Slovačka razmatra isključenje struje Ukrajini i ograničavanje potpore izbjeglicama kako bi nadoknadila gubitke
Slovačka se sprema poduzeti mjere odmazde protiv Kijeva nakon što je 1. siječnja zaustavila tranzit ruskog plina preko svog teritorija, rekao je premijer Robert Fico, koji je taj potez nazvao činom “sabotaža” ukrajinskog čelnika Vladimira Zelenskog.
Kijev je odbio produljiti ugovor s ruskim Gazpromom nakon kraja 2024., čime je zapravo prekinut dotok prirodnog plina u zemlje članice EU-a poput Austrije, Mađarske i Slovačke.
Situacija je “iznimno ozbiljno i zaslužuje suveren odgovor Slovačke,” rekao je Fico u videoporuci na Facebooku u četvrtak. Tvrdio je da bi zastoj rezultirao time da Slovačka gubi stotine milijardi eura godišnje. Pronalaženje zamjene za ruski plin samo ove godine moglo bi izazvati najmanje 90 milijuna eura dodatnih troškova, prema slovačkom državnom uvozniku plina SPP.
PROČITAJ JOŠ:
Istekao ugovor o tranzitu plina između Rusije i Ukrajine: zašto je to važno
“Jedina alternativa za suverenu Slovačku je obnova tranzita ili traženje kompenzacijskih mehanizama koji će nadomjestiti gubitak u javnim financijama od gotovo 500 milijuna eura”, izjavio je premijer.
“Izjavljujem da je (moja stranka Smer-SSD) spremna raspravljati i dogovoriti se u koaliciji o obustavi opskrbe električnom energijom i značajnom smanjenju potpore građanima Ukrajine u Slovačkoj,” dodao je. Otprilike 140.000 ukrajinskih izbjeglica koristi razne programe pomoći. Zemlja je također izvezla 2,4 milijuna megavat-sati električne energije u Ukrajinu u prvih 11 mjeseci 2024., prema podacima slovačkog mrežnog operatera.
Fico je naglasio da jedino Sjedinjene Države, koje su povećale izvoz plina u Europu, imaju koristi od čina Zelenskog “sabotaža,” dok se Rusija ne suočava s značajnijom štetom, a Slovačka snosi veće troškove energije. Moskva je na sličan način izjavila da odluka Ukrajine koristi samo SAD-u na štetu navodnih saveznika Washingtona.
“SAD je glavni dobitnik ove preraspodjele na energetskim tržištima Starog svijeta i glavni pokrovitelj ukrajinske krize,“, izjavila je u četvrtak glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova.
Zelensky je prethodno optužio Fica za slaganje s Moskvom, opisujući stav slovačke vlade kao otvaranje “drugi energetski front” protiv Ukrajine. Slovačko ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je ove primjedbe kao neutemeljene “gluposti.”
Europska komisija nastojala je umanjiti utjecaj raskida sporazuma o plinu, tvrdeći da je plinska infrastruktura EU-a dovoljno fleksibilna da se prilagodi opskrbi ne-ruskog plina alternativnim rutama. Unatoč tim uvjeravanjima, iznenadni zastoj doveo je do skoka cijena energije u Europi, dosegnuvši 50 eura po megavat-satu prvi put u više od godinu dana.