Novi iranski predsjednik Massoud Pezeshkian otputovao je u SAD prošli tjedan kako bi svijetu predstavio umjereno, racionalno lice režima.
On je u govoru na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda (UNGA) ustvrdio da Iran ne želi biti izvor nestabilnosti na Bliskom istoku, već da samo želi mir. Predsjednik je govorio o “novoj eri suradnje” sa Zapadom i napravio uvertiru za uključivanje u nuklearne pregovore.
Postigao je sastanak s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom na marginama Generalne skupštine UN-a.
Čini se da njegova nova vlada želi poboljšati svoje odnose s europskim zemljama. Glavni direktor UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi rekao je nakon sastanka s iranskim ministrom vanjskih poslova da je vidio otvorenost Irana za sadržajne rasprave o svom nuklearnom programu.
Ali je li to sve samo za pokazivanje ili Pezeshkian usmjerava Iran na put mira?
Stručnjaci kažu da Iran šalje Pezeshkiana da projicira umjerenu frontu na globalnoj sceni – ali iza kulisa on ima malo moći. Vrhovni vođa ajatolah Ali Khameini vuče sve konce.
Iranski predsjednik Massoud Pezeshkian otputovao je u SAD kako bi svijetu predstavio umjereno, racionalno lice režima. (Reuters/Caitlin Ochs)
“(Pezeshkian) je umjerenjak prema iranskim standardima… a činjenica da ga je vrhovni vođa pustio da se kandidira i pobijedi signalizira da žele drugačiji odnos sa Zapadom”, veleposlanik James Jeffrey, koji je vodio američku diplomaciju u zemljama diljem svijeta Bliski istok u administraciji Busha, Obame i Trumpa, rekao je Fox News Digital.
Posljednji iranski predsjednik, Ebrahim Raisi, član konzervativne stranke Front, poginuo je u helikopterskoj nesreći 19. svibnja. Pezeshkian, nezavisni kandidat, izabran je u srpnju.
NETANYAHU SUKOBE NA BLISKOM ISTOKU NAZIVA IZBOR IZMEĐU ‘BLAGOSLOVA I PROKLETSTVA’
“Ekonomski su u teškoj situaciji, unatoč činjenici da ne provodimo naše sankcije na izvoz nekoliko milijuna barela nafte dnevno. On je dobio zadatak popraviti to smirivanjem stvari sa zapadnim državama. Problem je što on nije pravi vođa Irana.”
Pezeshkianov posjet SAD-u uslijedio je nakon što je bivši predsjednik Trump otkrio da je bio obaviješten o iranskim zavjerama da ga ubiju nakon što je Iran hakirao podatke iz njegove kampanje i pokušao ih prenijeti demokratima i medijima.
Ranije ovog mjeseca potvrđeno je da je Iran isporučio balističke projektile Rusiji za upotrebu u ratu protiv Ukrajine.

Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Khameini (Tiskovni ured iranskog čelnika/Handout/Anadolu putem Getty Imagesa)
Iako je Iran dugo tražio ponovno uključivanje u nuklearni sporazum nakon što se Trump povukao iz Zajedničkog sveobuhvatnog akcijskog plana (JCPOA) iz 2015., sada je bliže nego ikad nuklearnom oružju. Država obogaćuje uran na 60% – blizu praga od 90% koji je potreban za oružje – a izvješća sugeriraju obnovljenu aktivnost na dva mjesta za testiranje nuklearnog oružja – Sanjarian i Golab Dareh.
“Iran zapravo ne može poništiti dio svog znanja koje je stekao radeći s naprednim centrifugama i višim razinama obogaćivanja”, rekla je Nicole Grajewski, iranska nuklearna stručnjakinja pri Carnegie Endowment for International Peace.
Ipak, Iran će sigurno pokušati namamiti SAD na ukidanje sankcija i nastavak diplomatskih pregovora.
“Ušli smo u ovu logičku udicu, liniju i tonilo… u Obaminoj, i donekle u Trumpovoj administraciji, sve dok (državni tajnik Mike) Pompeo nije preuzeo dužnost sredinom 2018. Dopuštamo tim tipovima da jedu naš ručak posvuda regiji – u Jemenu, Libanonu, Iraku i Siriji.”
“Novi predsjednik bit će u iskušenju u Harrisu ili Trumpu da pokuša sklopiti dogovor s Irancima, jer nitko ne želi da oni dobiju nuklearno oružje i nitko ne želi ići u rat”, rekao je Jeffrey, koji sada predsjeda Programom za Bliski istok u Wilson centru.

Iranci su u srpnju izabrali Pezeshkiana, nezavisnog kandidata, za predsjednika. (Majid Asgaripour/West Asia News Agency putem Reutersa)
“Pezeshkian bi mogao napredovati i staviti nasmiješeno lice na iransku ponudu, baš kao i ponuda iz 2015., ali to će biti jednostrano.”
BIJELA KUĆA ODBIJA REĆI BI LI UBOJSTVO TRUMPA BIO ‘RATNI ČIN’
Potpredsjednica Kamala Harris oštro je kritizirala Trumpa zbog povlačenja iz sporazuma s Iranom 2018. Predsjednik Biden vodio je kampanju za povratak na sporazum, ali to nije učinio na dužnosti.
Nije jasno koliko bi aktivno Trump nastojao postići dogovor s Teheranom. U razmaku od samo jednog dana, Trump je rekao da će zaprijetiti da će raznijeti Iran “na paramparčad” i da će biti otvoren za pregovore o nuklearnom sporazumu.
“Kao što znate, dogodila su se dva pokušaja atentata na moj život za koja znamo, a oni mogu, ali ne moraju uključivati – ali moguće jesu – Iran”, rekao je Trump u srijedu na događaju u kampanji u Sjevernoj Karolini.
“Da sam ja predsjednik, obavijestio bih državu koja prijeti, u ovom slučaju Iran, da ako učinite bilo što da naudite ovoj osobi, raznijet ćemo vaše najveće gradove i samu državu u paramparčad”, dodao je.
Ali govoreći novinarima u četvrtak u New Yorku, rekao je da su razgovori neophodni zbog prijetnje nuklearnog Irana.
“Naravno, učinio bih to”, rekao je bivši predsjednik na pitanje bi li sklopio dogovor s Iranom. “Moramo se dogovoriti, jer su posljedice nemoguće. Moramo se dogovoriti.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Trump svakako više plaši Irance jer je nepredvidiv, ali mislim da je jedan način na koji je Trump predvidiv taj da neće moći propustiti priliku da pregovara o dogovoru. To je ono što on voli raditi. To je način na koji se brendira “, rekao je Jonathan Ruhe, direktor vanjske politike pri Židovskom institutu za nacionalnu sigurnost Amerike (JINSA).
“Uvijek se događa ista stvar – mi dođemo i kažemo: ‘Znaš, Iran, bolje da ovaj put pregovaraš u dobroj vjeri. Mi stvarno to mislimo.’ A onda Iran odugovlači s pregovorima, nastavlja širiti svoj nuklearni program i u biti kupuje vrijeme da se približe bombi.”