeći se nadasve sviješću o tome kako smo susjedne i prijateljske zemlje”, dodao je.
Šef hrvatske diplomacije nada se da će Budimpešta brzo uvidjeti da “ovakav pristup i nastup nisu nešto što donosi koristi bilo kome, a ponajmanje razvoju naših bilateralnih odnosa i solidarnosti kao temeljnog načela EU-a”.
“Ovakvu izjavu daje predstavnik zemlje o čijoj pouzdanosti dovoljno govori i sama činjenica kako je suočena s propitkivanjem svog vanjskopolitičkog angažmana i zapravo ‘soliranja‘, na samom početku svog predsjedanja Vijećem Europske unije”, rekao je Grlić Radman.
Time je aludirao na to da su neki europski čelnici, zbog odudaranja Budimpešte od europske vanjske politike, pozvali na simboličan bojkot događaja u Mađarskoj koja od 1. srpnja predsjeda EU-om.
Grlić Radman je rekao da bi prijedlog tranzita putem Janafa „dodatno učvrstio odnose” Zagreba i Budimpešte i jačao europsku energetsku neovisnost.
Drama u hrvatskom susjedstvu: ‘Nećemo biti na milosti i nemilosti Hrvatske’