Završena je obdukcija mladića Frane Borovine, mladića s Korčule koji je završio u nedjelju u Lastovu na hitnoj u kritičnom stanju odakle je bilo potrebno osam i pol sati da ga prevezu u Opću bolnicu Dubrovnik.
Otočani su u očaju zbog smrti mladića s Lastova. Brojni su se digli na noge, prekipjelo im je. Osnovana je grupa s nekoliko stotina članova: “Moramo djelovati brzo. Ova tragedija ne smije biti zaboravljena”
Od dobro upućenih sugovornika 24sata doznaju da je obdukcija pokazala da je imao upalu pluća s meningitisom.
Otkriveno od čega je umro mladić s Lastova
Istovremeno doznaju kako je inspekcija Ministarstva zdravstva u utorak bila kod liječnica na Lastovu, u Blatu na Korčuli odakle je preminuli mladić Frano Borovina, te na hitnoj na Lastovu gdje je Frane dovezen u kritičnom stanju, dok je danas u inspekciji bilo i dubrovačko državno odvjetništvo.
Tko je kriv za smrt mladića s Lastova? Liječnik se očitovao
‘Imao povremeno temperaturu i kašljao’
Doznaju kako je nesretni mladić zadnjih 10 dana prije smrti imao povremeno temperaturu i kašljao je.
‘ISTINA JE SLJEDEĆA’ Apel obiteljskih liječnici o nedavnoj tragičnoj smrti mladića s otoka Lastova
Podsjetimo, kako su za 24sata prije nekoliko dana sugovornici upoznati sa slučajem rekli da se sumnja na meningokoknu sepsu, ali da to moraju dokazati nalazi obdukcije.
Zbog toga je njegovoj obitelji, prijateljima kao i svim medicinskim djelatnicima koji su s Franom bili u kontaktu, propisana profilaksa antibiotik.
– Dobili su jednu tabletu antibiotika koju su svi popili u ponedjeljak – kazali su im izvori.
Frano je prvo u veljači bio na hitnoj zbog upale uha. Potom je 21. veljače bio kod svoje liječnice obiteljske medicine Marije Bačić, koja je u razgovoru za 24sata otkrila da joj se samo tog dana javio Borovina u ambulantu koja se nalazi u Blatu na Korčuli. Od tada ga više nije vidjela niti čula.
‘Rekao je da ga više ništa ne boli’
– Kod mene je bio samo jednom, 21. veljače. Rekao mi je da je prvo bio na Hitnoj radi bolova u uhu gdje su mu dali injekciju protiv bolova. Nije mi donio nikakve nalaze već je samo rekao da su mu na hitnoj mu rekli da joj se javi. Tad mi je rekao da ga više ništa ne boli. Ja sam ga potom kompletno pregledala i klinički status bio je uredan. Rekla sam mu ako se bol ponovi neka mi se obavezno javi. To je bio prvi i zadnji put da je došao k meni od veljače – ispričala je za 24sata dr. Marija Bačić.
Dodala je kako je po priči njegove mame, on u utorak 18. ožujka na Lastovo, a mama mu je na Lastovo došla u petak.
– U subotu ujutro 22. ožujka rekao je mami da ga boli glava. Potom je na Lastovo otišao na hitnu, a mama je rekla da je liječniku otišao zbog glavobolje. Rekla mi je da je u nedjelju popodne opet vidjela da Frano nije dobro. Kaže da ga je zvala, ali kao da ju nije čuo. Nakon što je u nedjelju popodne išao leći, mama je primijetila da je baš loše i onda je zvala hitnu. Nalaz obdukcije se još čeka, kako mikrobiološki tako i toksikološki s obzirom da nema sigurnog znaka razloga smrti – ispričala je za 24sata dr. Bačić.
Obitelj i svi kontakti dobili antibiotik
S obzirom da je cijeloj obitelji, prijateljima i medicinskim djelatnicima koji su s Franom Bili u kontaktu dana profilaksa antibiotikom, poznati splitski infektolog dr. Ivo Ivić za 24sata je objasnio da se ona uvijek daje kontaktima osoba kod koje se sumnja na meningokok.
– Kratkotrajnim antibiotikom eliminira se uzročnika koji je obično u gornjem dijelu ždrijeba. Na taj način se zaštite kontakti da ne bi oboljeli ako su se slučajno zarazili. Treba uzeti u obzir da neki koji su se zarazili nikad neće dobiti simptome teške bolesti – kazao nam je dr. Ivić.
Napominje kamo se ovom antibiotik profilaksom otklanja uzročnik odnosno meningokok.
– Što se tiče cjepiva protiv meningokoka, u slučaju kad se kod neke osobe pojavi meningokok tada se cijepljenje ne provodi. Da bi cjepivo postiglo zaštitu potrebno je najmanje dva, a zapravo puna četiri tjedna – objasnio je za 24sata infektolog Ivić.
Na kraju je istaknuo kako se antibiotik profilaksom koja se daje kontaktima oboljele osobe, djeluje na dva načina djeluju.
– Jedno je da ne bi oboljeli, a druga da ne budu širitelji zaraze. Iako treba reći da većina ima blage simptome dok neki dobiju tešku bolest. Ali kad govorimo o meningokoku ne završava svaka sepsom jer bi nam onda bolnice bile krcate – objasnio je dr. Ivić.
Moja reakcija na članak je…
