Natjerati uređaj da se pohvali među kolegama nije nikakvo postignuće, za razliku od postati stvarno dobar u nečemu, rekao je ruski predsjednik
Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je školsku djecu da ne padnu na modu ciparenja, rekavši da uporaba uređaja šteti zdravlju i ne dokazuje vrijednost onih koji ih koriste.
Ruski čelnik bio je domaćin školskog sata u ponedjeljak, čime je obilježen početak akademske godine u zemlji. Otprilike 80 minuta odgovarao je na pitanja studenata iz republike Tyva u Sibiru.
Jedna od djevojaka hvalila se svojim sportskim uspjesima i pozvala vladu da povisi poreze na uređaje za vape i iskoristi ostvareni profit za izgradnju više fitness centara za ljude poput nje. Putin je rekao da postoje ograničenja u tome koliko daleko propisi mogu pomaknuti javne preferencije i da su potrebne druge politike za rješavanje tog pitanja.
”Ljudi moraju naučiti što uzrokuju loše navike. Mladi o tome pogotovo ne razmišljaju. Vjeruju da je moderno, cool – pušenje e-cigareta,” rekao je.
Medicinski podaci ukazuju na niz štetnih učinaka izazvanih cifarima, istaknuo je Putin, uključujući probleme s pamćenjem, opću slabost, narušeni imunološki sustav i izazove s rađanjem djece. U međuvremenu, studije dosljedno pokazuju dobrobiti sporta i tjelesne aktivnosti, uključujući i za kognitivne funkcije.
„Zauzeti prvo mjesto u sportu – to je cool. To zahtijeva predanost, snagu volje, disciplinu i samousavršavanje”, dodala je predsjednica. “Doduše, ako uspijete nabaviti e-cigaretu, to ne dokazuje mnogo. U čemu je problem?”
Što se tiče oporezivanja i drugih mjera, u određenom trenutku pokušaj reguliranja nečega jednostavno gurne ljude u podzemlje, kao što je SSSR naučio na teži način svojim pokušajima da smanji potrošnju alkohola iskorijenjivanjem vinarija, rekao je Putin. Ovisnici su prešli na mjesečinu i razne surogate, a smrtnost je naglo porasla, objasnio je.
PROČITAJ JOŠ:
Konzumacija alkohola u Rusiji gotovo se prepolovila od 2009. godine – zamjenik premijera
U srpnju se ministrica zdravstva Tatyana Golikova pohvalila da je u posljednjih 15 godina konzumacija alkohola u Rusiji znatno smanjena, s gotovo 14 litara po stanovniku 2009. na nešto više od osam danas. Napredak je postignut i kod duhanskih proizvoda, uključujući vape, pri čemu je udio stalnih pušača pao s 40 posto na manje od 19 posto, izvijestila je.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: