Borbe između ukrajinskih i ruskih snaga na južnim dijelovima Donbasa približavaju se kraju, a u središtu regije započinje nova velika bitka. Posljednje informacije govore da ruska vojska planira proboj prema Kramatorsku i Slovjansku s juga i sa sjevera, no za takvu operaciju bit će joj potrebne znatne rezerve, koje su trenutačno angažirane na kurskoj bojišnici.
Krajem siječnja, rusko Ministarstvo obrane objavilo je da su njegove snage zauzele strateški važan grad Veliku Novosilku u Donjeckoj oblasti. Prije rata, u tom je gradu živjelo oko 5000 stanovnika, a ukrajinske su snage koristile ovo područje kao važnu utvrdu. Ukrajinska vojska priopćila je da se povukla iz dijelova grada iz strateških razloga. Pad Velike Novosilke predstavlja prvo značajno rusko osvajanje u Donjeckoj oblasti ove godine, a omogućuje daljnje napredovanje prema autocesti Donjeck–Zaporižja.
Vojni analitičari već su ranije predviđali da je samo pitanje vremena kada će grad pasti u ruske ruke, s obzirom na njegovu blizinu Dnjepropetrovskoj oblasti.
Zauzet i Toreck?
Rusko Ministarstvo obrane izvijestilo je da su njihove snage preuzele kontrolu nad strateški važnim rudarskim gradom Toreckom na istoku Ukrajine. Međutim, Reuters nije mogao neovisno potvrditi te informacije, a iz Kijeva zasad nema službenog komentara. Borbe za Toreck traju od lipnja prošle godine.
Ruska vojska tvrdi da su u zauzimanju grada sudjelovale postrojbe 51. motorizirane brigade te dobrovoljačka jedinica “Veterani” skupine Centar. Rusija koristi sovjetski naziv grada – Dzeržinsk – te ga smatra dijelom svoje teritorijalne cjeline, što Ukrajina odbacuje.
Ukrajinski vojni analitičari upozoravaju da bi pad Torecka mogao dodatno otežati logistiku ukrajinskih snaga na istoku zemlje te omogućiti ruski napredak prema regionalnom logističkom čvorištu Kostjantinivki. Većina civilnog stanovništva Torecka već je evakuirana, a infrastruktura grada pretrpjela je znatna oštećenja.
Napredak prema Pokrovsku
Ruska vojska također je zauzela Kotline i dijelove Udačnog te napreduje prema strateški važnoj autocesti Dnjipro–Donjeck, koja povezuje Pokrovsk s ostatkom središnje Ukrajine. Prema Institutu za proučavanje rata (ISW), ruske snage nastavljaju ofenzivne operacije oko Pokrovska, osobito istočno, jugoistočno i južno od grada.
Ruski vojni blogeri izvještavaju da su ukrajinske snage pokušale izvesti protunapad uz potporu oklopnih vozila, ali bez uspjeha. Također tvrde da su ruske trupe ostvarile napredak prema Hrišineu, Piščanom i Vidroženju.
Ukrajinske i ruske snage također vode intenzivne borbe zapadno od Kurahova, gdje obje strane pokušavaju ostvariti prednost. Ruska vojska pokušava osvojiti položaje uz autocestu H-15, no ukrajinske trupe zasad uspješno odbijaju te napade.
Ukrajinska vojska pokrenula je novu ofenzivu na ruskom teritoriju, u regiji Kursk. Prema američkom Institutu za proučavanje rata (ISW), ukrajinske snage su jučer izvele napad pukovnijskog opsega, koristeći kombinirane snage i oklopna vozila. ISW navodi da su Ukrajinci probili rusku obranu i napredovali do pet kilometara iza neprijateljskih linija jugoistočno od grada Sudže.
Kursk – ključan u budućim pregovorima?
Neuspjeh ruskih snaga da istjeraju ukrajinsku vojsku iz Kurska mogao bi imati dalekosežne političke posljedice, osobito u kontekstu potencijalnih mirovnih pregovora. Američki predsjednik Donald Trump navodno vrši pritisak na Kremlj da započne pregovore o okončanju sukoba, a prisutnost ukrajinskih trupa na ruskom teritoriju mogla bi Kijevu dati prednost u potencijalnim pregovorima o razmjeni teritorija.
Panika u Kijevu, Rusi opet ispalili Orešnika, a onda je uslijedio šok: Pazite gdje je pao
Ovo je prvi slučaj nakon Drugog svjetskog rata da strana vojska okupira dio ruskog teritorija, što predstavlja ozbiljan udarac za Vladimira Putina. Iako ruski predsjednik nije precizirao koliko će vremena trebati za ponovno zauzimanje Kurska, pritisak raste – osobito ako se američke sankcije dodatno pojačaju.
S druge strane, Kijev ističe da je primarni cilj operacije Kursk osiguravanje tampon-zone koja bi zaštitila pogranične zajednice od ruskih napada. Ukrajinski vojni zapovjednici također žele smanjiti pritisak na bojišnicama u Donbasu, prisiljavajući Moskvu da preraspodijeli trupe prema obrani Kurska.