Novi zavjet govori vrlo malo, gotovo ništa, o tome kako je Isus izgledao. Ne govori ništa ni o izgledu apostola, kao ni o izgledu Marije.
Nijedno od četiri evanđelja fizički ne opisuje Isusa, njegove sljedbenike ili njegovu majku. No, kršćanska ga je tradicija ipak predstavljala različitim ikonografskim uzorima, a marijanske ikone stare su koliko i samo kršćanstvo. Neke od slika koje su ti umjetnici napravili tisuće (ako ne i milijuni) kršćana diljem svijeta smatraju čudesnima. Malta, jedna od najranijih kolijevki kršćanstva, dom je vrlo posebnih čudotvornih slika.
Kršćanska tradicija pripisuje evanđelistu Luki mnogo različitih talenata, a jedan od njih je da je autor prvog Marijinog “portreta”. Ovo ne bi trebalo biti iznenađenje. Lukin talent kao kroničara je neosporan (potrebno je samo pročitati Djela apostolska ), a njegovo Evanđelje je poznato kao najknjiževnije od sva četiri. Stolne Crkve zadužuju ga za izvorne i prve ikone od kojih je i najvažnija prva ikona ili portret Blažene Djevice Marije, koju je sveti Luka osobno poznavao zbog čega se ova slika naziva i prvim portretom Bl. Djevice Marije, koji se danas čuva na Malti:
Luka je također bio Pavlov pratitelj i pisar tijekom njegovih putovanja po Sredozemlju. Na putu do suđenja u Rimu 60. godine gdje Pavao je doživio brodolom uz sjeverozapadnu obalu Malte i tamo je morao provesti oštre zimske mjesece, s Lukom.
S neprekinutom dva tisučljeća dugom tradicijom bogate kršćanske baštine, malteška kršćanska zajednica koju je sam Pavao ustanovio jednako je stara kao one u Efezu, Jeruzalemu, Korintu i Rimu. Sasvim je prirodno da zemlja ima više od jedne crkve po kvadratnom kilometru.
Znanstvenik stvorio izgled Djevice Marije po Torinskom platnu: Ovako je izgledala najljepša među ženama?