Europska unija priopćila je da pauzira svoje protumjere na carine predsjednika Trumpa na 90 dana. U izjavi, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kaže da EU želi “pregovorima dati šansu” nakon što je Trump jučer najavio da će doći do stanke od 90 dana za sve zemlje osim Kine koje su pogođene višim uvoznim carinama SAD-a, prenosi BBC. Na snazi ipak ostaju nove ” univerzalne” carine od 10%.
Dvadeset i šest država članica EU-a – što su sve osim Mađarske – glasovalo je za uvođenje protumjera samo nekoliko sati prije nego što je Trump jučer objavio svoju 90-dnevnu stanku u primjeni carina. Prema planovima Europske komisije, mjere odmazde bile bi uvedene u tri faze počevši od 15. travnja – pri čemu bi bile pogođene robe u vrijednosti od 3,9 milijardi eura koje SAD prodaje zemljama EU-a. Mjesec dana kasnije, 15. svibnja, trebalo je utjecati na još 13,5 milijardi eura robe, a nakon toga još 3,5 milijardi eura od 1. prosinca. Te su carine bile odgovor na uvozne poreze od 25% koje je predsjednik Trump uveo na sav čelik i aluminij, a stupile su na snagu sredinom ožujka.
Što od carina ostaje na snazi?
Budući da su EU i Donald Trump sada u 90-dnevnom obrascu zadržavanja carinskih mjera, evo trenutnog stanja uvoznih carina:
- SAD ima carinu od 125% na robu iz Kine, dok je Peking postavio carinu od 84% na uvoz iz SAD-a. Trgovinski rat je sužen i fokusiran na Kinu.
- Čelik i aluminij: Carine od 25% na snazi su za sav aluminij i čelik koji se izvozi u SAD – to je slučaj od sredine ožujka.
- Automobili i auto dijelovi: Od 3. travnja također su na snazi carine od 25% na uvoz stranih automobila u SAD. Od 2. svibnja ovo će uključivati i automobilske dijelove.
- Univerzalne carine stope 10%: Lista zasebnih carina od 10% na sav uvoz u SAD zamijenila je raznolik popis brojki – uključujući one koje je Trump nazvao ‘najgorim prekršiteljima’ – za 90 dana nakon što je Trump jučer najavio pauzu za zemlje. No, i carine od 10% nisu zanemarive s obzirom da je SAD desetljećima imao jako niske carine na uvoz (uglavnom do 2.5%).
- Ali ova se stopa od 10% ne odnosi na Kanadu i Meksiko, koji su ključni trgovinski partneri SAD-a. Carina Sjedinjenih Država od 25% na robu koju uvozi iz Meksika i Kanade, a koja nije obuhvaćena USMCA trgovinskim paktom regije, ostaje na snazi.
Europske burze se oporavljaju, ali još ne potpuno
Europski trgovci na burzama – i svi koji imaju mirovinu uloženu u europske dionice – vjerojatno će danas odahnuti s olakšanjem jer su se tržišta oporavila diljem kontinenta. Međutim, važno je taj rast staviti u kontekst – s FTSE-om, Daxom, Cac 40 i Ibexom 35 su svi i dalje niži od svojih najviših vrijednosti prije Trumpovog carinskog “Dana oslobođenja”. Sva četiri glavna indeksa su pala između 5% i 10%. u odnosu na razdoblje prije carina.
‘Vlada kaosa’: Trump povlači veće carine na 90 dana, ali odmah uvodi carine za Kinu od 125%