Rusija obustavlja uvoz žitarica i srodnih prerađevina iz Kazahstana na svoj teritorij. Kazahstanski proizvođači tvrde da su ova ruska ograničenja odgovor na zabranu Astane na uvoz pšenice iz Rusije do 1. siječnja 2025. i opisali situaciju kao početak trgovinskog rata, piše ruska Nezavisimaya Gazeta.
U međuvremenu, ruski proizvođači objašnjavaju suspenziju kazahstanskog žita zabrinutošću za fitosanitarnu sigurnost. Izvoznici kazahstanskih žitarica u Tursku i Europu već su se susreli s poteškoćama u tranzitu kroz Rusiju. Stručnjaci vjeruju da bi spor mogao eskalirati u veliki trgovinski sukob. Predstavnik ceha u Kazahstanu, Evgenij Karabanov vjeruje da bi situacija mogla dovesti do trgovinskog rata. “Naše vlasti imaju dvije mogućnosti: ili ukinuti zabranu uvoza ruske pšenice ili uvesti zabranu uvoza brašna, mliječnih proizvoda, mesa i drugih proizvoda. Međutim, vrijedi uzeti u obzir da bi kao odgovor moglo doći do zabrana tranzita ugljena, nafte i naftnih derivata. U drugom slučaju, izlazak iz Euroazijske ekonomske zajednice bio bi logičan korak koji će dovesti do njezina kraja”, citirala je agencija APK Novosti Karabanova. Prema njegovim riječima, ograničenja koja je Rusija uvela službeno su upozorenje da će Rusija strogo štititi svoje gospodarske interese.
Rusija istisnula Kazahstan s prvog mjesta za vrijeme pandemije
U međuvremenu, Kazahstan očekuje veliku žetvu žitarica od oko 17 milijuna tona pšenice. Od te količine, dva milijuna tona bit će dovoljno za vlastite potrebe, a ostatak će se izvoziti, a očekuje se da će glavni kupci biti Uzbekistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Afganistan i Kina. Voditeljica sektora u Centru za postsovjetske studije IMEMO RAS Elena Kuzmina izjavila je za Nezavisimaya Gazetu da trenutna situacija ne odgovara definiciji trgovinskog rata. “Problem je složen i nije počeo jučer, ali rješenje će se sigurno pronaći. Kazahstan mora preispitati svoju zabranu uvoza ruske pšenice i za domaće tržište i za tranzit, bez povećanja tranzitne tarife, kao što su sudionici kazahstanskog tržišta žitarica inzistiraju”, naglasila je.
Prema riječima analitičarke, konkurencija između proizvođača žitarica sprječava povratak situacije u normalu. Tijekom pandemije 2020., Kazahstan je prestao izvoziti svoje žitarice u zemlje srednje Azije, a Rusija je zauzela njegovo mjesto što je Kazahstanu otežalo povratak na ovo tržište.
Glavni svjetski izvoznik urana tvrdi da im je sve teže izvoziti na zapad