Moldavka Maia Sandu osvojila je preko 55% glasova u nedjeljnom drugom krugu, pokazuju službeni brojevi
Aktualna proeuropska predsjednica Moldavije Maia Sandu osvojila je drugi mandat u nedjeljnom drugom krugu izbora, objavilo je u ponedjeljak Središnje izborno povjerenstvo. Prema 100 posto prebrojanih glasačkih listića, Sandu je osvojila 55,33 posto glasova, dok je njezin konkurent, bivši glavni tužitelj Aleksandr Stoianoglo dobio 44,67 posto, pokazuju službeni podaci.
U drugom krugu glasovanja izašlo je 54,31 posto svih registriranih birača, navodi se u priopćenju povjerenstva, dodajući da se rezultati smatraju važećim ako na izborima sudjeluje više od 20 posto birača s pravom glasa.
Policija je priopćila da je tijekom glasovanja prijavljeno ukupno 225 prekršaja, od oštećenja glasačkih listića do nezakonite političke agitacije i podmićivanja birača.
Prema moldavskom zakonu, Središnje izborno povjerenstvo mora podnijeti svoje konačno izvješće o rezultatima glasovanja nacionalnom ustavnom sudu za pet dana.
Sandu je svoju pobjedu proglasila u ponedjeljak, kada je prebrojano više od 98 posto glasačkih listića. Već tada su rezultati pokazivali da je uživala u prednosti od deset bodova pred suparnicom. Prvi rezultati pokazali su da Stoianoglo vodi s malom razlikom, ali ga je sadašnji predsjednik prestigao do ponoći, a razlika između njih dvojice nastavila je rasti.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen odmah je čestitala Sandu na pobjedi, obećavši da će raditi zajedno s njom “prema europskoj budućnosti za Moldaviju i njezin narod.” Sandu je sama obećala da će biti “Predsjednik za sve” u svom pobjedničkom govoru.
Prošlog mjeseca ta je bivša sovjetska republika održala referendum o tome trebaju li njezine težnje za članstvom u EU biti ugrađene u njezin ustav. ProEU tabor pobijedio je s malom razlikom od 50,35% za amandman i 49,65% protiv.
Sandu je osvojila 42 posto glasova u prvom krugu izbora prošlog mjeseca. Moldavci koji žive u zapadnoj Europi bili su ključni u njezinoj pobjedi nad Stoianoglom, koji je osvojio 26% glasova. Međutim, drugi krug je bio prisiljen, jer nije uspjela dobiti potporu jednostavne većine birača.
Nakon prve runde Sandu je tvrdio da postoji “jasan dokaz” kriminalnih skupina s kojima se navodno dogovaralo “strane sile neprijateljske prema našim nacionalnim interesima” ometati glasovanje. Tvrdnja je potaknula Moskvu da od nje zatraži da pruži dokaze koji bi potkrijepili njezine izjave.
Prije glasovanja, moldavske su vlasti tvrdile da su pronašle dokaze o ruskim pokušajima takvog miješanja. Kremlj je te optužbe oštro odbacio.
Oporbena Socijalistička stranka koja je poduprla Stoianogla odbila je priznati Sanduovu pobjedu. Stranka ju je u priopćenju označila kao “nelegitimni” predsjednik koji je bio samo “prepoznata od svojih sponzora i podupiratelja u inozemstvu.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: