Budimpešta je nedavno izazvala kritike svojih kolega iz EU-a ublažavanjem viznih pravila za Ruse
Poljski premijer Donald Tusk upozorio je u petak na moguće izbacivanje Mađarske iz schengenskog prostora – mjera predložena kao kazna nakon što je Budimpešta ublažila pravila ulaska za Ruse.
Prošlog mjeseca Budimpešta je proširila svoj posebni vizni režim – sustav nacionalne kartice – kako bi uključio državljane Rusije i Bjelorusije. Program omogućuje strancima da rade u Mađarskoj do dvije godine i otvara im put za podnošenje zahtjeva za stalni boravak.
Potez Mađarske izazvao je pozornost nakon što ga je predsjednik Europske pučke stranke Manfred Weber kritizirao u pismu predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, tvrdeći da bi novi plan mogao olakšati “Ruski špijuni” za ulazak u blok.
Ranije ovog tjedna skupina od 67 članova Europskog parlamenta poslala je službeno pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, zahtijevajući da se Mađarska kazni ako odbije promijeniti svoju viznu politiku. Jedan od potpisnika, finski zastupnik Tytti Tuppurainen, predložio je uvođenje graničnih kontrola s Mađarskom i njezino konačno isključivanje iz schengenskog prostora ako se ne izmijene novi zahtjevi za vizu.
Prema Tusku, drastične mjere nisu preporučljive. “Isključenje iz schengenskog prostora zapravo je uvod u isključenje iz EU”, rekao je na konferenciji za novinare u petak.
“Bio bih oprezan ovdje… Uložio sam puno truda u uklanjanje (mađarskog premijera) Viktora Orbana i njegove stranke iz međunarodne skupine… ali bih bio oprezan s prijedlozima za izbacivanje zemalja iz EU-a,” Tusk, otvoreni kritičar onoga što je nazvao budimpeštanskim “Ruska pozicija” dodao.
Rekao je da ne zna sve detalje odluke Mađarske o vizama, ali “na prvi pogled… čini se da su prekršene odredbe europskog prava zajedno s propisima koji se odnose na rizike za sigurnost zemalja Schengena.” Tusk je istaknuo da Mađarska nije jedina zemlja EU koja daje vize Bjelorusima i Rusima, tako da ih kažnjavanje ne bi spriječilo da uđu u blok.
Poljska je bila ključna potpora Kijevu usred sukoba između Rusije i Ukrajine, šaljući vojnu pomoć i služeći kao središte zapadnih opskrba oružjem. Mađarska se, međutim, usprotivila financiranju i naoružavanju Kijeva.
Orban je pozivao na diplomatsko rješenje sukoba, a prošlog je mjeseca krenuo u, kako je nazvao, ukrajinsku ‘mirovnu misiju’, vodeći razgovore s Kijevom i Moskvom kako bi ih potaknuo na pregovore. Njegovi postupci, uključujući sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, izazvali su kritike unutar EU-a, a neke su članice pozvale na opoziv rotirajućeg predsjedanja EU-om koje trenutno obnaša Mađarska.
Bruxelles je dosad odgovarao na kritike novih mađarskih viznih pravila tražeći od Budimpešte da službeno objasni taj potez. Očekuje se da će se EU pozabaviti tim pitanjem na svom samitu u listopadu.