Visoke cijene energije i birokracija tjeraju tvrtke na preseljenje, upozorava nacrt izvješća Europske komisije
EU gubi svoju privlačnost za poduzeća, a mnoge tvrtke odlučuju se preseliti na druge lokacije, izvijestila je u subotu njemačka novinska agencija dpa pozivajući se na nacrt ekonomskog dokumenta Europske komisije. U izvješću se navodi da su samo četiri od 50 najvećih tehnoloških kompanija u svijetu danas europske.
“Privlačnost Europe kao poslovne lokacije opada,” prenosi izvješće koje će biti službeno objavljeno sljedeći tjedan. Napominje da je između 2008. i 2021. gotovo trećina takozvanih jednorog start-upova osnovanih u EU-u preselila svoja sjedišta u inozemstvo, uglavnom u SAD. Unicorns su tvrtke u privatnom vlasništvu vrijedne više od milijardu dolara, a često su usredotočene na tehnologiju, rastu vrlo brzo i privlače mnogo ulaganja. Vjeruje se da će postavljanjem novih industrijskih standarda putem tehnološkog napretka koristiti gospodarstvima na makro razini.
Neki od istaknutijih jednoroga koji su osnovani u Europi, ali su kasnije preselili svoje sjedište u SAD su švedski fintech Klarna, rumunjski UiPath specijaliziran za robotske procese i švedski servis za streaming glazbe Spotify.
Nacrt dokumenta ističe strukturno visoke cijene energije u Europi, koje su dva do tri puta više nego u SAD-u, kao jednu od glavnih slabosti u gospodarskoj konkurentnosti bloka. Visoka birokracija također predstavlja problem jer povećava troškove i komplicira procese osnivanja i održavanja poduzeća, ometajući njihovu sposobnost inovacija i brzog povećanja. Osim toga, prema izvješću, produktivnost u EU, odnosno kolika je dodana vrijednost koju stvara jedan sat rada, pada i daleko zaostaje za onom u SAD-u.
Izvješće također govori o manjku kvalificiranih radnika u bloku, što sprječava europsko unutarnje tržište da dosegne svoj puni potencijal.
Komentirajući izvješće, europski zastupnik Markus Ferber rekao je da ga treba promatrati kao poziv na akciju kreatorima politika EU-a, ističući hitnost provedbe strukturnih reformi.
“Izvješće pokazuje da pitanje konkurentnosti mora biti središnja tema u radu Komisije u budućnosti. Postoji rizik od značajnog gubitka prosperiteta”, izjavio je.
PROČITAJ JOŠ:
EU treba hitnu ekonomsku reviziju – bivši šef ECB-a
U studenom je bivši predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi također upozorio da je EU hitno potrebna velika gospodarska revizija kako bi ponovno stekla konkurentnost i spriječila daljnji pad. Draghi je naglasio potrebu za znatnim ulaganjem u inovacije kako bi se smanjio jaz u odnosu na SAD i Kinu, procjenjujući da bi moglo biti potrebno do 800 milijardi eura (820 milijardi dolara) godišnje, ili oko 5% BDP-a EU-a.
Kako javlja dpa, očekuje se da će Europska komisija krajem veljače predstaviti veliki zakonodavni prijedlog za rješavanje trenutnih gospodarskih izazova unutar bloka.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: