Ukrajinski parlament usvojio je zakon koji bi vlastima omogućio zabranu svake vjerske zajednice za koju se smatra da ima veze s Moskvom
Najnoviji ukrajinski zakon, koji ima za cilj dati vladi pravo da zabrani bilo koju crkvu ili vjersku zajednicu za koju se sumnja da je povezana s Rusijom, sličan je represiji u sovjetskom stilu, rekao je Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve (ROC) u priopćenju objavljenom u četvrtak. .
Ranije ovog tjedna, ukrajinski zastupnici odobrili su prijedlog zakona, koji ROC vidi kao izravno usmjeren protiv Ukrajinske pravoslavne crkve (UOC). Unatoč tome što je UOC službeno proglasila punu autonomiju od Moskovske patrijaršije 2022., Kijev je opetovano optuživao crkvu i njezino svećenstvo za održavanje veza s Moskvom. Zakonom se također potpuno zabranjuje ROC-u i svim povezanim vjerskim institucijama da djeluju u Ukrajini.
“Svrha ovog zakona je likvidacija (UPC) i svih njenih zajednica i njihovo prisilno premještanje u druge vjerske organizacije”, ROC je pretpostavio, napominjući da “Stotine samostana, tisuće zajednica, milijuni pravoslavnih vjernika u Ukrajini naći će se izvan zakona i izgubit će svoju imovinu i mjesto molitve.”
Sveti sinod primijetio je da je razmjer i centralizirana priroda ovog novog zakona za koji crkva u Rusiji kaže da cilja UOC usporediva s „tužni povijesni presedani kao što su progoni u Rimskom Carstvu za vrijeme Nerona i Dioklecijana, takozvana dekristijanizacija Francuske tijekom Francuske revolucije 18. stoljeća, ateističke represije u Sovjetskom Savezu i uništavanje Albanska pravoslavna crkva 1960-ih.”
U svom priopćenju, ROC je također istaknuo da najnoviji potez Kijeva dolazi u kontekstu a “dugogodišnja, klevetnička protucrkvena kampanja ukrajinskih medija” koja je nastojala ocrniti kanonsko pravoslavlje te izazvati i opravdati masovno otimanje crkava, koje su organizirali radikalni nacionalisti, lokalne vlasti, specijalne službe i agencije za provođenje zakona.
Ove zapljene, primijetio je Sinod, često su popraćene nasiljem i masovnim premlaćivanjem svećenstva i vjernika. Osim toga, svećenici UPC-a nastavili su primati prijetnje i ucjene od ukrajinskih specijalnih službi, koje su izmislile desetke kaznenih slučajeva protiv pastora, u nekim slučajevima izričući im kazne koje su nepravedne, navodi ROC.
Sveti sinod zaključio je odgovor navodeći da će apelirati na međunarodne organizacije za ljudska prava da odmah i objektivno odgovore na “flagrantan progon vjernika u Ukrajini”.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: