Rusi koji se suočavaju s optužbama za kaznena djela i koji se pod određenim okolnostima dobrovoljno prijave u vojsku moći će izbjeći suđenje i mogućnost zatvora, prema dva amandmana koje je u srijedu potpisao predsjednik Vladimir Putin.
Promjene znače da se protiv okrivljenika koji su pozvani na služenje vojnog roka prilikom mobilizacije ili dragovoljno jave u ratno vrijeme kazneni postupak protiv njih može obustaviti i pustiti iz zatvora ili u kućni pritvor.
Izmjenama i dopunama članka 238. postupovnog zakona dodana je vojna služba putem novačenja ili novačenja (“ugovor”) za vrijeme mobilizacije, ratnog ili ratnog stanja, kao razlog zbog kojeg se kazneni progon može obustaviti ili obustaviti.
Dok je u jednom trenutku suočavanje s kaznenim optužbama u Rusiji gotovo jamčilo osudu, stvari su se promijenile posljednjih godina, s oko 20% slučajeva koji su završili oslobađajućom presudom od 2023.
Jedan od autora prijedloga, predsjednik Odbora za obranu Državne dume i umirovljeni general Andrej Kartapolov, ustvrdio je da bi se time dala prilika ljudima koji su počinili “društveno opasno djelo” da se okaju za svoja djela i služe svojoj zemlji. Duma je usvojila prijedlog zakona 24. rujna, a sutradan ga je odobrilo i Vijeće Federacije.
U lipnju 2023. Rusija je ukinula zabranu da se državljani s kriminalnim dosjeima upućuju ili unovače u vojnu službu tijekom mobilizacije ili ratnog stanja. Međutim, ova je zabrana ostala na snazi za osobe osuđene za teška kaznena djela kao što su terorizam, izdaja, oružana pobuna ili špijunaža.
Krajem 2022. Moskva je pozvala oko 300.000 rezervista kako bi podržala vojne operacije u Ukrajini. Od tada, međutim, ruska vojska uživa u stalnom priljevu dobrovoljaca. U srpnju je Ministarstvo obrane otkrilo da se 200.000 ljudi pridružilo 2024., tempom od oko 1.000 novaka svaki dan.
U međuvremenu, Ukrajina se borila da skupi dovoljno vojnika da popuni svoje brigade na prvoj liniji, unatoč sve agresivnijem provođenju pravila vojne službe. Ranije ove godine Kijev je snizio dobnu granicu za novačenje i dopustio uvrštavanje osuđenih prijestupnika. Od tada se manje od 5000 zatvorenika dobrovoljno prijavilo za službu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: