Kanada je u posljednji trenutak povukla uvođenje poreza na prihode velikih američkih tehnoloških kompanija, i to samo nekoliko sati prije nego što je trebao stupiti na snagu, izvijestio je BBC. Potez dolazi kao odgovor na eskalaciju trgovinskih napetosti s administracijom predsjednika Donalda Trumpa, koja je zbog tog poreza prekinula pregovore o novom trgovinskom sporazumu.
Američki predsjednik je u petak najavio obustavu razgovora, ocijenivši kanadski porez kao „očigledan napad“ i zaprijetivši višim carinama na kanadski izvoz u Sjedinjene Države. Kanada je u odgovoru objavila da odustaje od uvođenja poreza na digitalne usluge, koji je trebao stupiti na snagu u ponedjeljak.
Porez je trebao obuhvatiti tehnološke divove poput Amazona, Mete, Googlea i Applea, i to s 3-postotnim nametom na prihode ostvarene u Kanadi iznad 20 milijuna dolara godišnje. Prema procjenama, kanadski bi model američke tehnološke tvrtke godišnje stajao više od 2 milijarde dolara.
Ministar financija François-Philippe Champagne objavio je da se zakon povlači. „DST je bio najavljen 2020. kako bi se odgovorilo na činjenicu da brojne velike tehnološke kompanije koje posluju u Kanadi možda uopće ne plaćaju porez na prihode ostvarene od Kanađana“, navodi se u priopćenju. Dodaje se i da je kanadski prioritet bio postizanje multilateralnog dogovora o oporezivanju digitalnih usluga.
Diljem svijeta, uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo, države mijenjaju porezne modele kako bi adresirale poslovne prakse multinacionalnih tehnoloških korporacija koje zahvaljujući svojoj strukturi često plaćaju minimalne poreze u državama gdje ostvaruju visoke prihode i imaju milijune korisnika i oglašivača.
Predsjednik Trump, koji je u svom drugom mandatu izgradio bliske odnose s vlasnicima tehnoloških kompanija, snažno se protivi takvim porezima. Kanadski potez nazvao je „skandaloznim“ i izjavio da SAD „ekonomski ima toliku moć nad Kanadom“.
Činjenica da tri četvrtine kanadskog izvoza robe ide na američko tržište, u vrijednosti većoj od 400 milijardi dolara godišnje, dok Kanada uvozi tek 17 posto američke proizvodnje, dodatno ističe asimetriju u bilateralnim odnosima.
Odluka kanadske vlade o povlačenju dolazi nakon burnog razdoblja u odnosima dviju zemalja. Nedugo nakon početka drugog Trumpovog mandata Bijela kuća je zaprijetila sveobuhvatnim carinama, a u jednom trenutku čak i aneksijom Kanade.
Rastuća napetost pomogla je povratku Liberalne stranke na vlast, koju sada predvodi bivši guverner središnje banke Mark Carney. Nakon što su tenzije donekle smirene, obje su strane izrazile spremnost na sklapanje novog trgovinskog sporazuma do 21. srpnja.