Polovina tužiteljstava u Bosni i Hercegovini u razdoblju od 2021. do 2023. godine nije pokrenula nijednu istragu za kaznena djela visoke korupcije, a u čak četiri od deset županijskih tužiteljstava nije zabilježena nijedna istraga te vrste. Nakon desetljeća institucionalne pasivnosti, borbu protiv najtežih oblika korupcije i organiziranog kriminala službeno je preuzeo Posebni odjel za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala – POSKOK, koji je počeo s radom 30. travnja 2025.
Svečano otvaranje rada ovog dugoočekivanog tijela bit će održano u utorak, 6. svibnja.
Od zakona do realizacije – desetljeće čekanja
Iako je Zakon o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala usvojen još 2014. godine, do formiranja Posebnog odjela nije došlo zbog nedostatka prostora i neimenovanja tužitelja i sudaca. Tek u rujnu 2024. osigurani su uvjeti za rad, a Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV) tada je raspisalo natječaj za imenovanje kadrova. No, imenovanja su kasnila, a prostor nije bio opremljen, pa će POSKOK u početku raditi u ograničenom kapacitetu, piše Detektor.
Dan prije službenog početka rada iz tužiteljstva FBiH poručeno je da prostor još uvijek nije opremljen materijalno-tehničkim sredstvima zbog administrativnih procedura javnih nabava.
Hrvoje Čabrajić imenovan na čelo POSKOK-a
VSTV je u siječnju 2025. godine za šefa Posebnog odjela imenovao Hrvoja Čabrajića, bivšeg zamjenika glavnog tužitelja Kantonalnog tužiteljstva u Sarajevu. Njegovo iskustvo u slučajevima gospodarskog kriminala i korupcije, uključujući šest osuđujućih presuda u posljednjih pet godina, bilo je odlučujuće za njegovo imenovanje.
Osim Čabrajića, u odjelu će raditi još sedam tužitelja i sedam specijaliziranih sudaca pri Vrhovnom sudu Federacije BiH. Svi predmeti za koje se podigne optužnica bit će vođeni pred Posebnim odjelom suda, a žalbe će rješavati vijeće Vrhovnog suda FBiH. Predmeti u kojima su optužnice već potvrđene ostat će pred kantonalnim sudovima.
POSKOK preuzima oko 300 predmeta
Prema riječima glavnog federalnog tužitelja Muniba Halilovića, Posebni odjel će preuzeti oko 300 predmeta iz nadležnosti županijskih tužiteljstava, a odnose se na korupciju i organizirani kriminal, u slučajevima u kojima još nije podignuta optužnica.
Analiza Transparency Internationala BiH ukazala je na veliki nesrazmjer u broju optužnica za visoku korupciju među kantonalnim tužiteljstvima – od više od sedam u Sarajevu i Zenici, do nula u dijelovima Hercegovine.
Mogu li opravdati očekivanja?
POSKOK je zamišljen kao pandan hrvatskom USKOK-u, koji je dao veliki doprinos borbi protiv korupcije i ulasku Hrvatske u Europsku uniju. No, kako ističu analitičari, pravi izazov tek slijedi. Tužitelji POSKOK-a suočeni su s velikim pritiskom javnosti i očekivanjima rezultata u kratkom roku, a prvi formalni izvještaj o njihovom radu očekuje se već za šest mjeseci.
Hoće li POSKOK ispuniti zadatak i vratiti povjerenje građana u pravosudni sustav ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – borba protiv visoke korupcije u Federaciji BiH više nema alibi za stagnaciju.