SPLIT – U organizaciji Odjela za obuku ronjenja Središta za obuku Hrvatske ratne mornarice u Splitu, uspješno je provedena obuka pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
U organizaciji Odjela za obuku ronjenja Središta za obuku Hrvatske ratne mornarice, u Splitu u vojarni “Admiral flote Sveto Letica-Barba” i na športskim bazenima u Poljudu, provedena je obuka pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva za uporabu aparata za disanje u nuždi pod vodom.
Obuka je namijenjena pilotima i letačkim posadama vojnih zrakoplova u cilju razvijanja sposobnosti njihovog preživljavanja prilikom napuštanja letjelice nakon pada u vodu.
Obučni sadržaji uključuju teorijska predavanja iz podvodne medicine, praktične vježbe ronjenja, prvu pomoć te preživljavanje na vodi. Nakon završene obuke, polaznici su osposobljeni za sigurno izranjanje s aparatom za disanje u nuždi nakon pada letjelice u vodu, kao sastavnim dijelom njegove letačke opreme.
Program obuke je razvijen u Odjelu za obuku ronjenja 2017. godine te je postao standard.
Načelnik Odjela za obuku ronjenja kapetan fregate Željko Doko rekao je kako se ova obuka provodi prvenstveno za pilote helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, ali i za ostalo letačko osoblje i osobe koje redovito lete helikopterima iznad vodenih površina.
– Radi se o prihvaćenoj NATO normi STANAG 7078 (Edition 4) USE OF HELICOPTER EMERGENCY UNDERWATER BREATHING APPARATUS (HEUBA) u oružanim snagama RH čija primjena će omogućiti posadi helikoptera napuštanje letjelice na siguran način, odnosno direktno osigurati spašavanje života članova posade, u slučaju pada u vodu – rekao je.
Odjel za obuku ronjenja jedna je od tri sastavnice Središta za obuku Hrvatske ratne mornarice. Njegova je temeljna zadaća razvoj i provedba institucionalnih obuka za pripadnike Oružanih snaga Republike Hrvatske, stranih oružanih snaga te drugih osoba izvan vojnog sustava u roniteljskim taktikama, tehnikama i procedurama, na temeljnoj, naprednoj, voditeljskoj i instruktorskoj razini. Osim toga, Odjel za obuku ronjenja sudjeluje u razvoju i integraciji novih sustava, sredstava, uređaja i opreme koji se koriste u profesionalnom vojnom ronjenju, a uključen je i u proces licenciranja i certifikacije pripadnika Oružanih snaga RH koji se koriste uređajima za disanje pod vodom u nuždi (piloti i letačko osoblje).
I.N.