Italiju potresa špijunski skandal koji postaje sve veći, a nakon što je otkriveno da su novinari, aktivisti i nevladine organizacije bili meta nadzora izraelskim špijunskim alatima. Otkrića su izazvala političke reakcije, vladina demantiranja i pozive na istragu na razini Europske unije, piše Euractiv.
“Ovo je jedan od najozbiljnijih napada na vladavinu prava u Europi,” izjavio je Sandro Ruotolo, zastupnik Demokratske stranke u Europskom parlamentu, koji je prošlog tjedna u Strasbourgu organizirao konferenciju za tisak o europskim građanima pogođenim izraelskim špijunskim softverom.
“Poslali smo pismo, koje su potpisale oporbene stranke u Italiji, predsjednici Europskog parlamenta Roberti Metsoli, pozivajući na osnivanje istražnog odbora”, rekao je Ruotolo za Euractiv, naglašavajući da ovo nije samo talijanski problem.
Prema priopćenju talijanske vlade, ukupno 90 osoba u 14 zemalja EU-a bilo je meta napada, a do sada je u Italiji potvrđeno sedam slučajeva.
“Želimo znati koje su zemlje ilegalno špijunirale vlastite građane, zašto i kako možemo zaštititi europske građane”, dodao je Ruotolo, napominjući da se očekuje da će europska povjerenica za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju Henna Virkkunen danas prisustvovati saslušanju u Odboru za građanske slobode EP-a (LIBE), gdje namjerava pokrenuti ovo pitanje.
Skandal je izbio na površinu nakon javnih prijava Francesca Cancellata, direktora Fanpagea i Luke Casarinija, voditelja misije Mediterranea Saving Humans Luke Casarinija. Obojica su primili upozorenja od Mete da su njihovi uređaji kompromitirani “visokotehnološkom špijunskom operacijom koja koristi jedan od najsofisticiranijih alata za nadzor”.
U središtu kontroverze nalazi se izraelska tvrtka Paragon Solutions i njihov napredni špijunski softver Graphite. Iako tvrtka tvrdi da svoju tehnologiju prodaje isključivo “odabranoj skupini globalnih demokracija, prvenstveno SAD-u i njihovim saveznicima”, izraelske novine Haaretz otkrile su da su među talijanskim klijentima “dvije zasebne institucije: Agencija za provedbu zakona i Obavještajna organizacija”.
David Yambio, glasnogovornik organizacije Refugees in Libya, također je bio meta napada. U razgovoru za Euractiv upozorio je da skandal ukazuje na “ozbiljno narušavanje vladavine prava” te povukao zabrinjavajuće paralele između represivnih režima u Africi i njihovih sofisticiranijih europskih pandana.
Europska komisija za sada zauzima distanciran stav. Njihov glasnogovornik Markus Lammert izjavio je da su za istragu ovakvih navoda odgovorna nacionalna tijela, a ne izvršno tijelo EU-a, dodavši ipak da je “svaki pokušaj nezakonitog pristupa podacima građana, uključujući novinare i političke protivnike, neprihvatljiv, ako se dokaže”.
Inače, još 6. veljače, The Guardian je izvijestio da je Paragon Solutions prekinuo ugovor s talijanskom vladom “iz opreza” nakon početnih optužbi o mogućoj zloupotrebi, jer ugovor nije dopuštao ciljanje novinara ili članova civilnog društva. Ipak, 12. veljače, ministar za parlamentarne odnose Luca Ciriani opovrgnuo je ove tvrdnje, izjavivši: “Nisu prekinuti nikakvi ugovori u posljednjim danima. Svi sustavi ostaju potpuno operativni protiv onih koji prijete nacionalnoj sigurnosti.” Također je inzistirao da Graphite nikada nije korišten za praćenje novinara ili kritičara vlade.
Istog dana, podtajnik premijera Alfredo Mantovano izjavio je da “ako je došlo do bilo kakve zloupotrebe, što se sigurno ne može pripisati Paragonu, jer on samo pruža softver, to spada pod nadležnost pravosudnih vlasti, jer su počinjeni zločini. Čekamo ishod tih istraga.”
Tri dana kasnije, talijnaska novinska agencija Ansa, pozivajući se na obavještajne izvore, otkrila je da je Italija zapravo suspendirala svoj ugovor s Paragon Solutions dok traje istraga parlamentarnog odbora za nadzor obavještajnih službi (COPASIR) i Nacionalne agencije za kibernetičku sigurnost.
“U srijedu je vlada rekla jedno; do petka je rekla drugo. Prvo su negirali bilo kakvu suspenziju, a zatim su suspendirali špijunski softver”, primijetio je Ruotolo, tvrdeći da situacija zahtijeva hitno razjašnjenje.
Ova situacija ukazuje na ozbiljan nesklad između početnih tvrdnji vlade i naknadnih otkrića, što je izazvalo zabrinutost zbog transparentnosti i odgovornosti u vezi s upotrebom špijunskog softvera u Italiji, piše Euractiv.