Uprava za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine imenovala je radnu grupu koja ima zadatak izraditi pravilnik o primjeni novog zakona koji je nedavno stupio na snagu.
Kako je u razgovoru za N1 kazao agent za nekretnine Haris Kadić, pravilnik će uskoro precizirati sve uvjete i procedure za ostvarivanje prava na povrat PDV-a prilikom kupovine prve nekretnine. O ovoj temi govorio je i agent za nekretnine iz Banjaluke Dragan Milanović.
”Bit će definirani nadležni organi za izdavanje potvrda kojima se dokazuje ispunjavanje uvjeta za povrat, ali i minimalni period zabrane otuđenja stambenog objekta, kao i površina i cijena na koju se zakon odnosi. Time će biti određen i maksimalni iznos povrata, zajedno s ostalim relevantnim stavkama. Radna grupa bi svoj posao trebala završiti do 30. travnja”, kazao je Kadić.
Nakon toga, uslijedit će i postupak javnih konzultacija, zbog čega se praktična primjena zakona može očekivati tek za otprilike dva mjeseca.
Važno je da građani razumiju ograničenja
Kadić je istaknuo kako je proces izrade pravilnika, iako spor, ipak važan jer uključuje sve relevantne aktere u prometu nekretnina, od investitora, preko notara, banaka i odvjetnika, do samih kupaca i prodavača.
”Svi mi koji radimo u ovom sektoru morat ćemo se dodatno angažirati kako bismo građanima pojasnili sve što trebaju znati. Ne smijemo dozvoliti da preskoče neku važnu informaciju”, poručuje Kadić.
Posebno je naglasio potrebu da se kupcima objasni što znači zabrana otuđenja nekretnine u zakonskom roku.
”Ako kupite stan vrijedan 117.000 KM, a država vam vrati 17.000 KM PDV-a, vi tu nekretninu nećete smjeti prodati određeni broj godina, možda 3, 5 ili 7, u zavisnosti od pravilnika. Ako je ipak prodate prije tog roka, morat ćete vratiti povrat PDV-a. To je detalj koji mnogi zanemaruju”, upozorava Kadić.
Zakon već stupio na snagu, ali procedura još nije spremna
Prema njegovim riječima, svi koji su već potpisali kupoprodajne ugovore, a koji ispunjavaju uvjete, mogu ostvariti pravo na povrat, ali tek kada budu doneseni podzakonski akti i imenovane nadležne ustanove koje će izdavati potrebne potvrde.
”Imali smo ogroman broj poziva, naročito iz dijaspore i manjih mjesta u BiH, gdje ljudi žele kupiti stanove u Sarajevu. Ali moramo jasno reći: pravo na povrat imaju samo građani BiH sa stalnim prebivalištem u BiH. Ako imate državljanstvo, ali živite vani i niste prijavljeni u BiH, ne ostvarujete to pravo”, naglasio je Kadić.
Potrebna ozbiljna edukacija građana
Na kraju je istaknuo kako su edukacija i komunikacija ključni kako bi građani razumjeli sve aspekte zakona i znali kako da ostvare svoja prava.
”S nestrpljenjem čekamo dodatne informacije od Uprave, jer ćemo se onda moći još bolje pripremiti i možda sudjelovati u javnoj raspravi s prijedlozima iz prakse”, zaključio je Kadić.
Mora biti jasno što je ‘prva nekretnina’
Agent za nekretnine iz Banje Luke, Dragan Milanović, u razgovoru za N1 istaknuo je važnost jednostavne i efikasne primjene novog zakona o povratu PDV-a za prvu nekretninu, koji je nedavno stupio na snagu.
”Iskustveno gledano, naša administracija i birokracija znaju biti komplicirane. Nadam se da će radna grupa Uprave za neizravno oporezivanje voditi računa da procedure ne budu previše zahtjevne i da se ne oduzima previše vremena”, kazao je Milanović.
Milanović je upozorio na niz praktičnih pitanja koja još nisu razjašnjena, poput definicije prve nekretnine.
”Što ako ste naslijedili kuću na selu od djeda ili roditelja, koja nije uvjetna za stanovanje? Imate li u tom slučaju i dalje pravo na povrat PDV-a? Također, tko u obitelji ima pravo na povrat, samo jedan član, ili svi?”, upitao je.
Posebno je problematično, kaže, to što zakon vrijedi za cijelu BiH.
”Ako zakon važi na razini države, znači li to da ne smijete imati nekretninu ni u jednom entitetu? Tko će to provjeravati – geodetska uprava, neka druga institucija? Te stvari još nisu jasno definirane, ali važno je da se ne napravi sustav koji će biti prepreka za građane”, naglasio je.
Financiranje putem kredita – kako će reagirati banke?
Još jedno otvoreno pitanje odnosi se na ulogu banaka u financiranju nekretnina kroz kredite.
”Većina kupovina se realizira putem stambenih kredita. Ako kupujete stan od 200.000 KM i imate pravo na povrat 30.000 KM PDV-a, hoće li banka kreditirati cijeli iznos ili samo onaj koji ide direktno investitoru? Ovo je važna stvar koju treba razjasniti”, poručio je Milanović.
Ekonomska ili socijalna mjera?
Osim tehničkih aspekata, Milanović je postavio i suštinsko pitanje – je li ova mjera zamišljena kao ekonomska ili socijalna.
”Ako je ekonomska, onda bi svi trebali imati pravo na nju. Ako je socijalna, onda nije adekvatno provedena, jer nemamo ni jedinstvenu socijalnu kartu, ni na nivou države, ni entiteta, ni lokalnih zajednica. Može se dogoditi da pravo ostvari netko tko ima milijune, dok će onaj kome je zaista potrebno ostati bez pomoći”, upozorava.
Mjera je korisna, ali očekuje se preciznija regulativa
Bez obzira na sve, Milanović pozdravlja donošenje zakona i smatra da će on pomoći brojnim mladim ljudima da riješe stambeno pitanje.
”Ovo može biti značajna olakšica, posebno za mlade bračne parove koji, iako zaposleni, teško mogu kupiti stan na boljoj lokaciji. Rast cijena nekretnina je posljednjih godina bio ogroman, posebno u većim gradovima. Zato vjerujem da će tržište, kroz praksu i učešće svih aktera, iznivelirati ovu mjeru i spriječiti moguće zloupotrebe”, zaključio je Milanović.