Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i poljski premijer Donald Tusk potpisali su u ponedjeljak, 8. srpnja, sporazum o obrambenoj suradnji između dviju država, koji, kako je to Zelenski priopćio na medijskoj konferenciji u Varšavi, uključuje i odredbu o razvoju mehanizma za presretanje ruskih projektila i dronova lansiranih u ukrajinskom zračnom prostoru u smjeru Poljske.
“Posebno smo zahvalni na posebnim sporazumima, a to se ogleda u sigurnosnom sporazumu; postoji odredba o razvoju mehanizma za obaranje ruskih projektila i bespilotnih letjelica u ukrajinskom zračnom prostoru… Ovdje će, siguran sam, naši timovi raditi zajedno s vojskom na tome kako možemo brzo provesti ovu točku naših sporazuma”, rekao je ukrajinski čelnik.
“Sudionici se slažu oko potrebe nastavka bilateralnog dijaloga i dijaloga s drugim partnerima s ciljem proučavanja opravdanosti i izvedivosti mogućeg presretanja u ukrajinskom zračnom prostoru projektila i bespilotnih letjelica ispaljenih prema poljskom teritoriju, poštujući potrebne procedure dogovorene između uključenih država i organizacija. “, stoji u objavi, u sporazumu. O tome je izvijestio ukrajinski medij Strana.
Oglasio se i State Department
Kako pak danas izvješćuju pojedini ukrajinski mediji, američki State Department priznao da bi se o pitanju eventualnog presretanja ruskih projektila koji lete u smjeru Poljske na ukrajinskom nebu moglo raspravljati na dvodnevnom summitu NATO saveza koji danas počinje u Washingtonu. To je izjavio glasnogovornik američkog State Departmenta Matthew Miller.
Dan ranije, šef poljske vlade Donald Tusk rekao je da će Varšava uključiti NATO saveznike u raspravu o mogućem presretanju ruskih projektila i bespilotnih letjelica iznad ukrajinskog teritorija.
S tim u vezi, glasnogovornik State Departmenta upitan je na medijskoj konferenciji kakav je stav SAD-a po tom pitanju. “Nemam informacija o bilo kakvim promjenama u politici SAD-a ili NATO-a koje bi mogle biti objavljene danas, ali je jasno da svaki put kada članica NATO-a želi pokrenuti pitanje politike, ima priliku to učiniti i razgovarati o tome s drugim šefovima država. Imat ćemo (NATO) summit ovaj tjedan i siguran sam da se o tome može razgovarati ako on (Donald Tusk) to želi.” primijetio je Miller.
Reakcija Moskve poznata od ranije
Ovdje je važno naglasiti kako su iz Moskve već ranije javili, s obzirom kako se o ovome „šuškalo“ znatno ranije, da će oštro odgovoriti na eventualne poljske vojne poteze ove vrste prema ruskim projektilima koji se ispaljuju na Ukrajinu.
Štoviše, pojedini ruski analitičari takve su moguće poteze jučer okarakterizirali i kao otvoreni ulazak Poljske u rat protiv Rusije sa svim mogućim posljedicama po Varšavu koje iz toga proizlaze.
Za konačni zaključak pričekat ćemo ipak završetak spomenutog summita NATO saveza iako je gotovo nemoguće vjerovati da će se on u takve eventualne poljske vojne akcije službeno uključiti. Ono što prije može učiniti je reći kako je Varšava ona koja o tome samostalno odlučuje i da može djelovati, kao i svaka država, i izvan okvira NATO-a. Naravno, tada samostalno snosi i sve moguće posljedice.
Zapadni zrakoplovi F-16 bit će uništeni čim stignu u Ukrajinu