Ruski predsjednik Vladimir Putin neće putovati u New York na redovito zasjedanje Opće skupštine UN-a, preopasno je – izjavio je u utorak glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.
U najvećem američkom gradu 22. i 23. rujna održat će se 79. zasjedanje Opće skupštine UN-a, a rusko izaslanstvo, koje je odobrio Putin, predvodit će ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. “Posljednjih godina nije putovao. Uostalom, sada su Sjedinjene Države zemlja koja svoje obveze kao država sjedišta UN-a ne ispunjava na najbolji mogući način. Stoga ovo, trenutačno. vjerojatno nije najbolja destinacija za putovanje,” – rekao je Dmitrij Peskov.
Podsjećamo kako Moskva i Washington imaju brojne neriješene probleme diplomatskog karaktera, između ostalog i one vezane uz izdavanje viza, a proteklih je godina čak i pojedinim ruskim profesionalnim diplomatima poslanim u UN bilo uskraćivano izdavanje američkih viza, kao i novinarima koji su ih pratili. Iz tog je razloga Moskva najavila potrebu za pokretanjem arbitraže protiv SAD-a, ali se oko toga ništa konkretno s ruske strane do sada nije poduzelo.
Osim toga, za ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom tužiteljstvo Međunarodnog kaznenog suda (ICC) u Haagu raspisalo je tjeralicu zbog nezakonitog premještanja ukrajinske djece u Rusiju. Međutim, to previše nije ograničilo putovanja ruskog čelnika. Istina, u Rusiji prijateljske zemlje.
Kraljevski doček u Mongoliji
Međutim, početkom rujna Vladimir Putin po prvi je put stigao i u posjet u jednu zemlju članicu ICC-a od izdavanja tjeralice protiv njega. Riječ je o Mongoliji. ICC i ukrajinske vlasti Mongoliju su pozvali da Putina uhiti, ali je njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov kazao kako Kremlj nema razloga za zabrinutost u pogledu ovog pitanja jer su “svi aspekti posjeta pažljivo unaprijed pripremljeni”.
Tako je očito i bilo: Putin je u Ulan Batoru bio dočekan kraljevski. Ništa čudno, jer dvije su susjedne zemlje veliki gospodarski partneri, a preko Mongolije se planira izgraditi i veliki plinovod „Snaga Sibira 2“iz ruskog nalazišta na arktičkom poluotoku Jamal u Kinu, kapaciteta čak 50 milijardi m3 plina godišnje (ekvivalent ruskom baltičkom plinovodu Sjeverni tok namijenjenog Njemačkoj, čije su tri cijevi oštećene u diverziji u rujnu 2022. godine).
Umjesto uhićenja, Putina Mongoli dočekali konjanicima i pjesmom ‘Ti si moja slatka malina’