Film A Complete Unknown iz prošlog prosinca nominiran za Oscara govori o tome kako je glazbena legenda Bob Dylan donio kontroverznu odluku da se prebaci s akustične na električnu gitaru na Newport Folk Festivalu 1965. godine. Mnogi ljubitelji glazbe, koji su Dylana cijenili, taj su potez doživjeli kao izdaju.
Neki obožavatelji kontrakulturnog glazbenika osjećali su se slično izdanima zbog mnogo dublje promjene koju je Dylan doživio u kasnim 70-ima: obraćenje na kršćanstvo.
Pojedinosti Dylanove osobne vjere nisu uvijek bile jasne. Jasno je da su Krist, Biblija i katolicizam bili inspiracija tijekom cijele karijere jednog od najvećih američkih tekstopisaca.
Bob Dylan i njegov nastup na koncertu tijekom skupa katoličke mladeži kojem je nazočio i vrhovni papa Ivan Pavao II u gradu Bologni, Italija
Obraćenje na kršćanstvo
Dylan je odrastao u maloj židovskoj zajednici u Hibbingu u Minnesoti. Imao je bar mitzvu i svake je godine pohađao židovski ljetni kamp u Wisconsinu. Njegovo okretanje kršćanstvu počelo je vrlo iznenada u dobi od 38 godina, znatno nakon što je dostigao vrhunac slave. Tijekom koncerta u San Diegu u studenom 1978. obožavatelj je navodno bacio mali srebrni križ – po nekima raspelo – prema Dylanu na pozornicu. Pokupio ga je i zadržao.
Dva dana kasnije, u hotelskoj sobi u Tucsonu, Arizona, doživio je transformativno duhovno iskustvo, tijekom kojeg je, kaže, osjetio kako ga Krist posjećuje i fizički stavlja ruku na njega.
To je pokrenulo duboko ozbiljno obraćenje na kršćanstvo. Dylan je počeo pohađati Vineyard, veliku evangelističku crkvu u Los Angelesu koja je stavljala snažan naglasak na posljednja vremena. Utjecaj pretvorbe na Dylanovu glazbu bio je nagao i očit.
Kasnije te godine, Dylan je objavio Slow Train Coming , prvi od tri albuma u nizu sastavljen isključivo od pjesama s jasnim kršćanskim porukama. U pjesmi Saved na svom istoimenom albumu iz 1980. godine. Dylan pjeva,
Njegovom sam milošću dirnut,
Njegovom riječju sam ozdravio,
Njegovom rukom sam izbavljen,
Njegovim sam duhom zapečaćen.
Spašen sam
Krvlju janjeta
Obraćenje zvijezde pariške scene Eve Lavallière: Žena kojoj je svijet skandirao, a muškarci je obožavali kao boga
Mnogi su ljuti
Dok su evanđeoski kršćani pozdravili Dylanovu transformaciju, mnogi njegovi obožavatelji nisu bili toliko zadovoljni. To se smatralo značajnim odstupom od njegove reputacije vodeće figure kontrakulture 60-ih.
Na turneji je Dylan počeo izvoditi gotovo isključivo kršćansku glazbu, a pridružili su mu se i prateći pjevači gospela. Posjetitelji koncerta navikli su na njegove stare pjesme. Antikršćanski prosvjednici počeli su se pojavljivati na nastupima. Kritičari su osudili promjenu. Isto su učinili i neki drugi velikani glazbe 60-ih. John Lennon iz Beatlesa odgovorio je na Dylanovu pjesmu Gotta Serve Somebody napisavši ciničnu Serve Yourself (Sliži samom sebi). Zvijezda Rolling Stonesa Keith Richards odbacio je Dylana kao “proroka profita”.
Priroda Dylanova odnosa prema kršćanstvu nejasna je nakon njegova razdoblja gospela, koje je završilo 1981. s njegovim albumom Shot of Love. Više nije glasno govorio o svojim uvjerenjima i, počevši od albuma Infidels iz 1983. , njegova je glazba izgubila eksplicitno kršćanski fokus. Neki nagađaju da se vratio judaizmu ili da je potpuno napustio vjeru. S privatnim, povučenim Dylanom – “potpunim nepoznatim” – teško je reći.
Anthony Hopkins nakon požara porukom zadivio svijet: Obratio se nakon jednog pitanja o Bogu
Susret s Ivanom Pavlom II
Dylanovo najistaknutije iskustvo s katoličanstvom bilo je 1997. godine, kada je prihvatio poziv da nastupi pred papom Ivanom Pavlom II. i 300.000 mladih ljudi na Međunarodnom euharistijskom kongresu u Bologni, Italija
Nisu se svi složili s odlukom da se pozove vjerski dvosmisleni Dylan; Kardinal Joseph Ratzinger rekao je da je on pogrešna vrsta “proroka”. Ivan Pavao je, međutim, vidio priliku da crpi kršćansku mudrost iz Dylanovih tekstova.
Obraćajući se Dylanu pred okupljenima, Ivan Pavao II se osvrnuo na njegov kultni Blowin in the Wind. Osvrćući se na uvodnu rečenicu pjesme, “Koliko cesta čovjek mora proći / prije nego što shvati da je čovjek”, Ivan Pavao je podsjetio publiku da postoji samo jedna cesta za čovjeka: put Isusa Krista.
Roy Schoeman, židov koji je vidio Djevicu Mariju: ‘Rekla mi je ime mog Boga’
Zanimanje za katolicizam
Netko bi mogao biti u iskušenju da Dylana svrsta u “duhovnu, ali ne i religioznu gomilu”. U intervjuu za Wall Street Journal 2022., međutim, činilo se da Dylan odbija takvu karakterizaciju: “Ja sam religiozna osoba”, rekao je.
Intervju je ponudio rijedak, iako kratak, uvid u njegova uvjerenja. Otkrio je da se redovito moli i čita Sveto pismo, pali svijeće u crkvi te se čak moli svecima. Izrazio je vjeru u Stari i Novi zavjet, kao i u spasenje i vječno prokletstvo. Dodajte tome ljubav prema crkvi i sakralnoj glazbi kao i prema ocu Brownu, britanskoj TV seriji o svećeniku koji rješava zločine prema romanima katoličkog pisca GK Chestertona. Čovjek se pita sprema li 83-godišnji Dylan još jednu iznenađujuću transformaciju, piše nc register.
Potresno svjedočanstvo poznatog svećenika: ‘Đavao mi je bio u sobi vidio sam ga’