Od početka rujna nije prošao dan da Zoran Milanović nije nazvao Ivana Anušića. Svakodnevno pokušava s njim razgovarati ili stupiti u kontakt jer ga vidi kao svog sugovornika u Vladi i izravno na njega apelira da odbije naredbe vrha svoje stranke o korištenju vojnih resursa. Jasno je da ministar obrane to ne može učiniti jer ima samo jednog šefa, Plenkovića, zato posljednjih dana vrlo nervozno reagira na sva novinarska pitanja i ne daje intervuje.
To je, uostalom, Milanović i javno rekao govoreći o Anušiću – da ostaje bez svog najboljeg prijatelja, s kojim je osam mjeseci odlično surađivao, a sada su u ratu zbog ovlasti i upotrebe helikoptera, glisera i ostalih prijevoznih sredstava kojima upravlja Ministarstvo obrane. Već danima Milanović tvrdi da je Anušić očito prisiljen robovati zahtjevima stranačkog šefa Andreja Plenkovića, a Anušić, da bi opstao u labirintu HDZ-a, mora pristati na zahtjeve svog “the bossa” te najavljuje izmjene Zakona o obrani.
No to nije sve – ako Milanović na predsjedničkim izborima krajem godine ponovno pobijedi i osvoji drugi mandat na Pantovčaku, ne samo da će se mijenjati Zakon o obrani nego i svi drugi zakoni koji imaju veze s funkcioniranjem predsjednika Republike. Pakleni plan HDZ-a i Plenkovića jest da se Milanovića razvlasti. Naravno, ne potpuno, jer Ustav propisuje da je šef države ujedno i vrhovni zapovjednik oružanih snaga, a Ustav se može mijenjati samo dvotrećinskom većinom glasova u Saboru, koju Plenković nema niti će je ikad imati (kao što je nije imao ni kad je tražio pomoć za Ukrajinu krajem 2023. godine). No odredbe zakona koje govore o tome tko upravlja vojskom u miru bit će temeljito izmijenjene i zapravo će se uskoro ostvariti sve ono što je ranije bio najavljivao i bivši ministar Mario Banožić.
Pokušaj blokade
Već na sljedećoj sjednici Predsjedništva HDZ-a ovog tjedna, prije novog saborskog zasjedanja, to će biti tema, a u Milanovićevu krugu toga postaju svjesni pa će ove Vladine prijedloge i on i vodeći ljudi SDP-a u javnosti pokušati blokirati, nazivajući ih “zakonom protiv predsjednika Milanovića”. Tako će u javnosti pokušati izboriti podršku za sebe uoči novih predsjedničkih izbora i stvoriti javni pritisak da do izmjena ne dođe. Okrenut će pilu naopako i Plenkovića početi nazivati “kršiteljem Ustava”, kao što Plenković od proljeća krsti njega.
Ustav, naime, jasno govori da ne samo da je predsjednik države vrhovni zapovjednik oružanih snaga nego ima i ovlast da “objavljuje rat i zaključuje mir”, a iz te formulacije Milanovićev ured pokušat će stopirati HDZ-ovu inicijativu jer će tumačiti kako osoba koja ima ovlasti proglašavanja rata i mira po logici jest zapovjednik vojske i u mirnodopsko vrijeme. No Milanovićevi suradnici svjesni su da ne kontroliraju saborsku većinu i da će Plenković na kraju učiniti ono što i želi. Sve im je jasnije da će ubuduće letove helikopterom potpisivati samo Anušić, a ne više Ured predsjednika Republike. Zato smišljaju nove odgovore na ovu situaciju.
Anušić otkrio koliko smo donirali Ukrajini: Od cifre će vas zaboljeti glava
S druge strane, s tim novim sukobom sada će se pokazati, očito, da problem između Pantovčaka i MORH-a koji traje niz godina nije bio u bivšem ministru Banožiću, kao što nije ni u Anušiću kao pojedincu, nego je riječ o sukobu ovlasti između Pantovčaka i Vlade. Milanović, naime, tumači da on vojskom zapovijeda i u miru, a i u ratu, dok ministri obrane, kako god se zvali, tvrde da u miru vojskom upravlja MORH. Tu postavku HDZ i Vlada sa svojom saborskom većinom sada planiraju provesti u djelo, izmjenama zakona koje će de facto onemogućiti Milanoviću da uživa u onome što je dosad najradije činio, a to znači da se vozi vojnim helikopterima, bili ruski ili pak američki Black Hawkovi.
Stari plan
Kako je poznato, prve izmjene Zakona o obrani najavio je Banožić već 2022. Na stranicama Vlade i danas stoji objava da se 2022. ide u izmjene Zakona o obrani koji datira iz 2013. godine “jer u njemu ima nedorečenosti o ovlastima predsjednika Republike u mirnodopskom razdoblju i razdoblju rata, a ne radi povećanja ili smanjenja ovlasti aktualnog predsjednika”.
“U tom zakonu pronađene su nedorečenosti pojedinih članaka, za nas su oni vrlo jasni, očito je bilo jasno Josipoviću, Grabar Kitarović i svima ostalima, ali Milanović, koji ga je donio, kaže da mu je loš jer mu u ovom trenutku ne ide na ruku”, rekao je Banožić tada novinarima. “Neću ništa raditi u pogledu ovlasti predsjednika Republike, nego samo predložiti specificiranje članaka koji su puno puta doveli Hrvatsku vojsku na stranice medija. Imamo potrebu da se zaštiti vojska, jer kad pogledate podijeljenost unutar vojske, na način da tražite od nekoga da ne stane uz ministra, da ne ide na polaganje vijenca ili da ne smije imati izaslanika, onda to postaje problem”, govorio je Banožić. “Hrvatska vojska to nije zaslužila, sve ispada politički problem, a ne svečani događaj. Jasnije definiranje članaka riješit će tu situaciju, ja samo štitim hrvatske vojnikinje i vojnike da ne završavaju na stranicama medija i da druge države ne promatraju trenutnu slabost u sustavu”, ustvrdio je bivši ministar 2022. godine. Novinari su ga tada pitali i zašto ne objavi podatke kada je Milanović neopravdano koristio helikoptere, na što je Banožić odgovorio da je razlog to što je Milanović stavio oznaku tajnosti na ta putovanja.
Dakle, HDZ će sada zapravo provesti upravo ono što je planirao i prije dvije i pol godine i što uopće nije bilo Banožićeva ideja nego je on samo provodio “komande” šefa Plenkovića. Samo, Milanović je tada odlično odigrao tu epizodu, forsirajući svoj sukob s Banožićem kao osobni sukob, pa je stvorio javni pritisak da do ovih izmjena ne dođe. Sad će pokušati sa sličnom taktikom jer će u javnosti sve svaliti na Anušića koji mu postaje “neprijatelj” (i koji mu se više i ne javlja na mobitel), a intenciju Vlade interpretirat će tako da Plenković ruši instituciju predsjednika države jer zadire u njegove ustavne ovlasti. Jednako tako, u Milanovićevu krugu smatraju i da HDZ, Plenković i Anušić mogu raditi što god hoće, ali da su neke stvari vezane uz vojsku jednostavno zadane i da neke dokumente ne može potpisivati nitko osim predsjednika Republike.
Nema izguravanja
“Može Anušić donijeti zakon kakav hoće, ali zna se tko je potpisnik važnih odluka o Hrvatskoj vojsci. Tu Milanovića ne mogu izgurati”, kažu njegovi suradnici. No, najkraće rečeno, HDZ ide na to da u novom zakonu izrijekom popiše što tko potpisuje, a 90 posto svega potpisivat će ubuduće šef MORH-a jer će to biti protumačeno kao dnevna operativa koja se ne tiče strateških odluka šefa države. Hoće li Milanović i ovoga puta uspjeti srušiti izmjene Zakona o obrani? Teško, jednostavno zato što Anušić nije slab kao Banožić, koji nije imao ni dovoljnu političku podršku premijera Plenkovića, a pogotovo ne javnosti nakon što je Milanović od njega napravio potpunog nesposobnjakovića, kojemu se na kraju dogodilo da nakon prometne nesreće sa smrtnim ishodom mora napustiti politiku.
Izgleda da zasad na Pantovčaku ne shvaćaju da Vlada ne planira, a i neće, zadirati u ustavne ovlasti šefa države kao zapovjednika vojske, nego će se striktno definirati ovlasti u miru. Dakle, cijeli niz operativno-tehničkih odluka koje će se do detalja specificirati, i to tako da nalogodavac korištenja vojne opreme i resursa u mirnodopskom vremenu može biti samo ministar obrane.
Dakle, Milanović će i dalje moći koristiti vojne helikoptere, ali zahtjev će morati slati Anušiću i on će ga potpisivati. I to samo ako bude opravdanih razloga za to. Izgleda da će se Milanović ubuduće na ljetovanje na Hvar ili kamo već ide u protokolarne posjete po Hrvatskoj morati voziti automobilom. Jer sigurno MORH neće odobravati korištenje vojnih letjelica za takve “obične” situacije.
Ali to nije jedino u ovom novom planu HDZ-a. Oni planiraju mijenjati i sve druge zakone koji barem u jednoj riječi spominju predsjednika Republike, od njegovih prava nakon završetka mandata i posjedovanja ureda do tumačenja ovlasti u vanjskoj politici, pa i imenovanja veleposlanika. Otežat će se procedure uz uvođenje dodatnih “komisija” i “povjerenstava”.
Ostao je favorit
Sve to, naravno, ako se pokaže da je Milanović favorit i na ovim izborima, odnosno ako pobijedi. Dio izmjena o obrani koje će predložiti odmah ionako neće ničim ugroziti Dragana Primorca ako nekim čudom i pobijedi, a ostalo će se mijenjati ako Milanović obnovi mandat.
Zato je konačni odgovor Milanovića kao “ustavnog fetišista”, kako ga ponekad nazivaju pravnici, opet isti – Ustavni sud. Ista instancija koja mu je zabranila da sudjeluje na parlamentarnim izborima kao kandidat za premijera SDP-a sad će biti instancija kojoj će se on službeno obratiti. Tvrdit će da HDZ, odnosno Vlada, krši Ustav kad mu smanjuje ili mijenja ovlasti, i nije mu čak ni bitno hoće li Ustavni sud stati na njegovu stranu. Njemu će biti dovoljno da u javnosti stvori dojam da je žrtva HDZ-ovih zakonodavaca i Plenkovićeve samovolje.
Anušić tvrdi da Milanović laže: ‘Ovo je jedina istina, sve je obmanuo’
A treba imati na umu i da će do održavanja predsjedničkih izbora, ako budu tek u prosincu, i Ustavni sud imati novi sastav. U Milanovićevu krugu nadaju se da će se HDZ odreći Miroslava Šeparovića i poslati ga u zasluženu mirovinu i da će imati boljeg sugovornika u idućem razdoblju za svoje obraćanje Ustavnom sudu. Da bi novi saziv bio izabran, potrebna je dvotrećinska većina i HDZ mora postići dogovor sa SDP-om, a oni u Ustavnom sudu žele ne samo Gorana Selanca, Ingrid Antičević Marinović i Lovorku Kušan nego i Ivanu Milas Klarić i još neke lijeve suce. Ako HDZ želi imati novi Ustavni sud u ustavnom roku (nakon već jednog produljenja od šest mjeseci), morat će dobiti i potporu SDP-a i Možemo, a Milanović upravo računa da će novi sastav Ustavnog suda lakše stati na njegovu stranu – ili barem dio njih.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.