Dok svjetski mediji budno motre napetu situaciju između Izraela i Irana koja bi mogla uvući Bliski istok u regionalni rat, u novom izvješću Wall Street Journala, iznesena je zabrinutost druge prirode.
U izvješću se navodi da je prisutnost Islamske države (ISIS) u Iraku i Siriji sve jača, unatoč tome što su koalicijske snage predvođene SAD-om proglasile teritorijalni poraz te ekstremističke skupine 2019. godine.
U sjevernoarapskoj pustinji, poznatoj i kao jordanska stepa, ISIS obučava nove borce, među kojima su i bombaši samoubojice, s ciljem napada na savezničke trupe – navodi The Jerusalem Post.
Kurdski i izvori Sirijskih demokratskih snaga (SDF) upozoravaju da ISIS pokušava ponovno uspostaviti svoj kalifat, unatoč gubicima koje je pretrpio proteklih godina, ali sada s novom taktikom.
Promjena taktike
U prvih šest mjeseci 2024. godine, ISIS je preuzeo odgovornost za 153 napada u Siriji i Iraku, što je značajan porast u odnosu na prethodne godine. Napadi su usmjereni na sigurnosne kontrolne točke, konvoje i druge ciljeve u regiji.
Islamska država, koja je svojedobno kontrolirala veliki dio teritorija u Iraku i Siriji te proglasila kalifat, danas koristi raznoliku taktiku kako bi povratila svoju moć. Područje kontroliraju snage SDF-a predvođene Kurdima, ali u ovoj regiji bogatoj naftom također postoje američke baze i druge međunarodne snage kao dio globalne koalicije koja je uspostavljena za borbu protiv ISIS-a prije deset godina.
Umjesto velikih vojnih napada, koji su obilježili prethodne godine, ISIS sada koristi manje ćelije koje provode gerilske napade, uključujući postavljanje mina, pucanje iz zasjede i druge oblike napada na sigurnosne kontrolne točke i infrastrukturu. Ova promjena taktike predstavlja novi izazov za koalicijske snage koje su ranije bile usmjerene na suzbijanje velikih formacija militanata.
Kurdske vlasti na sjeveroistoku Sirije zadužene su za osiguranje zatvora i pritvorskih centara u kojima se nalaze deseci tisuća boraca ISIS-a i njihove obitelji u ne baš humanim uvjetima. ISIS je u prošlosti organizirao nekoliko racija kako bi pokušao osloboditi zatočenike – prenosi Sky News, a eventualni uspjeh oslobađanja tolikog broja vojnika ozbiljno bi ugrozio status quo u regiji.
Međunarodne posljedice
Iako se obnova ISIS-a trenutno koncentrira na Bliski istok, njezine podružnice izvele su napade i u Europi, navodno uključujući i masakr na koncertu u Moskvi.
Američke snage planiraju se povući iz Iraka do 2025. godine, s potpunim povlačenjem iz kurdske regije do 2026. godine. Takav scenarij mogao bi dovesti do aktivacije ISIS-ovih spavaćih ćelija, koje su trenutno u latentnom stanju.
General Rohilat Afrin, suzapovjednik SDF-a, za Wall Street Journal izjavio je da je 2024. godina bila “najgora godina otkako smo porazili Islamsku državu”. On upozorava da će ISIS nastaviti pokušavati vratiti svoju moć bez obzira na napore koalicijskih snaga.
Islamska država, poznata i kao ISIS, ISIL ili Daesh, sunitska je militantna skupina koja se pojavila kao izdanak Al-Qaide 2003. godine, tijekom iračkog rata. Grupa je 2014. godine proglasila kalifat na kojem je vladala brutalnim zakonima.
Koalicijske snage predvođene SAD-om uspjele su do 2019. godine vratiti kontrolu nad većinom teritorija pod kontrolom ISIS-a, uključujući ključne gradove poput Mosula i Raqqu. Međutim, ISIS je nastavio postojati u obliku malih ćelija i gerilskih jedinica, što predstavlja stalnu prijetnju sigurnosti u regiji.
ISIL prijeti Europi kroz sukob u Ukrajini