Prošli mjesec bio je drugi najtopliji travanj u povijesti mjerenja, a svjetske temperature ostale su iznad ključnog praga od 1,5 stupnjeva Celzijevih za globalno zagrijavanje, rekli su znanstvenici, a prenosi HRT.
Prema podacima EU-ovog programa za klimatske promjene Copernicus (C3S), temperatura u travnju 2025. bila je 0,6 stupnjeva Celzijevih iznad prosjeka za taj mjesec iz razdoblja 1991.-2020. i 1,51 stupanj Celzijev iznad predindustrijskih razina.
To je 21. mjesec u zadnja 22 mjeseca u kojem je prosječna globalna temperatura zraka na površini bila više od 1,5 stupnjeva Celzijevih iznad predindustrijske razine.
Podaci također pokazuju da je temperatura površine mora izvan polarnih područja u prosjeku iznosila 20,89 stupnjeva Celzijevih, što ga čini drugim najtoplijim travnjem za mora nakon prošlogodišnjeg rekorda.
Temperature iznad prosjeka, no ne svugdje!
Temperature su bile pretežno iznad prosjeka diljem Europe, s najvećim toplinskim anomalijama zabilježenim nad istočnom Europom, zapadnom Rusijom, Kazahstanom i Norveškom. Prosječna temperatura iznad kopna iznosila je 9,38 °C, što je oko 1,01 °C iznad prosjeka za travanj od 1991. do 2020., što ga čini šestim najtoplijim travnjem u Europi.
Također su bile uglavnom iznad prosjeka na ruskom Dalekom istoku, u velikom dijelu zapadno-središnje Azije, nad većim dijelom Sjeverne Amerike, dijelom Australije te diljem Antarktičkog poluotoka i zapadne Antarktike. Međutim, jug Južne Amerike, istočna Kanada u regiji Velikih jezera i iznad Hudsonova zaljeva, preko sjeveroistočnog Grenlanda i Svalbarda, iznad sjeverne Australije i istočne Antarktike zabilježili su većinu temperatura ispod prosjeka.
Opseg arktičkog leda bio je 3 posto ispod prosjeka što je šesti najniži mjesečni opseg za travanj u 47-godišnjoj satelitskoj evidenciji, nakon četiri mjeseca s rekordno niskim mjesečnim vrijednostima za to doba godine.
Opseg antarktičkog morskog leda bio je 10 posto ispod prosjeka, što ga čini 10. najnižim u povijesti mjerenja za taj mjesec.
J.T.