Dok je zapadna javnost bila zaokupljena NATO summitom u Washingtonu, u Rusiji je održan ključni sastanak koji je prošao “ispod radara medija“. BRICS summit, koji se održao u lipnju okupio je predstavnike iz Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, kao i njihove partnere.
Na marginama 10. BRICS parlamentarnog foruma u Sankt Peterburgu odvijali su se i bilateralni dogovori, a jedan od važnijih mogao bi biti onaj između Rusije i Irana kojem su nazočili predsjednici oba doma ruskog parlamenta, Valentina Matvijenko i Vjačeslav Volodin.
Iranski predsjednik parlamenta Mohammad Bagher Ghalibaf uvjerio je ruskog predsjednika Vladimira Putina da će Iran nastaviti s provedbom svih bilateralnih projekata između dvije zemlje, najavljujući daljnju suradnju osobito u kontekstu suzbijanja utjecaja SAD-a u regiji – izvještava ruska državna platforma TASS.
Realizacija novog koridora
Ghalibaf je istaknuo kako će iranski parlament i novoizabrana vlada zadržati postojeću razinu suradnje s Rusijom, naglasivši važnost provedbe dogovorenih projekata. Osobito se osvrnuo gospodarske projekte poput koridora Sjever-jug (INSTC) kojeg je ranije iranski parlament u petogodišnjem planu stavio kao prioritet.
INSTC je multimodalni prometni koridor koji povezuje Indiju s Rusijom preko Irana, koristeći mrežu željeznica, autocesta i morskih ruta. Koridor se proteže 7200 km od Sankt Peterburga do Mumbaija, omogućujući bržu i jeftiniju alternativu tradicionalnim rutama preko Sueskog kanala. Operativna faza koridora Sjever-jug predstavlja izazov za zapadne interese jer smanjuje ovisnost Rusije i Indije o zapadnim trgovinskim rutama.
Zbog zapadnih sankcija, Rusija aktivno traži nove prometne rute kako bi preusmjerila svoje trgovinske tokove iz Europe prema Aziji i Bliskom istoku. Koridor Sjever-jug omogućuje Rusiji i Indiji da jačaju trgovinske veze i smanjuju logističke troškove. Ovaj koridor ne samo da će olakšati trgovinu između Indije, Irana i Rusije, već će također imati široke geopolitičke implikacije, utječući na zapadne zemlje i zemlje koje ovise o prometu kroz Sueski kanal.
Bliski istok pod povećalom
Predsjednik parlamenta također je spomenuo kako aktivnosti Sjedinjenih Država i njihovih saveznika negativno utječu na regiju, ali da Iran i Rusija zajedničkim naporima uspješno suprotstavljaju tim prijetnjama.
Podsjetimo se, uslijed bilateralnih dogovora na NATO summitu, odlučeno je otvaranje NATO ureda u Jordanu. To je prvi prvi ured NATO-a za vezu u regiji. Iako je prvenstveni fokus NATO summita u Washingtonu bila Ukrajina, bliskoistočne napetosti nisu ostavile saveznike ravnodušnima. Ovaj potez odražava strateško okretanje NATO-a prema proaktivnijem angažmanu na Bliskom istoku i sjevernoj Africi, osobito u kontekstu rastućih tenzija u regiji.
Osovina Iran – Rusija tradicionalno se promatra kao prijetnja “regionalnoj stabilnosti” od strane zapadnih političkih aktera, uključujući NATO. Da napetosti nisu samo floskule, pokazao je i nedavni masovni napad Irana dronovima i raketama na Izrael. Zaključno, Ghalibaf je naglasio potrebu za rješavanjem izazova u područjima gdje američke aktivnosti štete interesima Irana i Rusije te je izrazio optimizam u pogledu uspješne provedbe vojno-tehničke i druge suradnje između dviju zemalja.
Tjedna analiza Zorana Metera: Zbog gnjeva Rusa Putinu nestaje opcija. Evo što može učiniti