Istraživači iz tvrtke Bitdefender su upozorili na “stream-jacking” napade na YouTube-u u kojima se koristi pokušaj atentata na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa kako bi se namamile žrtve.
Istraživači su primijetili desetine ukradenih YouTube kanala koji od 16. srpnja emitiraju lažne prijenose uživo Elona Muska, uz obećanje da će navodno otkriti detalje o pokušaju atentata. S otetih kanala, od kojih neki imaju oko milijun pretplatnika, uklonjen je originalni sadržaj i imaju nova imena poput “Tesla” ili “Donald Trump Jr.”.
Video snimke sadrže lažnu sliku Muska koji poziva gledatelje da sudjeluju u nagradnoj igri skeniranjem QR koda iz snimke. Ovi kodovi usmjeravaju korisnike na lažne web stranice koje su vrlo slične legitimnim Teslinim domenama ili one koje povezuju Muska s Trumpom. U opisima hakiranih kanala se tvrdi da Musk planira pružiti značajnu financijsku podršku Trumpovoj predsjedničkoj kampanji. Jedan od opisa tako glasi: “Elon Musk planira osigurati oko 45 milijuna dolara mjesečno novom političkom komitetu koji podržava bivšeg američkog lidera Donalda Trumpa u okviru predsjedničke kampanje”.
Evo isječka s drugog hakiranog kanala: “Bivši predsjednik Donald Trump bio je meta navodnog pokušaja atentata u subotu na skupu u Pennsylvaniji, samo nekoliko dana prije nego što je trebao prihvatiti republikansku nominaciju po treći put. Usred rafalne paljbe, okrvavljenog Trumpa, koji je prijavio da je upucan u uho, okružila je Tajna služba i odvela ga do automobila, dok je bivši predsjednik prkosno podizao šaku, piše Direktno.hr
Musk se oglasio, ali nije ponudio financijsku potporu
Nakon toga su iz Trumpove kampanje objavili da je on ‘dobro’ nakon pucnjave koja mu je probila gornji dio desnog uha. Incident je izazvao paniku na skupu, a mnogi sudionici tražili su zaklon od neočekivanog nasilja. Milijarder Elon Musk reagirao je na incident, izjavivši u subotu navečer da ‘u potpunosti’ podržava Donalda Trumpa. Muskova izjava dodala je novu dimenziju događajima koji se odvijaju, jer je također nagovijestio potencijalnu političku potporu na nadolazećim izborima”.
Istina je da se Musk oglasio nakon što je Trump preživio atentat i pružio mu podršku zaželivši mu brz oporavak, međutim ta podrška izrečena je u kontekstu traume koju je prošao bivši američki predsjednik, a ne u smislu financijske podrške u nadolazećoj kampanji. Istraživači su, nadalje, otkrili pet domena povezanih s ovom kampanjom – musktrump.org, tesla-elon.gives, elomusk.finance, muskrise.io i taketesla.org.
Potencijalni doseg prijevare vrlo je zabrinjavajući budući da jedan od otetih kanala koji je počeo promovirati prijevare ima 1,26 milijuna pretplatnika. Drugi primjeri pokazuju broj pretplatnika od više od 700.000 i u nižim rasponima od 100.000. Korisnicima se savjetuje da budu oprezni kada naiđu na video snimke s naslovima koji se odnose na Teslu ili napad na Trumpa, da provjeravaju obećanja o udvostručenoj dobiti od ulaganja u kriptovalute i izbjegavaju skeniranje QR kodova na YouTubeu iz video snimki koje promoviraju ovakve lažne nagradne igre.
Na meti poznate osobe
Osim toga, korisnike se poziva da prijave svaku sumnjivu aktivnost platformi ili relevantnim vlastima ovisno o zemlji u kojoj se korisnik nalazi te da koriste pouzdano i sveobuhvatno sigurnosno rješenje koje može blokirati pokušaje krađe identiteta i lažne veze. Donald Trump je, inače, prihvatio u četvrtak republikansku predsjedničku nominaciju pred oduševljenom publikom od tisuća ljudi na Nacionalnoj konvenciji Republikanaca u Milwaukeeju u svom prvom govoru nakon pokušaja atentata.
Trump je u subotu, podsjetimo, bio usred govora u Pennsylvaniji kada je odjeknulo nekoliko hitaca, nakon čega se primio za uho i spustio iza pozornice, u kojem trenutku su ga okružili agenti Tajne službe i odveli sa skupa. Bivši američki predsjednik odveden je na pregled u lokalnu medicinsku ustanovu, a već tada su mnogi prognozirali da će Trump zbog svoje reakcije nakon pokušaja atentata povećati drastično svoju popularnost.
Popularne osobe često su meta prevaranata koji ih koriste kako bi privukli pažnju na svoje zavaravajuće oglase. Među njima su se našli pjevači Vladimir Kočiš Zec, Baby Lasagna, glumac Rade Šerbedžija, ali i političari poput Gordana Jandrokovića te poduzetnika Mate Rimca, o čemu smo već pisali.
* Tekst je nastao u okviru projekta “Kako prepoznati govor mržnje, lažne vijesti i prikriveno oglašavanje?”, kojeg je financijski podržala Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.