“Budući da je Kina potvrdila kako radi na borbenom sustavu šeste generacije koji bi trebao biti dovršen do 2035., važnost programa NGAD za Zračne snage postala je još očitija.“ Ali postoje problemi
Deborah Lee James, bivša tajnica američkih zračnih snaga i predsjednica Poslovnog odbora za obranu, napisala je tekst za specijalizirani medij Defence News u kojem izražava “duboku zabrinutost” nedavnim izvješćima koja upućuju na moguće ukidanje sustava zračne dominacije sljedeće generacije (NGAD) zbog proračunskih ograničenja.
Zabrinuta je bez obzira na svoje iskustvo po pitanju proračunskih kompromisa, donošenja teških odluka i davanja svega od sebe „da surađujem u hodnicima Pentagona i na Capitol Hillu kako bismo postigli najbolje moguće odluke za trenutnu i buduću spremnost naše vojske“. Zato autorica kaže kako razumije izazove s kojima se suočavaju sadašnji ministar zračnih snaga Frank Kendall i načelnik stožera zračnih snaga general David Allvin dok razmatraju programske alternative za proračun za fiskalnu 2026. i dalje.
„Čvrsto tvrdim da se administracija i Kongres moraju ujediniti kako bi financirali Zračne snage kako bi osigurali kontinuitet ovog vitalnog programa. Oni također trebaju istražiti alternativni dizajn i strategije nabave kako bi značajno smanjili troškove NGAD-a i ubrzali isporuku ove kritične sposobnosti. …Obitelj sustava poznata kao NGAD — koja uključuje pilotiranu, prodornu, protuzračnu platformu i bespilotnu kolaborativnu borbenu letjelicu — rezultat je opsežnog istraživanja Ratnog zrakoplovstva i Ministarstva obrane koje je započelo 2014.
Ovo istraživanje zaključio je da trenutna američka imovina zračne dominacije neće ostati dovoljno konkurentna protiv sustava potencijalnih protivnika ( osobito Kine ) u 2030-ima. … Budući da je Kina potvrdila da radi na borbenom sustavu šeste generacije koji bi trebao biti dovršen do 2035., važnost programa NGAD za Zračne snage postala je još očitija.“ – navodi Deborah Lee James.
Nema dovoljno novca da se sve to plati
Predviđa se da će dio NGAD-a s ljudskom posadom biti još skuplji od lovca F-35, što, ako je točno, ne sluti na dobro za sposobnost Amerike da na kraju nabavi odgovarajući broj lovaca. Ako program naiđe na značajna kašnjenja, SAD bi se opet mogle naći u situaciji da isporučuju sposobnost koja nije držala korak s napredovanjem prijetnje.
Vrijeme je da se okupimo, razmišljamo izvan okvira i pronađemo nove načine da podržimo potrebe naše vojske.
Jedino što sa sigurnošću možemo reći je da Kina nemilosrdno unapređuje svoj NGAD ekvivalent i kako se ne čini da usporava zbog proračunskih problema. Štoviše, Kina nastavlja s agresivnim akcijama u Južnom kineskom moru te je pojačala vojne vježbe koje simuliraju blokadu i moguću invaziju na Tajvan.
2030-e će uskoro doći, pa si ne možemo priuštiti odgađanje NGAD-a. Učiniti to značilo bi riskirati gubitak u budućem sukobu – smatra autorica.
Stoltenberg: Nizozemski F-35 spremni za nošenje nuklearnog oružja