Palestinske frakcije, uključujući rivale Hamas i Fatah, potpisale su sporazum o “okončanju podjela i jačanju palestinskog jedinstva” u Pekingu, priopćila je Kina danas, prenose CNN i Xinhua.
Objava je uslijedila nakon razgovora o pomirenju koje je Kina organizirala i u kojima je sudjelovalo 14 palestinskih frakcija koji su počeli u nedjelju, prema kineskom ministarstvu vanjskih poslova, a koji dolaze dok Izrael vodi rat protiv militantne skupine Hamas u Gazi i dok se Peking pokušava predstaviti kao potencijalni mirovni posrednik u sukobu.
Jedan predstavnik Palestinaca
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je da je sporazum “posvećen velikom pomirenju i jedinstvu svih 14 frakcija”. “Ključni ishod je da je PLO (Palestinska oslobodilačka organizacija) jedini legitimni predstavnik svih palestinskih naroda”, rekao je Wang, dodajući da je “postignut sporazum o upravljanju nakon rata u Gazi i uspostavi privremene vlade nacionalnog pomirenja “.
Iz Wangovih komentara nije bilo jasno kakvu bi ulogu Hamas, koji nije dio PLO-a, imao u takvom aranžmanu ili kakav bi bio neposredni učinak bilo kakvog dogovora. Razgovori su održani jer je buduće upravljanje palestinskim teritorijima i dalje pod znakom pitanja nakon ponovljenog obećanja Izraela da će iskorijeniti Hamas kao odgovor na teroristički napad te skupine 7. listopada na njegov teritorij.
PLO je koalicija stranaka koje su 1993. potpisale mirovni sporazum s Izraelom i formirale novu vladu u Palestinskoj samoupravi (PA). Stranka Fatah dominira i PLO-om i PA-om, privremenom palestinskom vladom koja je uspostavljena na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael nakon potpisivanja sporazuma iz 1993. poznatog kao Sporazum iz Osla.
Hamas nije bio strana u sporazumu i ne priznaje Izrael. Mustafa Barghouti, predsjednik Palestinske nacionalne inicijative, koji je bio na pregovorima u Pekingu, rekao je da su se “sve strane” složile da se trebaju pridružiti PLO-u, te da je ta organizacija jedini legitimni predstavnik Palestinaca.
Povijest sukoba Hamasa i Fataha
Postoji duga povijest gorkog neprijateljstva između Hamasa i Fataha. Dvije strane pokušale su – i nisu uspjele – više puta postići sporazum o ujedinjenju dva odvojena palestinska teritorija pod jednom upravljačkom strukturom, a sporazum iz 2017. brzo je propao u nasilju. PA je držala administrativnu kontrolu nad Gazom do 2007., nakon što je Hamas pobijedio na parlamentarnim izborima 2006. na okupiranim teritorijima i protjerao ih iz pojasa. Od tada Hamas vlada Gazom, a PA upravlja dijelovima Zapadne obale.
Hamas i Fatah potpisali su sporazum o pomirenju u Kairu u listopadu 2017. pod pritiskom arapskih država, predvođenih Egiptom. Prema dogovoru, nova vlada jedinstva trebala je preuzeti administrativnu kontrolu nad Gazom dva mjeseca kasnije, okončavajući desetljeće rivalstva koje je počelo kada je Hamas nasilno istjerao Palestinske vlasti iz Gaze 2007. godine. No, i taj pokušaj je propao. Kada je premijer Palestinske samouprave Rami Hamdallah posjetio Gazu u ožujku 2018., bio je meta pokušaja atentata kada je bomba detonirala u blizini njegovog konvoja. Hamdallahova stranka Fatah odmah je okrivila Hamas za napad.
Zajednički front protiv izraelske okupacije
Barghouti je rekao da je najnoviji pokušaj pomirenja palestinskih frakcija “otišao mnogo dalje” od prethodnih napora i uključio “konkretne korake” prema formiranju konsenzusne vlade. Rat u Gazi, rekao je za CNN, potaknuo je frakcije da se ujedine kao zajednički front protiv izraelske okupacije. “Bio je vrlo jasan osjećaj da ono što Izrael radi stvarno prijeti svima”, rekao je. “I tako, u tom smislu, osjećaj jedinstva (za) suočavanje s izraelskom stranom ovdje je vrlo jasan”. Nova bi vlada osigurala jedinstvo okupirane Zapadne obale i Gaze, vladajući nad oba teritorija nakon rata i učinkovito “blokirajući izraelske napore” da održi svoju okupaciju Gaze, rekao je.
Međutim, većina Palestinaca će vijest o pomirenju prihvatila “s uobičajenim oprezom i pesimizmom”, rekao je Tahani Mustafa, viši palestinski analitičar u International Crisis Group, think tanku sa sjedištem u Bruxellesu. “Glavni problemi koji su se u prošlosti pokazali kao prepreke pomirenju nisu riješeni”, rekao je za CNN. “Vrlo je malo vjerojatno da će iz ovoga proizaći nešto značajno, pogotovo jer je dosad najveća prepreka bio (predsjednik Palestinske uprave i vođa Fataha) Mahmoud Abbas (i) njegova apsolutna nevoljkost da se na bilo koji način odrekne svog monopola nad moći.”
Hamas se ne protivi PLO-u, ali je umjesto toga zahtijevao pravednu zastupljenost unutar organizacije, tvrdi analitičar. “Abbas je oklijevao to pružiti, jer bi to značilo da Fatah gubi svoju hegemoniju nad posljednjom palestinskom političkom institucijom koju kontrolira.”
Na tiskovnoj konferenciji u utorak u Pekingu, predstavnik izaslanstva Hamasa Mousa Abu Marzuk rekao je da su postigli dogovor o dovršetku “puta pomirenja”, dok su također koristili platformu u Pekingu za opravdanje napada grupe na Izrael 7. listopada. “Nalazimo se na povijesnoj raskrižju. Naši ljudi se dižu u svojim naporima da se bore”, rekao je Abu Marzook, prema prijevodu koji je dostavilo kinesko ministarstvo vanjskih poslova, dodajući da je operacija od 7. listopada “mnogo promijenila, kako u međunarodnom tako i u regionalnom krajoliku”.
Uloga Kine
Peking nije izričito osudio Hamas za njegov napad na Izrael 7. listopada. Današnji sporazum slijedi raniji krug pregovora između Hamasa i Fataha čiji je domaćin bio Peking u travnju. Od početka rata u Gazi, Kina – koja je posljednjih godina nastojala ojačati svoj utjecaj i veze na Bliskom istoku – predstavila se kao vodeći glas za zemlje diljem globalnog Juga osuđujući izraelski rat u enklavi i pozivajući na palestinska državnost.
Kineski čelnik Xi Jinping u svibnju je pozvao na međunarodnu mirovnu konferenciju tijekom sastanaka s čelnicima arapskih zemalja, a također je poslao posebnog izaslanika na Bliski istok da se sastane s diplomatima i dužnosnicima.
Promatrači su dovodili u pitanje opseg geopolitičke moći Pekinga u regiji u kojoj je SAD dugo bio dominantna sila, ali Kina je iznenadila mnoge prošlog ožujka kada je igrala ulogu posrednika u približavanju dugogodišnjih rivala Saudijske Arabije i Irana. Ti napori općenito se smatraju dijelom nastojanja Pekinga da se pozicionira kao geopolitički teškaš s drugačijom vizijom svijeta od Sjedinjenih Država.
Današnji sporazum također je potpisan jer je izraelski premijer Benjamin Netanyahu trenutno u SAD-u u dugo očekivanom posjetu u kojem će se susresti s najvišim američkim dužnosnicima i obratiti Kongresu.
U Pekingu se sastali saudijski i iranski ministar: Istiskivanje SAD-a iz Bliskog istoka pod okriljem Kine