FObitelji diljem Izraela i Gaze zabrinuto odbrojavaju sate do početka povijesnog primirja u Gazi nakon 15 mjeseci brutalnog rata koji je opustošio teritorij. Primirje će omogućiti povratak talaca koji su držani od početka sukoba.
Benjamin Netanyahu rekao je kako očekuje da će se taoci početi oslobađati u nedjelju, a Izrael će konačno odobriti dogovor. Donijet će olakšanje obiteljima koje su se morale nositi s gubitkom voljenih usred razaranja izazvanog Gazom – iako priznaju da je primirje krhka stvar na kojoj je potrebno raditi da potraje nakon prvih šest tjedana.
Rekao je jedan član obitelji taoca The Independent da “moramo ići do kraja s dogovorom o prekidu vatre, nitko ne smije biti izostavljen”, dok je drugi rekao da je “dosta je, vratite sve kući”.
Izraelski sigurnosni kabinet preporučio je u petak odobrenje primirja u Gazi i dogovor o povratku talaca, a očekuje se da će ostatak kabineta slijediti taj primjer kasnije istog dana, čime će primirje započeti u nedjelju.
Hamas je izazvao rat prekograničnim napadom na Izrael 7. listopada 2023. u kojem je ubijeno oko 1200 ljudi, a oko 250 ih je ostalo zarobljeno. Izrael vjeruje da se njih 94 još uvijek drže u Gazi, a oko 60 ih je još živih.
Izraelska osvetnička ofenziva ubila je više od 46.000 Palestinaca, prema lokalnim zdravstvenim dužnosnicima, koji kažu da žene i djeca čine više od polovice ubijenih. Otprilike 90 posto od 2,3 milijuna stanovnika Gaze bilo je prisiljeno napustiti svoje domove barem jednom zahvaljujući bombardiranju, pri čemu je veliki dio enklave ostao pustoš.
Govoreći s Trga talaca, gdje obitelji održavaju redovite prosvjede zahtijevajući od vlade da vrati njihove rođake kući, Shay Dickmann, 29-godišnji student medicine čiji su rođaci Carmel Gat i Yarden Roman-Gat uhvaćeni 7. listopada, govori The Independent: “Moramo ići do kraja s dogovorom o prekidu vatre, nitko ne smije biti izostavljen”.
Njezina obitelj zna bolnu stvarnost poslova koji propadaju. Yarden je pušten u studenom 2023., ali Carmel, 39-godišnja radna terapeutkinja, trebala je biti puštena prema trenutnom ugovoru, kada je prvi put predstavljen prošle godine. Ubili su je zarobljenici u tunelu u Gazi kada su pregovori propali. U suzama, Shay potiče: “Ova neizvjesnost razdvaja obitelji – postoji šansa da svi budu pušteni. Ako se ova prilika propusti, nemate pojma koliko će proći do sljedećeg puta”.
Sastanci izraelske vlade bili su odgođeni u četvrtak, a g. Netanyahu je optužio Hamas za odustajanje od dogovora, usred ozbiljnog pritiska tvrdokornih partnera u njegovoj vladinoj koaliciji. Naglašavajući potencijalne prepreke pred konačnim prekidom vatre, ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir zaprijetio je ostavkom ako se ono odobri. Međutim, rekao je da neće srušiti Netanyahuovu vladu. Njegov kolega tvrdolinijaš, ministar financija Bezalel Smotrich, također je zaprijetio da će napustiti vladu ako se ne vrati u rat kako bi porazila Hamas kada završi početna faza primirja.
Prema prvoj fazi dogovora, koja bi trebala trajati 42 dana, Hamas je pristao osloboditi 33 taoca uključujući djecu, žene, među kojima su i vojnikinje, te muškarce starije od 50 godina. U zamjenu bi Izrael oslobodio 50 palestinskih zatvorenika za svaku ženu Izraelski vojnik oslobođen od strane Hamasa, i 30 za druge žene taoce. Ostatak talaca, uključujući muške vojnike, treba biti oslobođen u drugoj – i mnogo težoj – fazi o kojoj će se pregovarati tijekom prve. Treća faza bi se bavila razmjenom tijela preminulih talaca i pripadnika Hamasa, a pokrenut bi se i plan obnove Gaze.
“Vidjeti da se ljudi vraćaju izmamit će suze radosnice”, kaže Alana Zeitchik, koja ima šest članova obitelji koje je Hamas zarobio u kibucu Nir Oz u napadu Hamasa. Četvero njezinih zarobljenih rođaka, uključujući rođakinju i njezine trogodišnje kćeri blizanke, pušteno je na slobodu u prošlotjednom primirju u studenom 2023. U ovom dogovoru očekuje da će bliski prijatelji – obitelj Bibas – biti vraćeni kući, među njima i najmlađi talac Kfir Bibas koji je imao samo osam mjeseci kada je otet.
Ali Alanin bratić David Cunio, 34 – električar i otac blizanaca – i njegov brat Ariel Cunio, 27, civili i mladići, nisu na popisu prvih 33 koji će biti oslobođeni. Alana opisuje “euforiju” kada su njezina sestrična Sharon Alony-Cunio, trogodišnje kćeri blizanke Emma i Yuli, kao i Danielle Alony (44) i njezina petogodišnja kći Amelia, puštene prošle godine, ali ona je zabrinuta da prekid vatre možda neće potrajati dovoljno dugo da vrati njezine druge rođake kući.
“Zabrinuti smo da će ovo zamagliti hitnost da ćemo morati osigurati da dogovor napreduje do druge faze”, kaže ona. “Nemamo obvezu ove vlade da će se druga faza dogoditi ili da će se to dogoditi u bilo kada na vrijeme.”
Što se tiče komentara izraelskih ministara gospodina Smotricha i gospodina Ben-Gvira, ona kaže: “Ministri koji su govorili da žele odbaciti dogovor, oni su mrlja državi Izrael i ne predstavljaju država Izrael… Moraju sve naše ljude staviti iznad politike.”
Obitelji nekih talaca, većinom rođaci mladića koje drži Hamas, a koji nisu uključeni u prvu fazu, poslali su u petak pismo gospodinu Netanyahuu pozivajući ga da javno odobri “sve faze dogovora … do povratka posljednjeg talac”. U pismu tiskanom od Haaretz, rekli su da to mora učiniti kako bi “spriječio podjele u zemlji”.
Izrael je priopćio da će imena talaca biti objavljena tek nakon što budu predani izraelskoj vojsci. Popis s imenima onih koji će biti pušteni u idućih šest tjedana kruži glavnim izraelskim novinskim stranicama od ranog jutra u petak.
Izraelsko ministarstvo pravosuđa također je objavilo popis od 95 Palestinaca koji se drže u izraelskim zatvorenicima koji će biti oslobođeni u prvoj razmjeni sporazuma o oslobađanju talaca s Hamasom. Većina osoba na popisu su žene, a velika većina uhićena je nakon napada Hamasa 7. listopada.
Izdanja će biti raspoređena. U nedjelju se očekuje da će tri izraelska taoca biti oslobođena, zatim još četiri sedmog dana, te ponovno na kraju svakog tjedna prekida vatre.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da su francusko-izraelski državljani Ofer Kalderon i Ohad Yahalomi u prvoj grupi talaca koji će biti oslobođeni.
Prva faza sporazuma također će omogućiti Palestincima koji su raseljeni iz svojih domova da se slobodno kreću po pojasu Gaze, dok bi se pomoć tom teritoriju trebala povećati na 600 kamiona dnevno, iznad 500 minimuma koliko humanitarne agencije kažu da je potrebno za obuzdavanje Razarajuća humanitarna kriza i kriza gladi u Gazi. Do sada je broj kamiona s dnevnom pomoći bio daleko ispod tog broja, prema podacima UN-a i humanitarnih agencija, ostavljajući stotine tisuća suočenih s ekstremnom glađu, dok se velik dio stanovništva bori da nabavi potrebne zalihe.
Ibrahim al-Muslimi, 75, vođa zajednice iz najteže uništenih područja Gaze na sjeveru, priča The Independent da su obitelji razapete između proslave skorog prekida vatre i straha od budućnosti.
“Gazu je pogodila katastrofa. Trebamo hranu nakon dugog oštrog vala gladi i pretjeranih cijena. Trebamo vodu, struju, sanitarije. Trebamo liječničku pomoć. Živimo u šatorima, trebaju nam domovi. trebamo psihološku pomoć.”
Dok se zračni napadi na Gazu nastavljaju, nakon jednog pogotka na šatore u kojima su smješteni raseljeni ljudi, dječak je prebirao po oštećenim predmetima na podu punom konzervirane hrane i posuda za kavu.
U tom napadu ubijeno je dvoje ljudi, a sedam je ranjeno u kampu u blizini bolnice Nasser u Khan Younisu, prema liječnicima.
Također u Khan Younisu, ožalošćeni su se okupili oko tijela muškarca ubijenog u izraelskom napadu dok su žene grlile jedna drugu i plakale.
“Život je postao nepodnošljiv pakao”, rekao je stanovnik Jomaa Abed al-Aal za Reuters.
Ostaju dugoročnija pitanja o poslijeratnoj Gazi, uključujući i pitanje tko će vladati tim teritorijem ili nadzirati zastrašujući zadatak njegove obnove. Hanaa Ahmed, 64, koja je bila raseljena pet puta, izgubila je brojne članove obitelji u zračnim napadima, a njen sin je nestao jer ga je uhitila izraelska vojska i držala u izolaciji. “Najvažniji aspekt dogovora za mene je oslobađanje zatvorenika iz izraelskih zatvora. Također sam zabrinut zbog procesa obnove i dugogodišnjeg života u šatorima. Osjećaj tjeskobe se nastavlja.”
Ibrahim odražava misli mnogih u Gazi kada kaže da se nada da će zemlje širom svijeta “stati uz nas i neće nas napustiti”.