Izraelski premijer Benjamin Netanyahu održao je u srijedu strastveni govor pred zastupnicima oba doma američkog Kongresa, ističući da se SAD i Izrael nalaze na “raskrižju povijesti”. U 52-minutnom govoru, Netanyahu je naglasio potrebu za čvrstim savezništvom dviju zemalja u ovim vremenima globalnih preokreta.
Netanyahu je dočekan ovacijama i više puta prekidan pljeskom zastupnika tijekom svog govora – navodi Jutarnji. “Da bi snage civilizacije trijumfirale, Amerika i Izrael moraju stajati zajedno”, rekao je, naglašavajući važnost zajedničkog djelovanja. Međutim, njegov govor nije prošao bez kontroverzi. Rashida Tlaib, demokratkinja iz Michigana i prva palestinsko-američka članica Kongresa, držala je plakat na kojem je pisalo “kriv za genocid” i “ratni zločinac”, dok je nosila tradicionalnu palestinsku maramu.
Deseci demokratskih zastupnika bojkotirali su govor, izražavajući nezadovoljstvo zbog civilnih žrtava i humanitarne krize u Gazi. Bivši američki državni tajnik Mike Pompeo nazvao je bojkot sramotnim: “Premijer Netanyahu bio je u pravu: izraelski neprijatelji su naši neprijatelji. Bilo je sramotno za demokrate bojkotirati ovaj nestranački govor o važnosti odnosa SAD-a i Izraela.”
Prime Minister Netanyahu was right: Israel’s enemies are our enemies.
It was disgraceful for Democrats to boycott this nonpartisan speech about the importance of the US-Israel relationship.
— Mike Pompeo (@mikepompeo) July 25, 2024
Vizija budućnosti Gaze
Netanyahu je istaknuo da će Izrael uvijek ostati “američki nezamjenjiv saveznik” i “odani prijatelj”. Zahvalio je SAD-u na potpori, posebno pohvalivši Donalda Trumpa za njegove mjere podrške Izraelu, uključujući premještanje američkog veleposlanstva u Jeruzalem i priznavanje izraelskog suvereniteta nad Golanskom visoravni, što je sporno prema međunarodnom pravu.
Izraelski premijer je apelirao na “ubrzanu” američku vojnu pomoć koja bi mogla “dramatično ubrzati” kraj rata u Gazi i spriječiti širi bliskoistočni sukob. Citirajući Winstona Churchilla, Netanyahu je rekao: “Dajte nam alat i mi ćemo završiti posao.”
Netanyahu je izložio svoju viziju buduće Gaze, pozivajući na “demilitarizirani i deradikalizirani” pojas Gaze pod civilnom upravom, dok bi Izrael zadržao važnu sigurnosnu kontrolu kako bi osigurao da Gaza više nikada ne bude prijetnja Izraelu. Istaknuo je da buduća uprava Gaze ne bi trebala nastojati uništiti Izrael.
Kritike i optužbe
Izraelski premijer osudio je optužbe za genocid kao “nečuvene klevete” te usporedio te optužbe s “antisemitskim lažima koje su dovele do holokausta”. Također je kritizirao Međunarodni kazneni sud zbog optužbi da Izrael izgladnjuje Palestince u Gazi, nazvavši to “potpunom besmislicom”.
Izvan Kapitola, tisuće prosvjednika okupile su se protiv izraelske vojne kampanje u Gazi. Prosvjedi su uključivali kartonske lijesove umotane u palestinske zastave i transparente koji optužuju Netanyahua za ratne zločine – prenosi AP. Oscarom nagrađena glumica Susan Sarandon također je sudjelovala, osudivši broj mrtvih.
Netanyahu je završio govor izražavajući zahvalnost predsjedniku Joeu Bidenu na naporima za oslobađanje talaca te naglasio potrebu za snažnim savezom između SAD-a i Izraela kako bi se suprotstavili iranskoj prijetnji. Govor Benjamina Netanyahua pred Kongresom bio je njegov četvrti, nadmašivši britanskog ratnog čelnika Winstona Churchilla.
Izraelski zid: sredstvo zaštite Izraela ili instrument ugnjetavanja Palestinaca?