Prodaja stanova na Manhattanu porasla je 29 posto u prvom tromjesečju ove godine u odnosu na isto razdoblje lani jer imućni investitori ulažu u nekretnine kako bi zaštitili svoj kapital od nestabilnog tržišta, pokazuju nova izvješća.
U prvom tromjesečju zaključeno je 2560 prodaja, što je značajan porast u odnosu na 1988 prodaja u istom razdoblju prošle godine, stoji u izvješćima tvrtke za procjenu nekretnina Miller Samuel te posredničke kuće Douglas Elliman.
Ukupna vrijednost prodanih stanova dosegnula je 5,7 milijardi dolara, što je 56 posto više nego prethodne godine, piše CNBC.
Najveći rast zabilježen je u segmentu luksuznih nekretnina. Prema podacima posredničke kuće Compass, prodaja stanova skupljih od pet milijuna dolara porasla je 49 posto, dok su ultra-luksuzne nekretnine vrijedne 20 milijuna dolara ili više ostvarile najbolje prvo tromjesečje još od 2019. godine.
“Visokovrijedni kupci, uglavnom zaštićeni od fluktuacija hipotekarnih stopa i vođeni strategijama diversifikacije portfelja, ponovno pokazuju povjerenje u tržište luksuznih nekretnina,” navode iz Compassa.
S obzirom na to da ultrabogati investitori većinom kupuju stanove u gotovini, neovisno o kamatnim stopama, nisu bili obeshrabreni visokim troškovima financiranja. Gotovinskim je transakcijama realizirano čak 58 posto svih prodaja u tromjesečju, dok je kod skupljih stanova, iznad tri milijuna dolara, taj udio dosegnuo čak 90 posto.
Nasuprot tome, najslabije se pokazao “srednji segment” tržišta, odnosno stanovi u rasponu od milijun do tri milijuna dolara. Broj potpisanih ugovora u ovom segmentu pao je za 10 posto, dok su povoljniji stanovi u rasponu od 500.000 do milijun dolara ostvarili bolje rezultate.
Tržište stanova nadjačalo nestabilne dionice
Iako se tržište nekretnina na Manhattanu obično kreće u skladu s burzom, ovog se puta prodaja stanova odvojila od nestabilnih tržišnih kretanja. Posrednici ističu da nesigurnost na tržištu kapitala čini fizičku imovinu, poput nekretnina, privlačnijom opcijom za bogate investitore.
Uz makroekonomske faktore, nekoliko mikrotrendova dodatno potiče rast. Velike banke i korporacije sve više inzistiraju na povrtaku zaposlenika u urede, što imućne kupce vraća u New York na dulji rok. Istodobno se javlja fenomen povratka imućnih – oni koji su tijekom pandemije preselili u porezno povoljnije savezne države poput Floride, sada se vraćaju na Manhattan.
“Bilježimo značajan porast broja kupaca koji se vraćaju s Floride i sele iz Los Angelesa”, istaknuo je Charlie Attias, agent za nekretnine iz Compassa.
Međugeneracijski prijenos bogatstva kao dodatni faktor
Još jedan važan trend koji potkrepljuje rast američkog tržišta nekretnina jest međugeneracijski prijenos bogatstva”. S bilijunima dolara koji prelaze s generacije baby boomera na njihovu djecu i nasljednike, sve veći broj kupaca nekretnina dolazi iz bogatih obitelji, koristeći sredstva iz obiteljskih trustova ili ureda.
“Primjećujemo rast aktivnosti obiteljskih ureda koji ulažu u nekretnine kao u dugoročnu imovinu,” rekla je Cindy Scholz, agentica za nekretnine iz Compassa.
Perspektiva za ostatak godine
Važno je naglasiti da su mnoge prodaje u prvom tromjesečju rezultat ugovora potpisanih mjesecima prije. Stoga, nesigurnosti koje su se pojavile u ožujku možda nisu u potpunosti odražene u navedenim brojkama.
Jonathan Miller, izvršni direktor Miller Samuela, istaknuo je da je prvo tromjesečje 2024. bilo iznimno slabo, što čini ovogodišnji rast još značajnijim. Unatoč porastu prodaje od 29 posto, ukupan broj prodaja bio je tek 1,1 posto iznad desetogodišnjeg prosjeka.
Ipak, ohrabrujuće je što su potpisani ugovori u ožujku bili snažni, osobito u luksuznom segmentu. Prema podacima Douglas Ellimana, broj ugovora za stanove s cijenom iznad 10 milijuna dolara, utrostručio se.
“Tržište nekretnina na Manhattanu ne samo da ostaje stabilno – ono cvjeta”, zaključila je Pamela Liebman, predsjednica i izvršna direktorica Corcorana.