- U ponedjeljak nije bilo izvješća o nasilju ili prosvjedima diljem Bangladeša, rekli su dužnosnici, nakon što je Vrhovni sud presudom ugušio nasilne demonstracije koje su potresle zemlju.
- Studenti i aktivisti prosvjedovali su protiv kvota koje su rezervirale neke državne poslove, koji se u Bangladešu smatraju posebno poželjnim, za rođake veterana rata za neovisnost Bangladeša 1971. godine.
- Najmanje 147 ljudi je poginulo, a tisuće su ozlijeđene u prošlotjednim prosvjedima kada su snage sigurnosti ispalile suzavac, gumene metke i zvučne granate kako bi rastjerale prosvjednike.
Činilo se da su ulice u glavnom gradu Bangladeša u ponedjeljak mirne, dan nakon što je Vrhovni sud pristao ukinuti većinu vladinih kvota za radna mjesta što je razbjesnilo aktiviste predvođene studentima i dovelo do smrtonosnih prosvjeda.
Kasno u nedjelju prosvjednici su bangladeškoj vladi dali 48 sati da ispuni niz novih zahtjeva, uključujući javnu ispriku premijera Sheikha Hasine za nasilje i ponovno uspostavljanje internetskih veza prekinutih tijekom nemira.
No u ponedjeljak se činilo da se većina pridržava policijskog sata u gradovima u kojima su se održavali redoviti prosvjedi nakon što je visoki sud u lipnju vratio stare kvote koje su rezervirale mnoge državne poslove za potomke boraca za slobodu i drugih skupina.
BANGLADEŠ POZIVA DA SE ZATVORE SVEUČILIŠTA NAKON ŠET SMRTIH U PROSVJEDIMA, PRONAĐENIH BOMBI I ORUŽJA
Prema informacijama iz bolnica, u nasilju je poginulo najmanje 147 ljudi.
Državni praznik proglašen u posljednja dva dana produljen je za utorak, prema obavijesti vlade.
“Normalno stanje će se vratiti za jedan ili dva dana”, rekao je novinarima ministar unutarnjih poslova Asaduzzaman Khan.
Osoblje osiguranja prolazi pored oštećenih vozila organizacije u vlasništvu vlade koja je zapalila masa nakon izbijanja nasilja u Dhaki, Bangladeš, 22. srpnja 2024. (Reuters/Mohammad Ponir Hossain)
Stručnjaci su za nemire okrivili stagnirajući rast broja radnih mjesta u privatnom sektoru i visoke stope nezaposlenosti mladih zbog kojih su državni poslovi, s njihovim redovitim povećanjem plaća i drugim privilegijama, postali privlačniji.
Hasina, 76, koja je ove godine položila prisegu za četvrti uzastopni mandat, optužena je za autoritarnost, kršenje ljudskih prava i gušenje slobode govora i neslaganja u prošlosti – optužbe koje njezina vlada poriče.
Nedavni sukobi uslijedili su nakon sličnih nasilnih prosvjeda uoči nacionalnih izbora u siječnju od strane Hasininih protivnika kao odgovor na ono što su nazvali njezinom autoritarnom vladavinom, te od strane radnika u tekstilnoj industriji koji su zahtijevali bolje plaće usred visoke inflacije.
U ponedjeljak nije bilo izvješća o nasilju ili prosvjedima diljem zemlje, rekli su dužnosnici.
VEĆINA KVOTA UKIDANA
Vojni tenkovi viđeni su stacionirani na nekoliko mjesta na ulicama Dhake, glavnog grada, dok su naoružane sigurnosne patrole usmjeravale nekoliko vozača koji su se odvažili van.
Žalbeni odjel Vrhovnog suda u nedjelju je presudio u korist žalbe vlade, poništio odluku nižeg suda i ukinuo većinu kvota, odredivši da 93% državnih poslova treba biti otvoreno za kandidate koji imaju zasluge.
Nekoliko sati nakon te presude, Studentski pokret protiv diskriminacije izdao je priopćenje zahtijevajući od vlade ponovno otvaranje kampusa i ukidanje ograničenja nametnutih tijekom prosvjeda.
Također se poziva na ostavke nekih ministara i sveučilišnih dužnosnika te na otpuštanje policijskih službenika raspoređenih na područjima gdje su studenti ubijeni.
“Dajemo ultimatum vladi da ispuni naš zahtjev u osam točaka u roku od 48 sati”, rekao je novinarima jedan od čelnika Pokreta, Hasnat Abdullah.
Nije rekao što će se dogoditi ako Vlada ne ispuni zahtjeve. Vlada nije odmah komentirala.
Tisuće su ozlijeđene u prošlotjednim prosvjedima kada su snage sigurnosti ispalile suzavac, gumene metke i zvučne granate kako bi rastjerale prosvjednike.
Prosvjednici su rekli da su neki od njihovih vođa privedeni, uključujući Nahida Islama, koji je rekao medijima da ga je u nedjelju rano ujutro pokupilo “20-30 ljudi” koji su tvrdili da su policajci i odveli ga u sobu gdje je, kako je rekao, mučen dok nije izgubio svijest .
“Kada sam došao k sebi, našao sam se kako ležim na ulici”, rekao je.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Reuters nije mogao odmah provjeriti Islamove informacije.
Bangladeško gospodarstvo vrijedno 416 milijardi dolara godinama je bilo jedno od najbrže rastućih u svijetu, ali se suočilo s poteškoćama nakon pandemije COVID-19.
Skupi uvoz energije nakon rata u Ukrajini smanjio je dolarske rezerve, što je potaknulo inflaciju i nagnalo vladu da zatraži pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda.