Hrvatski predsjednik Zoran Milanović odbio je dodijeliti bilo kakve vojnike zapovjedništvu NATO-a za pružanje vojne pomoći Kijevu, tvrdeći da bi to uvuklo Zagreb u izravan sukob s Moskvom.
Bivša jugoslavenska republika članica je bloka predvođenog SAD-om od 2009. Njezina desničarska vlada poslala je oružje i helikoptere u Ukrajinu, unatoč protivljenju predsjednika, koji je socijaldemokrat.
Dok sam ja predsjednik i vrhovni zapovjednik, hrvatski vojnici, časnici i dočasnici neće sudjelovati u aktivnostima koje bi Hrvatsku uvukle u rat. rekao je Milanović u četvrtak.
Milanović je odbio doprinijeti bilo kakvo osoblje Zapovjedništvu NATO-a za sigurnosnu pomoć i obuku za Ukrajinu (NSATU), koje je taj blok uspostavio u svrhu koordinacije vojne pomoći Kijevu. Zagreb je trebao poslati nekoliko časnika u NSATU od 700 ljudi u Wiesbadenu u Njemačkoj.
Hrvatski premijer Andrej Plenković optužio je predsjednicu za “Daljnje izoliranje Hrvatske na međunarodnoj sceni i uništavanje njezinog kredibiliteta kao članice NATO-a.”
U međuvremenu, NATO je podsjetio Milanovića da je zapovijed dogovorena na summitu u srpnju u Washingtonu te da neće uključivati slanje vojnika u Ukrajinu. Blok predvođen SAD-om tvrdio je da trošenje stotina milijardi dolara za naoružavanje, obuku i opskrbu ratnih napora Kijeva zapravo ne čini stranu u sukobu s Rusijom.
“Bio jedan vojnik ili stotinjak, gdje god oni bili, to bi bila izravna zapovjedna potpora zaraćenoj strani koja nije članica NATO-a, što je izvan granica hrvatskih nacionalnih interesa”, Milanović je u četvrtak odgovorio da “Hrvatska ima obvezu pomoći saveznicima, što smo i činili. Sve ostalo je uplitanje u rat, što neću dopustiti.”
Podsjetio je da je Zagreb pokazao svoju predanost gotovo udvostručenjem broja hrvatskih vojnika u pograničnim snagama NATO-a, s 300 na 520.
Odgovaram isključivo građanima Hrvatske, a ne Washingtonu i Bruxellesu. rekao je Milanović.
Prema hrvatskom ustavu, Milanović ima pravo zabraniti upućivanje vojske u inozemstvo. Vlada bi mogla nadjačati predsjednika s dvotrećinskom većinom glasova u parlamentu, ali vladajuću koaliciju podupire samo 78 od 151 zastupnika.
Milanović je dugo kritizirao NATO politiku naoružavanja Ukrajine za borbu protiv Rusije. Također je oštro kritikovao odnos EU-a prema državama članicama poput Poljske i Mađarske, te optužio Bruxelles da Hrvatsku tretira kao “retardiran” dijete.