Japanska mornarica je jučer patrolirala u Tajvanskom tjesnacu po prvi put u pokušaju slanja poruke Kini, izvijestile su novine Yomiuri pozivajući se na više vladinih izvora.
Razarač Sazanami ušao je u vode iz Istočnog kineskog mora u srijedu ujutro, provevši više od 10 sati ploveći prema jugu kako bi dovršio prolaz, izvijestile su japanske novine danas. Prolazak je izveden u suradnji s mornaričkim brodovima iz Australije i Novog Zelanda, pišu novine. Dužnosnik japanske vojske, tj. Japanskih snaga samoobrane odbio je komentirati izvješće.
Porast kineske vojne aktivnosti u blizini Japana i oko Tajvana posljednjih godina zabrinuo je Tokio. Japan je odgovorio jačanjem obrane za koji kaže da ima za cilj odvratiti Kinu od upotrebe vojne sile za promicanje svojih teritorijalnih zahtjeva u regiji. Kina je jučer priopćila da je uspješno izvela lansiranje interkontinentalne balističke rakete u Tihom oceanu, što je prvi test Kine u međunarodnima vodama od 1980., dok su čelnici skupine ‘Quad’ Australije, Indije, Japana i Sjedinjenih Država prošli tjedan proširili zajedničke vojne suradnje u azijskim vodama zbog dijele zabrinutost zbog Kine.
Sloboda plovidbe u međunarodnim vodama
Sjedinjene Države redovito šalju ratne brodove kroz Tajvanski tjesnac kako biu praksi vježbali tzv. slobodu plovidbe u međunarodnim vodama. Saveznici, uključujući Britaniju, također su napravili takve tranzite, a njemačka mornarica nedavno je poslala svoj prvi ratni brod kroz Tajvanski tjesnac u 22 godine, što je izazvalo bijes Kine. Najnoviji potez Japana mogao bi također izazvati reakciju Kine.
Smješten u Kureu u prefekturi Hirošima, razarač Sazanami je dug oko 150 metara i širok 17 metara, a navodno može primiti posadu od 170 članova. Global Times, kineske novine povezane s vladajućom Komunističkom partijom, pišu je da je kineska vojska pratila prolaz brodova. Kina je pojačala svoje vojne aktivnosti oko Japana, s špijunskim zrakoplovom koji je krajem kolovoza povrijedio japanski zračni prostor u blizini otoka u prefekturi Nagasaki.
Ovaj mjesec je kineski nosač aviona prošao blizu Japana
Dana 18. rujna, Liaoning je postao prvi kineski nosač zrakoplova koji je ušao u graničnu zonu neposredno izvan japanskih teritorijalnih voda, ploveći između udaljenih otoka u južnom Japanu iz Istočnog kineskog mora. Na Tajvan se gleda kao na potencijalnu vojnu žarišnu točku u američko-kineskim odnosima, pri čemu Peking otok smatra otpadničkom provincijom koju treba ponovno ujediniti s kopnom, ako bude potrebno i silom. Kinom i Tajvanom se upravlja odvojeno otkako su se razdvojili 1949. kao rezultat građanskog rata. Napetosti rastu posljednjih godina, a kineski vojni zrakoplovi često prelaze središnju crtu u Tajvanskom tjesnacu, granici koju su Peking i Taipei prešutno poštivali desetljećima.
Meter: kako je Rusija ugrozila japansku nacionalnu sigurnost