Tema Irana postat će posebno područje dijaloga između Rusije i Sjedinjenih Država u budućim kontaktima, rekao je u srijedu glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.
“Kao što je već rekao moj kolega (Jurij) Ušakov (savjetnik ruskog predsjednika za vanjsku politiku, op.GN.), očekujemo odvojene razgovore o ovoj temi. Zapravo, to je ono što je predloženo – da ovo bude posebno područje našeg dijaloga, naših konzultacija u budućnosti”, rekao je Peskov, čije riječi objavljuju RIA Novosti.
Glasnogovornik Kremlja pojasnio je da se o temi Irana nije detaljnije razgovaralo tijekom razgovora na visokoj razini između Rusije i Sjedinjenih Država u Rijadu. Istodobno je naveo da, prema mišljenju Moskve, Washington i Teheran sve probleme trebaju rješavati mirnim, diplomatskim putom.
“Budući da je Iran naš saveznik, partner, zemlja s kojom razvijamo sveobuhvatne, međusobno korisne odnose s uzajamnim poštovanjem, Rusija je spremna učiniti sve što je moguće za to (mirno rješenje nuklearnog problema). Sjedinjene Države znaju za to”, rekao je Peskov novinarima u Kremlju.
U 2015. Britanija, Njemačka, Kina, Rusija, Sjedinjene Države, Francuska i Iran postigle su nuklearni sporazum koji je ponudio ublažavanje sankcija u zamjenu za ograničenja nuklearnog programa Teherana. Sjedinjene Države, u prethodnom mandatu Donalda Trumpa, povukle su se iz JCPOA-e u svibnju 2018. i vratile Iranu stare i uvele nove sankcije. Kao odgovor, Teheran je najavio postupno smanjivanje svojih obveza prema sporazumu, napuštajući pritom (i što je najvažnije), ograničenja nuklearnih istraživanja i razine obogaćivanja urana.
Početkom veljače ove godine Trump je potpisao naredbu o maksimalnom pritisku na Teheran, izrazivši pritom nadu da ga Sjedinjene Države neće morati često koristiti. Bijela kuća također je uvela novi krug sankcija protiv iranske naftne industrije.
Istodobno, Trump je naglasio kako je spreman sklopiti dogovor s Teheranom umjesto vojnih akcija protiv njega. Rekao je da bi želio postići “provjereni” nuklearni mirovni sporazum s Iranom koji bi zemlji omogućio miran razvoj i napredak.
Krajem veljače, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi, izjavio je da Teheran neće pregovarati o nuklearnom sporazumu sa SAD-om sve dok potonji nastavlja provoditi politiku maksimalnog pritiska protiv zemlje.
Iran naglo ubrazava obogaćivanje urana: Strah od nuklearne bombe
Moskva nije zamoljena da bude posrednik
Navedenu vijest potvrdio je jučer i Reuters, kazavši Rusija je ponudila posredovanje između Sjedinjenih Država i Irana, i da je Kremlj obećao učiniti sve što je moguće kako bi omogućio mirno rješenje napetosti oko teheranskog nuklearnog programa.
Ruska državna medijska kuća Zvezda izvijestila je ranije u utorak, pozivajući se na glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova, da je predsjednik Vladimir Putin pristao posredovati između Teherana i Washingtona u pregovorima o nuklearnom oružju.
Izvor upućen u rasprave, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je Reutersu da je Rusija ponudila da djeluje kao posrednik, ali Moskva nije zamoljena da bude u takvoj ulozi. Iranska misija pri Ujedinjenim narodima u New Yorku odbila je komentirati ovu vijest.
Trump: Dobit ćemo Grenland ovako ili onako