Novi zakon oslobađa vojnike od kaznene odgovornosti za korištenje bojeve vatre, rekao je predsjednik Andrzej Duda
Poljski predsjednik Andrzej Duda potpisao je zakon kojim se proširuje uporaba oružja od strane vojske, policije i graničara te ih izuzima od kaznene odgovornosti za korištenje bojeve vatre, priopćio je njegov ured.
Duda je odobrio ‘Zakon o potpori aktivnostima vojnika i časnika’ u srijedu dok je Poljska slavila Dan oružanih snaga, objavila je u četvrtak predstojnica predsjedničkog ureda Malgorzata Paprocka.
Novi zakon dopušta vojsci da sudjeluje u operacijama unutar zemlje u mirnodopsko vrijeme i postavlja pravila za upotrebu vatrenog oružja od strane trupa u takvim situacijama.
Između ostalog, uvodi se amandman na poljski Kazneni zakon koji isključuje kaznenu odgovornost ako vojnik koji čuva granicu puca iz oružja kako bi zaštitio svoj život ili život druge osobe, čak i ako je to učinjeno u suprotnosti s postojećim pravilima .
Prema riječima Dude, zakonodavstvo “omogućit će da se granica i druga mjesta zaštite još bolje, još učinkovitije, a istovremeno će povećati sigurnost poljskog vojnika.”
Državni parlament, Sejm, usvojio je prijedlog zakona sredinom srpnja, mjesec i pol dana nakon što je poljski vojnik podlegao ozljedama nakon što ga je nožem izbo migrant kroz ogradu koju je podigla Varšava na granici s Bjelorusijom. U lipnju su trojica poljskih vojnika uhićena jer su ispalili hice upozorenja na granici. Dvojica od njih suočena su s optužbama za zlouporabu ovlasti i ugrožavanje života drugih.
Povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava, Michael O’Flaherty, pozvao je Varšavu da ne uvodi promjene, rekavši u pismu da “Međunarodno pravo zahtijeva od država da što je moguće više smanje štetne posljedice uporabe sile.” Zakon bi mogao dovesti do nepropisne istrage nerazmjerne uporabe sile i zlostavljanja, upozorio je O’Flaherty.
Voditeljica parlamentarne skupine Ljevice Anna Maria Zukowska također je bila među kritičarima zakona, rekavši u Sejmu da krši ustav. Prema glavnom zakonu Poljske, prioritet je zaštita ljudskih života, a ne granica, ustvrdila je.
PROČITAJ JOŠ:
Zapad želi uvući Bjelorusiju u vojni sukob – Lukašenko
Priljev migranata na granici Poljske i Bjelorusije nastavlja se od 2021. Varšava je optužila Minsk da namjerno organizira tražitelje azila iz Afrike i s Bliskog istoka i šalje ih prema Poljskoj na tzv. “hibridne akcije usmjerene na destabilizaciju Poljske i drugih država članica EU.” Vlasti u Minsku demantirale su ove tvrdnje.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: