Ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Güttler ima dobre vijesti za sve koji ne vole hladnoću. Nadolazeća jesan i zima ove će godine biti toplije od prosjeka, no napominje kako su ovo sezonske prognoze i, kako kaže, čisto okvirne informacije.
“U toplija razdoblja mogu se ubaciti razdoblja nešto nižih temperatura. Za građane u Hrvatskoj najbitnije – sljedećih dana je povećani rizik bujičnih poplava u splitskoj i dubrovačkoj regiji i onda nakon toga malo mirniji vikend”, prognozirao je Güttler za RTL Danas.
A što se tiče samog vrha vodenog vala koji je 400 kilometara od Hrvatske, on stiže za tjedan dana. Na istoku Lijepe naše već su na snazi redovne mjere obrane, a kontroliraju se brane i dostavljaju vreće s pijeskom.
Moramo paziti već danas
Na pitanje je li Europa spremna za ovakve poremećaje, kao i vidi li se negdje “novi Boris”, ravnatelj DHMZ-a odgovora da možemo odahnuti.
“Zasad u najavi u prognozama nemamo ciklonu tipa Boris. Možemo reći da je Boris bio jako dobro prognoziran. Već prije desetak dana većina europski meteoroloških službi u svojim prognozama imali situaciju povećanih količina oborine. Nažalost, brojimo broj žrtava više od 20 u nekoliko europskih zemalja. Moja procjena je da smo zbog dovoljno ranih izdanih upozorenja i prognoza smanjili potencijalno veći broj”, rekao je.
Što se tiče same koordinacije ovako ekstremnih situacija, Güttler priznaje kako su ovakve količine oborina veliko opterećenje za bilo koju državu.
“Riječ je o vrlo složenim događajima. Imamo službe na terenu koje je potrebno koordinirati. U slučaju Borisa, većina europskih meteoroloških službi dovoljno rano je informirala svoje kolege u civilnoj službi. Broj žrtava je 20, to su loši brojevi, ali imali smo situacije i u nedavnoj povijesti u Njemačkoj kada je taj broj žrtava bio puno veći – 130″, podsjeća ravnatelj DHMZ-a.
A otkrio je i kako taj sustav funkcionira u nas. U DHMZ-u, kaže, dva su centra koja prvenstveno pokrivaju potrebe pomorske meteorološke službe i oni rade od 0 do 24.
Ogroman vodeni val ide Dunavom, Orban stigao na granicu: Pripremaju se za najgore
“Naši sinoptičari su od 5 do 6 u uredu, kad su ovakve situacije ostaju i dulje. Hidrolozi nisu svaki dan u dežurstvu, ali kada su ovakve situacije, tada i oni pokrivaju noćne smjene i vikende. Imali smo relativno mirnu godinu što se tiče poplava, tako da je bilo potrebno malo pojačati naša dežurstva”, pojasnio je.
Upitan mogu li se ovakve poplave predvidjeti kod nas, Güttler kaže da je već danas i sutra potrebno paziti. Upozorava i kako su u dubrovačkoj i splitskoj regiji moguće se značajne količine oborina, oko 100 litara u kratkom vremenu.
“Imamo dva elementa – atmosferu i hidrološke događaje. Naša sreća u nesreći je u tome što je ipak glavnina oborinskog događaja bila na području središnje Austrije, bilo je potrebno desetak dana da vodni val dođe do Hrvatske. To nam je dalo priliku da se pripremimo. Kolege iz Hrvatskih voda su zadnjih nekoliko dana na terenu i pripremaju se za povećani Dunav. Procjene su da ovo neće biti rekordni iznos nego da će biti pedesetak centimetar niži nego iz lipnja 2013”, poručio je ravnatelj DHMZ-a.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.