Izrael i Hamas konačno su se dogovorili o sporazumu o prekidu vatre kako bi okončali brutalni 15-mjesečni sukob u Gazi, prema kojem će neki izraelski taoci biti oslobođeni već u nedjelju.
Samo nekoliko dana prije nego što novoizabrani američki predsjednik Donald Trump preuzme dužnost od predsjednika Joea Bidena, ovaj je tjedan postignut napredak nakon napetih razgovora u glavnom gradu Katara Dohi.
Unatoč satima neizvjesnosti u četvrtak o tome je li dogovor ugrožen nakon tvrdnje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da je Hamas “odstupio” od pojedinosti o primirju, Izrael je sada rekao da je odobrio da se dogovor nastavi prema planu.
Dogovor, koji je rano u subotu ratificirala izraelska vlada, predviđa prekid vatre, razmjenu talaca i zarobljenika, povlačenje izraelskih trupa i povratak raseljenih Palestinaca.
Sada je najavljeno da će prekid vatre stupiti na snagu u nedjelju u 6.30 (GMT) prije nego što će se odvijati u tri faze, a Izrael je potvrdio da će u prvoj fazi osloboditi više od 700 palestinskih zatvorenika, od kojih su neki godinama bili u zatvoru. povratak po taoce.
Sukob je započeo nakon što je Hamas u terorističkom napadu na jug Izraela 7. listopada 2023. ubio oko 1200 ljudi, a oteo još 250.
Otprilike 94 Izraelca još uvijek su zatočena u Pojasu Gaze, a vojska vjeruje da je najmanje trećina njih mrtva.
Kao odgovor, Izrael je pokrenuo razorno bombardiranje i kopnenu kampanju u Gazi, ubivši više od 46.000 Palestinaca, prema ministarstvu zdravstva Gaze.
Evo svega što znamo o dogovoru:
Prva faza
Prva faza trajat će šest tjedana od nedjelje u 6.30 (GMT) i vidjet će “puni i potpuni prekid vatre”, rekao je američki predsjednik Joe Biden potvrdivši da je dogovor postignut u srijedu.
Do 33 od gotovo 100 talaca ponovno će se ujediniti sa svojim obiteljima i voljenima tijekom tog razdoblja. Barem tri bi bila puštena svaki tjedan, a ostatak prije isteka šest tjedana.
Najprije će biti pušteni živi taoci, a potom i ostaci mrtvih talaca. Hamas je pristao osloboditi tri taoca prvog dana dogovora, četiri sedmog dana i preostalih 26 u sljedećih pet tjedana.
U isto vrijeme bit će oslobođene stotine palestinskih zatvorenika, a na popisu za prvu fazu svi će biti mlađi ili žene.
Izrael će osloboditi 30 palestinskih zatočenika za svakog civilnog taoca i 50 palestinskih zatočenika za svaku izraelsku vojnikinju koju Hamas oslobodi. Ukupan broj oslobođenih Palestinaca ovisit će o oslobođenim taocima, a mogao bi biti između 990 i 1650 palestinskih zatočenika, uključujući muškarce, žene i djecu.
Izraelsko ministarstvo pravosuđa objavilo je popis od 737 palestinskih zatvorenika koji će biti pušteni prema sporazumu o prekidu vatre samo nekoliko sati nakon što je njegova vlada odobrila sporazum. Dodaje se da će palestinski zatvorenici biti pušteni najkasnije u nedjelju u 16 sati po lokalnom vremenu (14 sati po GMT). Popis uključuje članove militantnih skupina Hamas i Islamski džihad, od kojih neki služe doživotne kazne i osuđeni su za teška kaznena djela poput ubojstva.
Međutim, čini se da ne uključuje Marwana Barghoutija, 64-godišnjaka koji je zatvorenik najvišeg profila kojeg Izrael drži i kojeg mnogi Palestinci vide kao glavnog kandidata da postane njihov predsjednik u budućnosti. Hamas je zahtijevao da ga Izrael oslobodi kao dio bilo kakvog sporazuma o prekidu vatre, mogućnost koju su izraelski dužnosnici odbacili.
Izraelske trupe također će se povući iz svih naseljenih područja Gaze tijekom prve faze, rekao je Biden, dok bi se “Palestinci (mogli) također vratiti u svoje susjedstvo u svim područjima Gaze”.
Postojali bi sigurnosni aranžmani na filadelfijskom koridoru koji graniči s Egiptom, duž južnog ruba Gaze, a Izrael bi se povukao iz njegovih dijelova nakon prvih nekoliko dana dogovora.
Prijelaz Rafah između Egipta i Gaze počet će postupno raditi, omogućavajući prolaz bolesnima i humanitarnim slučajevima iz enklave na liječenje.
Sporazum također predviđa da bi isporuke pomoći u Gazu trebale porasti na 600 kamiona dnevno, nadmašujući minimalni zahtjev od 500 kamiona koji humanitarne agencije smatraju potrebnim za rješavanje strašne humanitarne krize na teritoriju.
Druga faza
Druga i najteža faza označit će “trajni kraj rata”, rekao je predsjednik Biden ranije ovog tjedna.
To će uključivati oslobađanje svih preostalih živih talaca, uključujući muške vojnike, a izraelske snage bi se potpuno povukle iz Gaze.
To bi bilo učinjeno u zamjenu za Palestince držane u izraelskim zatvorima. Od 1.000 palestinskih zatvorenika za koje se vjeruje da ih je Izrael pristao osloboditi, oko 190 služi kaznu od 15 godina ili više.
O oslobađanju preostalih talaca u drugoj fazi pregovarat će se tijekom prve. Hamas je rekao da neće pustiti preostale zarobljenike bez trajnog prekida vatre i potpunog povlačenja Izraela.
Treća faza
Treća i posljednja faza uključivala bi obnovu Gaze – nešto što bi moglo potrajati godinama – i povratak svih preostalih tijela talaca.
Dogovor zahtijeva da 600 kamiona humanitarne pomoći bude dopušteno u Gazu svakog dana prekida vatre, od kojih 50 nosi gorivo, a 300 kamiona raspoređeno je sjeverno od pojasa.
Izrael dopušta pomoć u enklavu, ali bilo je sporova oko dopuštene količine, kao i količine koja stiže do ljudi u potrebi, a pljačka kriminalnih skupina postaje sve veći problem.
Tko će preuzeti kontrolu nad Gazom?
Izrael je rekao da neće prekinuti rat ostavljajući Hamas na vlasti. Također je odbacio upravljanje Gazom od strane Palestinskih vlasti, tijela koje ima potporu Zapada i uspostavljeno prema privremenim mirovnim sporazumima iz Osla.
Međunarodna zajednica je rekla da Gazom moraju upravljati Palestinci, ali napori da se pronađu alternative glavnim frakcijama među civilnim društvom ili vođama klanova pokazali su se uglavnom besplodnim.
Međutim, bilo je rasprava između Izraela, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Sjedinjenih Država o privremenoj upravi koja bi upravljala Gazom dok reformirana Palestinska uprava ne preuzme vlast.
Reuters je doprinio ovom izvješću