Dva bivša moskovska istražitelja proglašena su krivima za primanje mita od 75,4 milijuna dolara od hakera koje su iznuđivali
Moskovski sud osudio je bivšeg istražitelja Marata Tambijeva na 16 godina zatvora u strogo sigurnoj zatvorskoj koloniji i novčanu kaznu od 500 milijuna rubalja (5,2 milijuna dolara) u onome što se smatra najvećim slučajem podmićivanja u modernoj ruskoj povijesti.
Druga osoba osuđena u ovom slučaju, Tambievljeva bivša podređena Kristina Lyakhovenko, dobila je 9-godišnju kaznu zatvora opće sigurnosti. I Tambiev i Lyakhovenko lišeni su svojih činova i zabranjeno im je služiti u državnim tijelima 12 odnosno 8 godina nakon oslobađanja.
Sudac je proglasio Tambieva krivim za “primanje mita u posebno velikim razmjerima” kao i zlouporabu ovlasti, kako je izvijestila ruska novinska agencija TASS iz sudnice. U međuvremenu, Lyakhovenko je osuđena za primanje mita, zlouporabu ovlasti i krivotvorenje dokaza.
Obojica su zanijekala bilo kakvu krivnju. Unatoč tome, Tambiev nije bio uznemiren novinarskim pitanjem o njegovom dosjeu kao primatelju najvećeg mita.
“Ako netko treba biti, onda budi najbolji!” izjavio je novinarima na sudu.
Prema dokumentima slučaja, dok je služio kao major u Istražnom odboru Moskovskog okruga, Tambiev je bio uključen u rusko slamanje lokalnog ogranka međunarodnog sindikata kibernetičkog kriminala poznatog kao Infraud Organisation. On je iznuđivao grupu, nudeći zaplijenu kriptovalute u vrijednosti od 14 milijardi rubalja (147 milijuna dolara) koju je organizacija akumulirala, a da je nije predao vlastima.
Četiri člana sindikata kibernetičkog kriminala – koji su na kraju svi osuđeni na zatvorsku kaznu – ponudili su Tambijevu i Ljahovenku otprilike polovicu fonda kriminalne organizacije od 14 milijardi rubalja kao mito. Međutim, prijavili su iznudu ruskoj Federalnoj sigurnosnoj službi (FSB), što je dovelo do uhićenja Tambieva 2022. i uhićenja Lyakhovenka u rujnu 2023.
U utorak je sud naložio povrat 7,8 milijardi rubalja (80 milijuna dolara) od optuženih, zajedno s dodatnih 277 milijuna rubalja od Tambieva kao odštetu za njegove zločine. Uz to, Tambiev je kažnjen s 500 milijuna rubalja (5,2 milijuna dolara) kazne.
Organizaciju za prijevare osnovao je 2010. ukrajinski državljanin Svyatoslav Bondarenko. Ministarstvo pravosuđa SAD-a izjavilo je da je grupa imala 10.901 registriranog člana diljem svijeta od 2017. i opisala je kao “jedna od najvećih tvrtki za kibernetičku prijevaru” ikada procesuiran od strane DOJ-a.
Godine 2018. američke su vlasti optužile 36 osumnjičenih članova Organizacije za prijevare za njihov širok raspon kriminalnih aktivnosti. Organizacija je prouzročila više od 530 milijuna dolara stvarnih gubitaka žrtvama i namjeravala je uzeti 2,2 milijarde dolara, prema DOJ-u.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: