Nakon potpisivanja novog sigurnosnog pakta između Britanije i Njemačke čime je najavljen tek prvi korak u budućoj suradnji EU i nove britanske vlasti, nije trebalo dugo čekati druge inicijative, ovaj put iz srca EU – Njemačke. Evo o čemu se radi.
Njemačka je izrazila ambiciju proširiti prijedlog novog britanskog premijera – Keira Starmera o širokom sigurnosnom sporazumu s Europskom unijom u pravi mega sporazum koji bi obuhvaćao puno šire aspekte, uključujući poljoprivredna pravila i Erasmus program razmjene studenata.
Njemački veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu, Miguel Berger, izjavio je za POLITICO: “Toplo pozdravljamo inicijativu za sigurnosni pakt. To nije samo sigurnost, već je šire: ja bih to nazvao Sporazumom o sigurnosti i suradnji između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije.” Očekuje se da bi druge članice EU-a mogle bi dodati svoje zahtjeve, poput boljeg pristupa ribolovnim vodama Ujedinjenog Kraljevstva.
Resetiranje odnosa
Novi sporazum podsjeća na postojeći Sporazum o trgovini i suradnji, koji je potpisan pod Borisom Johnsonom. Iako mnoge zemlje članice EU-a oklijevaju ponovno otvarati taj sporazum, i dalje žele produbiti suradnju s novom britanskom vladom. Novi sporazum o sigurnosti i suradnji mogao bi biti jedan od načina za to.
Starmer je započeo jačanje veza s Njemačkom odmah po preuzimanju dužnosti 5. srpnja, sastavši se s kancelarom Olafom Scholzom tri puta u deset dana. Tijekom tih sastanaka, Starmer je istraživao spremnost EU-a za nove razgovore o Brexitu.
Prema Bergeru, Starmer je uspješno prenio poruku o resetiranju odnosa, a mnogi čelnici EU-a su bili impresionirani brzim potezima nove britanske vlade. Očekuje se da će Starmer prije kraja ljeta razgovarati s predsjednicom Europske komisije, Ursulom von der Leyen, kako bi definirali detalje budućih pregovora.
Novi prijedlozi
Jedan od prijedloga koji bi mogao izazvati kontroverze u Westminsteru je odjeljak o vizama za mlade, što je Njemačka snažno podržala. Iako je Starmerova Laburistička stranka ranije odbacila slične prijedloge, diplomati EU-a ističu kako novi prijedlog nije povratak slobodi kretanja, već olakšavanje dobivanja vremenski ograničenih viza za određene skupine.
Berger je naglasio: “Važno je da ljudi shvate kako se ovaj prijedlog ne odnosi na migraciju, već na studiranje, rad i stažiranje u Ujedinjenom Kraljevstvu.” Mobilnost mladih ostaje ključni element novog sporazuma. To uključuje Erasmus program, školske izlete i razmjene mladih, kao i rješavanje pitanja troškova viza. Novi sporazum mogao bi olakšati hrvatskim studentima i mladim profesionalcima pristup obrazovnim i radnim prilikama u Ujedinjenom Kraljevstvu, što bi dodatno ojačalo kulturne i gospodarske veze između dviju zemalja.
Njemačka i drugih 27 članica EU-a smatraju mobilnost mladih važnim aspektom buduće suradnje. Nathalie Loiseau, francuska zastupnica u Europskom parlamentu, istaknula je da bi trebali biti pragmatični i usredotočiti se na formalizaciju postojećih oblika suradnje. Berlinov prijedlog također ima za cilj zadovoljiti prioritete EU-a, što bi moglo potaknuti skeptične članice na razmatranje novog sporazuma. Kako se pregovori budu razvijali, bit će ključno pratiti kako će obje strane uskladiti svoje interese i prioritete.
‘Dragulj u britanskoj kruni’ je ključ? Britanija resetira odnose s Globalnim jugom