Hrvatsko otočje ima 1.244 prirodne tvorbe od kojih je 78 otoka, 524 otočića te 642 hridi i grebena. Drugo je po veličini otočje Sredozemlja nakon grčkog i čini 5,8% ukupne kopnene površine Republike Hrvatske. Broj uvala, zaljeva i rtova teško je stoga izbrojati, kao i opasnosti koje se nalaze na plovnom putu. Zato je unatoč tehnologiji, i u dobro ugaženom 21. stoljeću, potrebno pomorsko svjetlo, svjetionik, a nerijetko i svjetioničar.
– Zato smo, uz povratak i zadržavanje svjetioničara na krucijalnim svjetionicima duž Jadrana, prije dvije godine pokrenuli i projekt sustavne obnove zapuštenih, srušenih i devastiranih hrvatskih pomorskih svjetionika. Bio je to korak koji je bio iznimno složen, ali prijeko potreban – i na to sam posebno ponosan – kaže Ivan Karin iz Plovputa.

Obnovljeni svjetionik Daksa kod Dubrovnika – Foto: Plovput
Prvi obnovljeni bio je svjetionik Daksa kod Dubrovnika – pomorski svjetionik koji je više od pola stoljeća bio prepušten vremenu i zaboravu. Danas ponovno stoji uspravno, obnovljen i funkcionalan – kao simbol brige za sigurnost plovidbe, ali i očuvanja naše pomorske i kulturne baštine.

– I nije Daksa jedini. U proteklih nekoliko godina obnovljeni su i još neki svjetionici, a svaki od njih razlog je za ponos – poručuje Karin i pojašnjava:
- jer vraćamo punu funkcionalnost objektima ključnim za sigurnost plovidbe,
- jer doprinosimo očuvanju povijesti i identiteta hrvatske pomorske kulture,
- jer spajamo tradiciju s modernim tehnologijama,
- jer dokazujemo da se predanost i vizija mogu pretočiti u konkretne rezultate,
- jer osiguravamo bolje uvjete ljudima koji svakodnevno brinu o sigurnosti našeg mora.

Posebno nas raduje popunjavanje svjetioničarske posade pomorskih svjetionika. Nekada smo pisali o tome što svjetioničarska služba znači za sigurnost plovidbe, a zapošljavanje dvaju mladih svjetioničara putem javnog natječaja treba samo pozdraviti. Kako nam govore u Plovputu, i unutar tvrtke postoji interes djelatnika za obavljanjem svjetioničarske službe pa je izvjesno da se uskoro mogu očekivati i „novi“ svjetioničari.
– Ovo je proces koji traje – zahtijeva veliku odgovornost, vrijeme, značajne resurse i predan rad – poručuju iz Plovputa, a mi se veselimo nastavku tog zahtjevnog i velikog projekta.
Sponzorirani sadržaj
PROČITAJTE JOŠ:
FOTO Hrvatski svjetionici se bude – Nakon 40 godina i “Vnetak” ponovno blista
Zanimljiv i hvale vrijedan projekt obnove pomorskih svjetionika, o kojem smo i ranije pisali, Plovput je pokrenuo prije nekoliko godina. Osim same građevinske obnove svjetionika, svojevrsna je to obnova i pomorskog nasljeđa Republike Hrvatske, obzirom da se ista izvodi sukladno strogim konzervatorskim propisima, a dinamika obnove je, sukladno financijskim mogućnostima

VIDEO Bili smo na Svjetioniku, brodu koji znači sigurnost i brz popravak svih jadranskih lanterni
Motorni brod “Svjetionik” je brod-radionica u vlasništvu splitske tvrtke Plovput, a specijaliziran za izvođenje hidrograđevinskih radova, među kojima je izgradnja novih i sanacija postojećih objekata pomorske signalizacije. Izgrađen je u brodogradilištu ″Inkobrod″ na Korčuli, a plovi Jadranom već gotovo okrugla 4 desetljeća. Mnoge brod podsjeća na trajekt, pa i dan

Svjetionik Vnetak na Unijama zasvijetlio prije 150 godina
Prilazeći Unijama, pogled odmah pada na dojmljivu zgradu svjetionika Vnetak. Zasvijetlio je prvoga rujna prije 150 godina. Odonda, sigurno usmjerava brodove koji plove pored otoka – ispočetka uz pomoć svjetioničara, a osamdesetih godina prošloga stoljeća njihovu je ulogu preuzela tehnologija. Svjetionik Vnetak, na istoimenom jugozapadnom rtu Unija sagrađen
