Londonska burza doživljava ozbiljan pad u prikupljanju kapitala putem inicijalnih javnih ponuda (IPO), dosegnuvši najnižu razinu u posljednjih 30 godina. U prvih šest mjeseci 2025. godine samo pet tvrtki izlistalo se na londonskom tržištu, prikupljajući ukupno 160 milijuna funti, što je pad od 98 posto u odnosu na vrhunac početkom 2021. godine, tijekom pandemije koronavirusa. Ta informacija, temeljena na podacima platforme Dealogic, upućuje na sve veću zabrinutost zbog smanjenja interesa tvrtki i investitora za londonsko tržišta kapitala.
Skuplje i teže
Pad prikupljenih sredstava na londonskom tržištu nije samo posljedica trenutačnih gospodarskih uvjeta, nego i dugoročnog problema u konkurenciji s američkim tržištem kapitala, posebno Wall Streetom. Sharon Bell, viša strateginja za dionice u Goldman Sachsu, opisuje londonsko tržište kao nekadašnjega “golijata” koji je sada u silaznoj spirali, stvarajući “neugodan presedan”. Bell ističe da se sve manje tvrtki odlučuje za londonsko tržište, a one koje se izlistavaju često su manje likvidne i nižeg rasta, dok se perspektivne tvrtke radije odlučuju za američko tržište. Ukupno prikupljanje kapitala, uključujući IPO-e i naknadne emisije dionica, u prvoj polovici 2025. godine iznosilo je 8,8 milijardi funti, što je najniža razina od 2012. godine, a prilagođeno inflaciji, najniža od 1995. godine. Nedavni udarac londonskom tržištu stigao je i s vijestima da je izvršni direktor AstraZenece, najveće londonske kompanije po tržišnoj kapitalizaciji, razmatrao premještaj primarnog izlistavanja u New York. Ta vijest izazvala je zabrinutost i nezadovoljstvo među investitorima u Cityju. Razlika u valuacijama između Londona i New Yorka dodatno obeshrabruje tvrtke da se odluče za londonsku burzu – omjer cijene i zarade (P/E) za FTSE 100 indeks iznosi oko 16,6, dok je za američki S&P 500 gotovo 27,2.
Sharon Bell upozorava da je skuplje i teže prikupljati kapital u Velikoj Britaniji u usporedbi s drugim zemljama, što dodatno potiče tvrtke da traže alternativne izvore financiranja. Primjer su fintech kompanija Wise i druge tvrtke koje su preselile svoje primarno izlistavanje u SAD, dok su privatni otkupi tvrtki također postali skuplji i učestaliji. Analiza Financial Timesa pokazuje da tvrtke koje dodaju američko izlistavanje često ne bilježe značajan rast valuacije, što sugerira da preseljenje nije uvijek garancija većeg uspjeha. Michael Healy, direktor britanske podružnice investicijske platforme IG, komentira: “Svaki tjedan čini se da je još jednu tvrtku ili preuzeo privatni kapital ili je ponovno izlistana u SAD-u. Bojim se da smo na kritičnoj točki za britansko tržište – ono izumire.” Joe Little, glavni globalni strateg u HSBC Asset Managementu, ističe da smanjenje likvidnosti javnih tržišta dovodi do gubitka ciklusa rasta: “Likvidna tržišta kapitala ključan su dio financijskog ekosustava. Male tvrtke jučer su bile male, danas su srednje, a sutra možda divovi.”
Kako se vratiti
U nastojanju da ojača londonsko tržište kapitala britanska vlada predlaže reforme koje uključuju pojednostavljenje zahtjeva za izlistavanje. Međutim, Julia Hoggett, direktorica London Stock Exchange grupe, nedavno je izjavila da još nisu vidljivi pravi preokreti u priljevima rizičnog kapitala u Veliku Britaniju. Pad londonskog tržišta kapitala izazov je za budućnost financijskog sektora Velike Britanije, koja je stoljećima bila jedan od globalnih financijskih centara. Dok se Wall Street i dalje razvija kao dominantno tržište kapitala, London mora pronaći načine za povratak konkurentnosti i privlačenje novih tvrtki i investitora.