Jurica Gašpar, glavni urednik portala Morski.hr, gostovao je na HRT-u gdje je otkrio alarmantne informacije o razotkrivanju velike kriminalne mreže na Jadranu. Prema njegovim riječima, u ovu ilegalnu mrežu, koju je usporedio s organiziranom trgovinom drogom, uključeni su ekskluzivni riblji restorani, krivolovci i distributeri ribe i drugih morskih organizama. Gašpar je naglasio da su o svemu već obavijestili novog ministra poljoprivrede i druge nadležne institucije, koje bi trebale odlučno djelovati kako bi se ovoj praksi stalo na kraj.
“Ovdje je riječ o okupaciji pomorskog dobra i potpunom izostanku volje da se taj problem riješi. Neki ekskluzivni restorani sebi uzimaju pravo ne samo da privatiziraju pomorsko dobro, već i da naplaćuju struju u ilegalnim marinama. Pritom diktiraju cijene usluga, a da državi ne plaćaju ni centa, čime stvaraju nelojalnu konkurenciju onima koji legalno posluju,” kazao je Gašpar na HRT-u.
Gašpar je posebno istaknuo problem nepostojanja volje institucija da sankcioniraju ove ilegalne aktivnosti. “Ovih dana došlo je do incidenta u jednom takvom restoranu, gdje je policija brodaru zabranila pristup na osam dana, dok restoran i dalje koristi pomorsko dobro i naplaćuje struju jahtama na potpuno ilegalan način,” objasnio je.
Problem privatnih marina
Dok legalne marine uredno plaćaju koncesije i poreze državi, Gašpar upozorava na problem privatnih marina koje zapravo ne bi smjele postojati jer po zakonu pojam “privatna marina” nije prepoznat. Mnoge od tih marina, kako navodi, zarađuju milijune eura bez ikakvog nadzora. “Inspektori im naplate kazne od nekoliko stotina do nekoliko tisuća eura, što oni s veseljem plate i nastavljaju s ilegalnim radom,” dodao je.
Tema razgovora na HRT-u dodatno se razvila kada je novinar postavio pitanje o ozbiljnosti problema krivolova. “Naše more i marine i dalje su mamac za turiste i nautičare s dubljim džepom. Koliko je ozbiljan problem ilegalnog ulova ribe i školjki, koje se potom prodaju u ovim restoranima?” upitao je novinar.
Gašpar je odgovorio da je taj problem već dugo “javna tajna” te da su potrebni ozbiljni novinarski napori kako bi se sve razotkrilo. “Podaci do kojih smo mi došli su frapantni. Uskoro ćemo ih u potpunosti iznijeti u javnost, jer postoji čitav lanac krijumčara ribom i morskim organizmima ulovljenima na ilegalan način. Oni predstavljaju nelojalnu konkurenciju pravim ribarima, koji uredno plaćaju sve doprinose i poreze državi,” istaknuo je Gašpar.
Neviđena drama na Kornatima, stigle kamere, ali i policija: ‘Mora se samo umrijeti’
Ilegalni lov prstaca
Posebno je naglasio problem ilegalnog lova prstaca, za što tvrdi da se odvija u nevjerojatnim količinama. “Prstaci se love u nevjerojatnim količinama, a prodaju se tim ekskluzivnim restoranima,” rekao je Gašpar, dodajući kako se sve informacije o tome prosljeđuju nadležnim istražnim organima.
Najbolniji dio priče, prema Gašparu, je činjenica da gosti dolaze u te restorane upravo zbog ilegalno ulovljenih morskih delicija. “Dolaze na ta mjesta, na koja inspektori ne dolaze u dovoljnoj mjeri. Ili ih ne zanima to ili smatraju da nije vrijedno pažnje. Ova ilegalna mreža može slobodno konkurirati trgovini drogom, i za to bi se država trebala ozbiljno pobrinuti,” upozorio je Gašpar.
Gašpar je također potvrdio da su o konkretnim slučajevima već obavijestili novog ministra poljoprivrede te se nadaju njegovom interesu i odlučnoj akciji. “Sad je na ministru da pokaže hoće li biti zainteresiran za rješavanje ovog problema,” dodao je.
Na pitanje novinara postoji li uopće interes države da se stane na kraj ovoj praksi, ili se sve pušta “zatvorenih očiju” tijekom ljetnih mjeseci kako bi se ostvarila dodatna zarada, Gašpar je dao jasan odgovor: “Kratko i jasno – ne!”
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.